Gjermani

Fundi i trishtë i një luani

Njëri prej dy luanëve që ia kishin mbathur nga kafazët e kopshtit zoologjik të Lajpcigut në Gjermani është qëlluar për vdekje, pasi përpjekjet për të përdorur qetësuesit dështuan. Luanët, të dy të gjinisë mashkullore, Majo dhe Motshegetsi, dolën nga kafazi dhe kapërcyen një kanal rreth orës 8:40 të mëngjesit të sotëm, përpara se kopshti zoologjik të hapej për vizitorët si çdo ditë. Ata u gjetën më pas në një gëmushë në një gjendje tepër shqetësuese. Edhe pse njëri prej tyre u dërgua sërish mbrapsht në kafazin e tij, tjetri mbeti në gjendje agjitative dhe e vetmja mundësi ishte të qëllohej për vdekje.

Gjermani, bora shkakton kaos, shënohet viktima e parë

Pjesë të Evropës Perëndimore janë në kaos të trafikut, pasi temperaturat ranë nën zero dhe rreshjet e borës bllokuan rrugët duke shkaktuar disa aksidente të rënda. Stuhi të tilla të mëdha në det nuk janë parë për dekada të tëra. Temperaturat në disa pjesë të Skandinavisë arritën në minus 40 gradë. Një 20-vjeçar nga Gjermania ka vdekur, ndërsa shokët e tij u plagosën rëndë pas humbjes së kontrollit të makinës së tij në autostradën e ngrirë në Gjermaninë Perëndimore. Dy kamionë u përplasën në jug të vendit dhe duke shkaktuar dëm prej gjysmë milion euro, dhe aksidenti të tjera të shumta janë shënuar në të gjithë vendin vetëm gjatë ditës së enjte.

Gjermania dhe Austria i bëjnë thirrje BE-së për ambicie më të lartë për klimën në 2030-tën

Ministrat e Mjedisit kritikojnë si “shumë të dobët” përgjigjen e Komisionit Europian ndaj paktit të klimës në Paris, ndërsa shtetet e tjera mbrojnë objektivat ekzistuese, reporton Climate Home. Gjermania, Austria, Portugalia dhe Luksemburgu janë vendet që i drejtojnë kërkesë BE-së për rritjen e objektivave për klimën në vitin 2030. Në një lidhje online të ministrave të mjedisit, ata kritikuan Komisionin Europian i cili kishte këshilluar që nuk është i nevojshëm asnjë ndryshim. Disa të tjerë folën për nevojën e pjesëmarrjes në parashikimet 5 vjeçare të planeve të klimës në Kombet e Bashkuara.

Gjermania i jep dritën e gjelbër autostradës së biçikletave

Autostradë enkas për biçikleta është përgjigjia e Gjermanisë ndaj bllokimit të trafikut urban dhe ndotjes së ajrit, dhe një mënyrë e sigurtë për të vënë në lëvizje personat “nëntë me pesë”. Kjo autostrade është ëndrra e çdo çiklisti sepse nuk ka semafor të kuq, as automjete, por vetëm një korsi të qetë me një pamje të qartë përpara. Si një paraqitje e shkurtër për një të ardhme më të gjelbër të transportit urban, Gjermania sapo ka hapur pesë kilometrat e parë të një autostrade biçikletash që është përcaktuar të jetë mbi 100 kilometra.

Gjermania udhëheqësja botërore për efiçencën e energjisë

Me çmimet e energjisë në rritje dhe burimet e energjisë të pamjaftueshme, prosperiteti dhe konkurrenca gjithnjë e më shumë varen në aftësinë tonë për të përdorur energjinë në mënyrën më efiçente të mundshme. Kjo është e vërtetë në sektorin e industrisë, të ekonomive familjare private si dhe në sektorin e transportit. Gjermanisë i duhet të importojë pjesën më të madhe të burimeve të saj të energjisë. Kjo është arsyeja pse, për disa dekada deri më tani, Gjermania ka pasur një traditë të trajtimit të burimeve me respekt dhe ruajtjes së energjisë, ndërkohë që ende siguron një standard të lartë jetese.

