menaxhimi i mbetjeve

Manaxhimi i mbetjeve shtazore

Në disa shkolla të mesme në qytete të ndryshme të Shqipërisë, Albanian Food Industry (AFI) ka realizuar një sërë aktivitetesh rreth informimit të komunitetit lidhur me rreziqet që vijnë si rezultat i mosmanaxhimit të mbetjeve shtazore. Pas prezantimit të Albanian Food Industry (AFI), qëllimit dhe objektivave të saj si dhe projektit, pjesmarrësit u informuan rreth akteve ligjore e nënligjore në fuqi si dhe rëndësinë e zbatimit të tyre duke specifikuar veçanërisht pjesën e manaxhimit të mbetjeve.

'Mbetjet', Mjedisi përgënjeshtron Mziun: Nuk ka aplikim për leje

Ndërkohë që qytetarët e Kamzës presin prej 3 ditësh një zgjidhje të problemit të mbetjeve në lumin e Tërkuzës, burime nga Ministria e Mjedisit konfirmojnë se nuk ka asnjë aplikim për leje mjedisore, pavarësisht pretendimit të kryetarit të bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu. Sipas ministrisë edhe aprovimi për venddepozitimin jepet në bazë të një studimi dhe jo vetëm përmes një kërkese. Nga ana tjetër, Kryebashkiaku i Kamzës është shprehur se bashkia dhe këshilli bashkiak kanë miratuar krijimin e një pike tjetër të mbledhjes së mbetjeve në Valias, por Agjencia Rajonale e Mjedisit Tiranë i refuzon lejen e mjedisit Bashkisë Kamëz, duke sjellë për pasojë këtë situatë.

"Shoqata Unë, Gruaja" ndërgjegjësim për menaxhimin e mbetjeve në Udenisht, Trebinje, Buçimas & Velçan

Në Njësitë Administrative Udenisht, Trebinje, Buçimas, Velçan, "Shoqata Unë, Gruaja" ka organizuar takime ndërgjegjësuese me banorë nga fshatra të këtyre njësive në kuadër të projektit "Bëhu i zgjuar - Redukto mbetjet", pjesë e programit ACHIEVE, të zbatuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri, me mbështetje financiare të Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri. Gratë e trajnuara ishin ato që organizuan takimet në fshatrat përkatëse të këtyre komunave.

“Beteja” për kazanët e mbeturinave

Kjo është pamja tjetër e Tiranës, realiteti i hidhur i kryeqytetit shqiptar. Në qendër apo periferi, në çdo orë të ditës ndeshesh me njerëz të moshave të ndryshme që kërkojnë të mbijetojnë mes mbeturinave. Dikush kërkon shishe plastike, të tjerë kanaçe apo qelq. Të gjithë jane të rrezikuar nga një sërë sëmundjesh deri ato vdekjeprurëse. Specialistë pranë shëndetit publik tregojnë se këta individë të vetëpunësuar pranë kazanëve të mbeturinave, rrezikojnë seriozisht jetën. Këta persona duket se kanë marrë çdo risk mbi vete.

“Mali i mbetjeve”, qytetarët e Fierit kërkojnë zgjidhje urgjente!

Në qytetin e Fierit, në një distancë shumë të afërt me qëndrën e tij, jo më shumë se 200 m në vijë ajrore, ndodhet një gropë e madhe septike prej 3.5 ha mbushur me mbetje të ardhura nga gjithë Qarku Fier. Ky problem ka shumë vite që shoqëron banorët e zonës, të cilët i kanë shtëpitë jo më larg se 50-70 m nga “mali i plehrave”. Në takimin me qytetarët organizuar nga Shoqata “Together fo Life” në kuadër të projektit “Informim-komunikimi mbi politikat mjedisore për zhvillim të qëndrueshëm”, qytetarët ndihen shumë të revoltuar për problematikën që i ndjek prej vitesh.

