Më të fundit

 • KLSH: AKU nuk garanton sigurinë ushqimore në vend

  Kontrolli i Lartë i Shtetit pas përfundimit të auditimit jep alarmin se Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk garanton sigurinë ushqimore në vend. KLSH raporton se nga auditimi u konstatuan shkelje dhe parregullsi të cilat kanë cenuar sigurinë ushqimore dhe për pasojë jetën ekonomike dhe sociale në vend, me një ndikim të rëndësishëm në uljen e besimit të konsumatorëve. Kontrolli i Lartë i Shtetit paraqet disa probleme ligjore, mungesë inspektorësh të kualifikuar, lëvizje të shumta të drejtorëve, në qendër dhe rajonal, një pjesë pa përvojën e duhur dhe probleme me marrjet e mostrave nga importet KLSH kritikon mënyrën sesi funksionon vetë AKU.

  Lexo me shume
 • Voskopojë, zjarri dogji 1 mijë hektarë pisha

  Të paktën 1000 hektarë sipërfaqe pyjore është përshkuar nga flakët në Voskopojë. Fatmirësisht zjarri që nisi të dielën, është shuar ndërsa dëmi i shkaktuar raportohet të jetë tejet i madh. Pylli kryesisht me pisha por edhe bimësi të ulët është dëmtuar në një pjesë të madhe duke iu afruar edhe fshatit turistik por ndërhyrja e forcave zjarrfikëse, të ushtrisë, policisë dhe banorëve të zonës ka bërë të mundur shmangien e një katastrofe për Voskopojën. Ka patur djegie masive të kurorave, ka pasur edhe zjarre të ulëta që nuk kanë dëme për pyllin.

  Lexo me shume
 • Një raport i ri i OKB-së për ndryshimet klimatike

  Ndërsa administrata Trump po shqyrton një raport qeveritar që kundërshton pikëpamjet për ndryshimet klimatike, një tjetër raport i OKB-së arrin në përfundimin se njerëzit, me veprimatarinë e tyre, kanë bërë që planeti ynë të shënojë temperatura rekord të larta. Temperaturat e larta rekord, bënë që vitin e kaluar Alberta e Kanadasë të përfshihej nga flakët… …I nxehti vdekjeprurës ka shkaktuar thatësirë në Indi, duke e zhytur vendin në një krizë uji… Planeti ishte më i nxehtë se kurrë vitin e kaluar, sipas Raportit të vitit 2016 për Gjendjen e Klimës, të hartuar nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

  Lexo me shume

Urbanizimi po gllabëron tokat bujqësore në Shqipëri, shifrat e zgjerimit të qyteteve

Në harkun kohor të gjashtë viteve rreth 37% e kullotave (764 hekatarë) në Shqipëri janë shndërruar në zona të urbanizura. Sipërfaqet pyjore janë të dytat më të urbanizuara pas kullotave, ku rreth 35% e tyre, apo 727 hektarë janë kthyer në zona të urbanizuara (qytete apo rrugë), sipas të dhënave të publikuara nga Agjencia Europiane e Mjedisit. Ndërsa për sa i përket zonave të gjelbra dhe sipërfaqeve për kultivimin e kulturave bujqësore, sipas AEM është urbanizuar përkatësisht 14 dhe 11 për qind e totalit të sipërfaqes.

Vijo leximin

Zjarrëvenie të qëllimshme në vend, arrestohen dy persona

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë të dyshuar për zjarrëvenie të qëllimshme në dy qytete të ndryshme. Veiz Uku, një 46- vjeçar banues në fshatin e Shën Kollit, është arrestuar nga policia ditën e sotme, pasi është personi përgjegjës për djegien e një sipërfaqe pylli prej 2 dynymësh. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se 46- vjeçari, mbi të cilin rëndon akuza e “Shkatërrimit me zjarr të pyjeve dhe mjedisit pyjor”, gjatë mbrëmjes së djeshme, rreth orës 20:00, ka vendosur një zjarr në masivin pyjor të në fshatin Shën Koll.

Vijo leximin

Hapi i parë, vlerësimi i plazheve sipas standardit të pastërtisë

Hidhet hapi i parë i klasifikimit dhe standardizimit të plazheve dhe hapësirave të tjera turistike, sipas nivelit të pastërtisë. Pas pastrimit të mbi 15 destinacionëve më të mëdha dhe më të rëndësishme turistike, bregdetit dhe parqeve, nga Velipoja deri në Llogara, (që praktikisht janë edhe më të ndoturat, për shkak se në këtë hapësirë ndodhen edhe grykëderdhjet e lumenjve) Korpusi Shqiptar i Vullnetarëve, në bashkëpunim me Ministrinë e Ekonomisë dhe Turizmit, është duke vazhduar procesin e monitorimit të mjediseve turistike, përsa i takon pastërtisë.

Vijo leximin