Hamburgu ndalon kapsulat e kafesë dhe ujin në shishe si shërbime publike

Qyteti i Hamburgut është tërhequr nga të gjitha pengesat në përpjekjen për t'u bërë një model për t’u marrë shembull përsa i përket menaxhimit të mjedisit. Sipas Le Monde, qyteti i dytë më i madh i Gjermanisë ka përcaktuar një sërë rregullash të reja drastike të hartuara në një dokument të titulluar "Udhëzues për Prokurimin e Gjelbër". Teksti me një volum prej 150 faqesh zbulon në mënyrë të detajuar masat miqësore me mjedisin që duhet të vihen menjëherë në zbatim nga të gjithë ofruesit e shërbimeve publike në Hamburg.

Hapet supermarketi i parë gjerman që shet vetëm ushqim të mbetur

Është hapur në Gjermani, supermarketi i parë ku mund të blini vetëm ushqime të mbetura. Kjo shënon një hap të vogël drejt një shoqërie me zero-mbetje, por në të njejtën kohë edhe një ndryshim të madh në vetëdijen shoqërore. Më 4 shkurt, në inagurimin e supermarketit ishin të pranishëm nga kursimtarët e përbetuar deri tek kuriozët e ngacmuar nga një dyqan ndryshe nga çfarë kishin hasur më parë. Supermarketi "The Good Food"në qytetin gjerman të Këlnit është i pari i këtij lloji në vend dhe i treti në Bashkimin Evropian.

Katastrofa, vdesin 5 balena në brigjet gjermane

Pesë balena të mëdha kanë vdekur sapo mbërritën në bregdetin e ishullit gjerman të Texel. Ekspertët e marinës gjermane konfirmuan ngordhjen e balenave, të gjitha femra. Qendra bëri me dije se edhe dy të tjera ishin parë pranë bregdetit por ishin larguar. Pavarësisht se ministria gjermane e ekonomisë dërgoi në vendngjarje një ekip me ekspertë, operacioni i shpëtimit nuk rezultoi pozitiv. Këto balena notojnë në ujëra deri në 2 mijë metra të thella dhe prenë e tyre e kërkojnë duke përdorur një sistem zanor natyral.

Konsumatorët gjermanë u paguan për të harxhuar energji

Moti i mirë bëri që sistemet e energjisë së rinovueshme në Gjermani të arrijnë kulmin në maj, duke mbuluar 87% të kërkesës. Prodhimi i papritur bëri që çmimi i energjisë të ulet aq shumë sa për katër orë rresht shkoi në vlera negative. Kjo do të thotë që përdoruesit kanë fituar para për energjinë që kanë konsumuar gjatë këtyre orëve, në vend që të paguajnë. Sipas Agora Energiewende, një agjenci gjermane për energjinë e rinovueshme, vitin e shkuar kjo energji ka mbuluar vetëm 33% të të gjithë konsumit.

Marrëveshjet tregtare me Gjermaninë – Rreth 3 milionë euro investime për menaxhimin e mbetjeve

Takimet e zyrtarëve të qeverisë shqiptare dhe asaj gjermane në verën e vitit të kaluar duket se janë konkretizuar me lidhjen e disa marrëveshjeve bashkëpunimi. Nisma e fundit e qeverisë e votuar në Komisionin e Ligjeve ishte votimi i projektligjit për “Menaxhimin e integruar të mbetjeve të ngurta dhe ekonomia ricikluese në respekt të mjedisit”. Zëvendësministri i Mjedisit, Kledi Xhaxhiu, tha se qëllimi i projektit është të përmirësojë sistemin e menaxhimit të mbetjeve të ngurta. “Qeveria gjermane akordon një shumë prej 3 milionë eurosh si kontribut gjerman, i cili do të vihet në zbatim për projektin e ‘manaxhimit të integruar të mbetjeve të ngurta dhe ekonomia ricikluese në respekt të mjedisit’.