“Mali” i mbetjeve urbane jashtë kontrollit shton frikën për epidemi te qytetarët e Kamzës

Kriza e mbetjeve urbane ka shpërthyer në çdo rrugë të bashkisë së Kamzës. Koshat e mbeturinave janë plot dhe banorët i frikësohen shpërthimit të mundshëm të një epidemie. Kjo situatë është edhe më e rënduar në lagjet e brendshme, ku aktivistët thonë se makinat e pastrimit kalojnë një herë në javë dhe ku qytetarët i djegin vetë mbeturinat. Aktivistët e Qendrës Rinore ATA thanë për BIRN se mbetjet ndotnin lumin Tërkuzë prej të paktën një viti dhe se kulmi qe djegia e mbeturinave urbane dhe spitalore në një fushë të hapur në rrugën Argjinatura.

“Mbetjet” rikthejnë debatet në Kuvend, Komisioni i Veprimtarive Prodhuese diskuton për tërheqjen e nismës

Kuvendi i është rikthyer debateve lidhur me ligjin e importit të mbetjeve, i trashëguar nga legjislatura e kaluar. Edhe pse mazhoranca një ditë më parë njoftoi se nuk do të miratoeht ky ligj, sërish në komisionin përgjegjës parlamentar nuk kanë mugnuar diskutimet. Gazetarja e RTV SCAN Entela Barjamaj, raporton se kreu i Komisionit të Veprimtarive Prodhuese Eduard Shalsi ka deklaruar se nëse do të ketë një referendum për importin e mbetjeve, ai do të jetë një ndër firmëtarët e parë të tij.

“Mbetjet”, Brukseli nuk u pyet. BE: Jemi gati nëse na thoni

Top Channel i kërkoi Komisionit Europian një qëndrim zyrtar mbi amendimin që Parlamenti i bëri ligjit mbi menaxhimin e mbetjeve të vitit 2011, dhe a janë bërë këto ndryshime në përputhje me legjislacionin e BE-së. Në përgjigjen e dhënë përmes zëdhënëses Maja Kocijancic, Komisioni Europian sqaron: “Çështjet që kanë të bëjnë me menaxhimin e mbetjeve janë pjesë e legjislacionit të BE-së. Komisioni është në dijeni se amendimet e ligjit të vitit 2011 për menaxhimin e mbetjeve iu prezantuan Kuvendit të Shqipërisë dhe pritet të hyjnë në fuqi.

“Mbetjet”, të rinjtë: Do të gdhihemi para Parlamentit

Shoqëria civile, Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka dy javë që ka nisur përgatitjet për organizimin e një proteste nesër para Parlamentit. Edhe pse kreu i Kuvendit Ilir Meta nuk e ka futur në rendin e ditës ligjin për menaxhimin e integruar të mbetjeve, sërish të rinjtë kanë paralajmëruar se duke nisur nga mesnata e sotme dhe ta gdhijnë në dyert e Kuvendit të Shqipërisë ku do të presin deputetët të hyjnë në seancë dhe të dëgjojnë thirrjen e tyre për të rrëzuar ligjin.

“Mos e ndot të ardhmen time!" - ndikimi i mjedisit në vdekjen e fëmijëve

Më shumë se 1 në 4 vdekje të fëmijëve nën 5 vjeç i atribuohen një mjedisi të pashëndetshëm. Çdo vit, rreziqet mjedisoer, si ndotja e ajrit brenda dhe jashtë shtëpisë, duhanpirja pasive, uji i papastër, mungesa e higjienës dhe higjiena e papërshtatshme marrin 1.7 milionë jetë fëmijësh nën moshën 5 vjeç, thonë dy raporte të reja të OBSH-së. Raporti i parë: Të trashëgojmë një botë të qëndrueshme: Atlas i shëndetit të fëmijëve dhe mjedisit, flet lidhur me faktin se shumica e shkaqeve të sëmundjeve që shkaktojnë vdekjen e fëmijëve të moshës 1 muaj deri në 5 vjeç – diarrea, malaria dhe pneumonia – janë të parandalueshme.