Në Gjermani të paguajnë për të konsumuar energjinë

Gjermania është ndër vendet lider në Europë në shumë fusha dhe njëra prej tyre është edhe në sektorin e energjisë së rinovueshme. Vendi ka njohur një superprodhim vitet e fundit në këtë sektor, aq sa në maj të vitit të kaluar çmimi ra me 130 euro për MWh. Në atë kohë, erërat e forta bënë që impiantet që e shfrytëzojnë atë për prodhim energjie të tejkalonin kërkesën e tregut. Kjo detyroi disa shpërndarës që operonin në treg që të zeronin çmimin e madje edhe të paguanin shtresa të caktuara që të konsumonin energjinë e prodhuar. Periudha të tilla përsëriten herë pas here dhe këtyre u shtohen edhe investimet e vazhdueshme në këtë sektor, që ka njohur një rritje të madhe në dekadën e fundit.

Njerëzit në Gjermani po paguhen për të konsumuar energji elektrike

Gjermana ka aq shumë energji të ripërtëritshme, sa që konsumatorët po paguhen për të konsumuar elektricitet. Sipas Quartz, që citon të dhëna nga Agora Rnergiewende, moti i favorshëm dhe erërat e forta në 8 Maj bënë që erërat, termocentrale diellore dhe hidroelektrike të prodhonin 54.6 GW energji, sa 80% e energjisë që konsumohet në të gjithë vendin. Si rezultat , çmimi ra ndjeshëm nga ora 7 e mëngjesit deri në 5 të pasdites, -130 euro për MWh në orën 1. Konsumatorët e energjisë u paguan nga prodhuesit për t’i marrë elektricitetin “nga duart”.

Pajisjet teknologjike po ndotin ambientin

Rezultatet e një kërkimi të Agjencisë gjermane të Mjedisit tregojnë se pajisjet teknologjike nuk kanë jetëgjatësinë që duhet të kishin, ndërsa edhe njerëzit fiksohen me modelet e reja. “Shumë pajisje kanë jetën e shkurtër dhe nga pikëpamja ekologjike kjo gjë nuk është e pranueshme”, deklaroi presidentja e kësaj agjencie, Maria Krautzberger që tha se kërkesa në rritje për pajisje të reja përdor burime të vlefshme ndërsa edhe ndot atmosferën. Megjithatë, Krautzberger tha se njerëzit priren që të blejnë pajisje të tjera edhe pse ajo aktualja është funksionale.

Përmbytjet në Gjermani, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Shirat e pandërprerë kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në pjesë jugore të Gjermanisë, duke i detyruar autoritetet që të shpallin gjendje emergjente. Në Bavarinë Jugore, janë detyruar të shpëtojnë banorët me helikopterë, ndërsa të paktën 250 fëmijë janë detyruar të qëndrojnë në shkollën e tyre edhe gjatë natës. Deri më tani, nuk është raportuar për të vdekur apo të lënduar, shkruan BBC, transmeton KosovaPress. Përmbytjet, të cilat po ndikojnë po ashtu në Francë dhe Austri, thuhet se kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme.

Prodhuesit gjermanë të automobilave bashkohen për zhvillimin e një rrjeti karikimi

Prodhuesit gjermanë të automobilave, BMW, “Daimler”, “Porsche” dhe “Audi” në bashkëpunim me homologun e tyre amerikan “Ford”, njoftuan ditën e djeshme krijimin e një kompanie të përbashkët për të ngritur deri në vitin 2020 një rrjet evropian të stacioneve të karikimit të shpejtë për automjetet elektrike. Ata kanë nënshkruar një memorandum që parashikon ndërtimin duke filluar nga viti 2017 të pikave të karikimit super të shpjetë në më shumë se 400 zona në të gjithë Evropën, në një bashkëpunim të paprecedent mes prodhuesve të automobilave për të krijuar një rrjet të karikimit për të gjitha markat pa përjashtim.

Pylltari gjerman zbulon lidhjet sociale të pemëve

Hummel, Gjermani - në qetësinë e thellë të një pylli në dimër, zhurmën e hapave në një qilim të shtruar me gjethe të thara, Peter Wohlleben ka gjetur atë që kërkonte: një zonë me pemë ahu. "Këto pemë janë miq," tha ai. "Shikoni sesi degët i shtrijnë gjethet larg nga njëra-tjetra! Kjo ndodh sepse ata nuk bllokojnë dritën e shokëve të tyre. " Z. Wohlleben, 51 vjeç, është rojtar pylli dhe ka nje karrierë të gjatë me uniformën e tij të gjelbërt. Pas publikimit në muajin maj të librit të Z. Wohlleben, ishte nje surprizë tituli “Jeta e fshehur e pemëve, si ndihen dhe si komunikojnë ato - Zbulime nga një botë sekrete”.

Qeset plastike, nga 1 qershori me pagesë në Gjermani

Qeset plastike të cilat në çdo market ofrohen falas, nga 1 qershori i këtij viti, në Gjermani do të bëhen me pagesë. Ato do të kushtojnë, varësisht nga cilësia, prej 5 deri në 50 cent. Për një hap të tillë, ministrja federale e ambientit, Hendriks ka nënshkruar me rreth 260 ndërmarrje një marrëveshje vullnetare, e cila i obligon ato që të mos japin më qese plastike pa pagesë, transmeton albinfo.ch. Ka shumë dyqane të cilat qysh tani i ofrojnë me para qeset për konsumatorët. Arsyeja për këtë hap qëndron te udhëzimi i BE-së, sipas të cilit përdorimi i qeseve nga materialet sintetike duhet të reduktohet dukshëm.

Qeveria gjermane firmos marrëveshje për reduktimin e përdorimit të qeseve plastike

Qeveria gjermane ka nënshkruar një marrëveshje me industrinë e tregtisë me pakicë për limitimin e përdorimit të qeseve plastike. Një pikë kyçe e planit është të ndalojë rrjetin e pakicës t’u japë konsumatorëve qeset falas. Sipas marrëveshjes, konsumatorët në supermarketet gjermane dhe qendrat tregtare do të paguajnë pagesë më të lartë për qeset plastike duke filluar nga 1 korriku. Ndryshimi përfshin dhe faktin që dyqanet me pakicë që ofrojnë qese falas do të gjenden më në vështirësi.

Qymyrguri mbetet edhe më tej i pazëvendësueshëm

Edhe pas mbylljes së minierës së fundit të qymyrit në 2018, Gjermanisë do t'i duhet për një kohë të gjatë qymyr për prodhimin e energjisë, nevojë që nuk e plotësojnë energjitë e ripërtëritshme. Megjithëse në vitin 2018 do të ketë pushuar së nxjerri qymyrguri edhe miniera e fundit në Gjermani, ky burim fosil energjetik do t'i duhet ekonomisë gjermane edhe dekadat e ardhshme. Në vitin 2022 do të shkëputen nga rrjeti edhe centralet e fundit bërthamore, në një kohë që energjitë e ripërtëritshme kontribuojnë deri tani me vetëm 31 përqind të prodhimit të energjisë.

Shpërthim në dy impiante kimike në Gjermani, dy të vdekur

Gjermania kaloi një ditë frike për shkak të disa shpërthimeve në dy impiante kimike, duke detyruar mbi 20 mijë persona që të mbyllen në shtëpi. Dy të vdekur, dy të zhdukur dhe gjashtë të plagosur, është bilanci i ngjarjes së ndodhur pasditen e djeshme, e hënë, në zonën e kolosit kimik Basf, në portin e Ludwigshafen. Vetë kompania deklaroi se numri i viktimave mund të rritet për shkak se nuk dihet fati i dy të zhdukurve, të cilët thuhet se janë dy zjarrfikës të cilët ndërhynë për të vënë zjarrin nën kontroll, transmeton Noa.al.

  • 1
  • 2