“Shoqata Unë, Gruaja” takime ndërgjegjësuese për riciklimin dhe kompostimin në Çërravë, Proptisht dhe Dardhas

Në Njësinë Administrative Çërravë, Proptisht dhe Dardhas “Shoqata Unë, Gruaja” ka organizuar takime ndërgjegjësues me banorë nga fshatra njësive përkatëse. Në Njësinë Administrative Çërravë, gratë e trajnuara gjatë projektit ishin ato që organizuan takimet në fshatin Çërravë, Pretushë dhe Leshnicë të kësaj komune. Gjatë diskutimit u theksua si problematikë fakti që makina që grumbullon mbetjet vjen njëherë në dy javë dhe i merr mbetjet nga aty për ti hedhur në një zonë diku më tutje dhe jo në vendin e përcaktuar.

12 orë protestë kundër importit të mbetjeve

Protestuesit e shoqërisë civile kanë vijuar për më shumë se 12 orë protestën kundër ligjit të importit të mbetjeve, i cili u miratua në seancën e djeshme në Kuvend. Teksa deputetët largoheshin nga kryesia e Kuvendit, protestuesit brohorasnin: “Turp, turp, turp”, “Jeni plehra”. Përfaqësues të shoqërisë civile, ambientalistë, intelektualë dhe qytetarë të thjeshtë janë bërë bashkë për t’i thënë “JO” importit të mbetjeve.“Politika ka ende kohë, të reflektojë. Ky është shansi i fundit i tyre për të qenë në linje me vullnetin e popullit që i ka zgjedhur.

1300 kontejnerë me mbetje kimike u zhdukën në Shqipëri? Dogana: Ja e vërteta

Drejtoria e Përgjitshme e Doganave ka reaguar pas pulikimit të lajmit nga një portal italian që ngrinte dyshime se mbi 1300 kontejnerë me mbetje që mund të kenë përfunduar në Shqipëri. Dogana sqaron përmes një njoftimi për mediat se për vitin 2016 nga Porti i Durrësit janë tranzituar drejt Maqedonisë, nëpërmjet Degës Doganore ‘Qafë Thanë’, 1120 tranzite ndërkombëtare me kontenierë, kryesisht produkte ushqimore. Po dje reagoi dhe Prokuroria e Përgjithshme, ndërsa mohoi të ketë një hetim për këtë çështje.

200 familje mallkojnë tymin e kaldajës së maternitetit në Tiranë: Digjen mbetje spitalore, na rrezikohet jeta

Nga Erjon Skendaj

Mbi 200 familje që jetojnë në katër pallate shumëkatëshe fare pranë rrethimit të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë, ankohen se nuk po marrin dot frymë, dhe as nuk mund të hapin dritaret për shkak të tymit të madh që çliron oxhaku i kaldajës së spitalit. Të tjerë banorë ngrenë pretendimin spitali ka vite që djeg mbetjet spitalore pak metra larg edhe një kopshti ekzistues prej 30 vitesh në atë zonë.

7 vjeçari mbledh 10,000 $ nga kompania e tij e riciklimit

Një vogëlush 7 vjeçar nga Kalifornia tregoi se nuk është asnjëherë herët për të filluar procesin e riciklimit. Kur ai ishte vetëm tre vjeç, Ryan Hickman sëbashku me të atin vizituan një qendër lokale riciklimi në qarkun Orange. Kjo eksperiencë bëri që ai të deklaronte qëllimet e tij për të nisur grumbullimin e materialeve të riciklueshme nga fqinjët e tij. Kështu filloi Kompania e Riciklimit të Ryan – it e cila numëron deri tani riciklimin e 200 000 shisheve dhe kanoçeve, duke mbledhur kështu mijëra dollarë nga ky proces.

A kanë hyrë kontenierë me mbetje në Shqipëri? Prokuroria e Durrësit nis hetimet

Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet pas lajmit të publikuar nga një portal italian që ngrinte dyshime mbi 1300 kontejnerë me mbetje që mund të kenë përfunduar në Shqipëri. ‘BalkanWeb’ mëson se verifikimet ka organi i akuzës kanë nisur ditën e djeshme. Artikulli i “Pianeta Italia” pretendon se 1300 kontejnerë me mbetje kanë hyrë nga porti i Durrësit, gjë e cila pritet të sqarohet nga vetë ky autoritet nëse ka ndodhur ky shkarkim mbetjesh në port apo jo. Megjithatë pretendimet dhe pikëpyetjet e këtij artikulli pritet të marrin edhe një përgjigje zyrtare nga Prokuroria e Durrësit.

A po përgatitet Veliaj të ndërtojë inceneratorin e mbetjeve në Tiranë?

Këshilli Bashkiak Tiranë miratoi sot kalimin e vendimmarrjes nga Këshilli Bashkiak tek Kryetari i Bashkisë për kompaninë EcoTirana, shoqëria aksionare që menaxhon mbledhjen e plehrave në Tiranë. Tani kryebashkiaku Erion Veliaj do të marrë çdo vendim mbi EcoTirana—përfshi aktivitetin, shpenzimet dhe investimet e kompanisë— pa patur nevojë të konsultohet apo të bëjë transparencë përpara Këshillit Bashkiak. Këshilli ka lejuar, gjithashtu, EcoTiranën ta shtrijë aktivitetin e saj në gjithë vendin e jo vetëm në qarkun e Tiranës, siç ishte më parë.

AKIP betejë me Kuvendin për afatet e shqyrtimit të dekretit për ligjin e importit të mbetjeve

AKIP shpreh shqetësimin në lidhje me procedurat që po ndiqen nga ana e Komisionit për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin sa i takon trajtimit ligjor që po i bëhet Dekretit të Presidentit të Republikës Nr. 9765, datë 14.10.2016, Dekret i cili vendosi: KTHIMIN E LIGJIT NR. 92/2016 “PËR DISA SHTESA DHE NDRYSHIME NË LIGJIN NR. 10463, DATË 22.09.2011, “PËR MENAXHIMIN E INTEGRUAR TË MBETJEVE”, TË NDRYSHUAR. Shqtësimin e tyre ata e kanë shprehur në një letër të hapur drejtuar Kuvendit të Shqipërisë dhe grupeve parlamentare.

AKIP kundërshton ligjin e ri për importin e mbetjeve

Aleanca Kundër Importit të Plehrave, grupimi i shoqërisë civile që tre vjet më parë arriti të ndalojë me ligj importin e mbetjeve në Shqipëri, deklaroi sot se do të kundërshtojë edhe propozimin e fundit të tre deputetëve të së majtës, të cilët kanë propozuar në Kuvendin e Shqipërisë rikthimin e importeve. Jemi të “neveritur nga përpjekjet e vazhdueshme të një pjese të politikës shqiptare për të thyer ndalimin e importit të mbetjeve, i cili u realizua me ligj në vitin 2013 pas një beteje shumëvjeçare të shoqërisë civile,” tha AKIP në  një konferencë për shtyp.

AKIP Ramës: Mos mirato ligjin e importit të mbetjeve

Menjëherë pas publikimit të programit të punimeve të Kuvendit për tre javët e parë, ku përfshihet dhe rikthimi për diskutim i ligjit të importit të mbetjeve, Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) i ka kërkuar Kryeministrit Rama “të bashkëqeverisë” me 90 për qind të shqiptarëve që janë kundër këtij ligji. Me anë të një letre, aktivistët e AKIP, të cilët që prej vitit 2013, kanë kundërshtuar e protestuar kundër miratimit të ligjit që do të lejonte importin dhe djegjen e plehrave në Shqipëri, shprehin shqetësimin se qeveria Rama gjithnjë e më tepër po nxit industrinë e djegjes së plehrave me lejet që ka dhënë për ndërtimin e disa inceneratorëve: