shtab emergjencash

5 vatra zjarri në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit janë konstatuar 5 vatra zjarri në pyje e kullota. Specialistët e Emergjencave Civile janë duke mbajtur situatën në monitorim të vazhdueshëm në të gjithë vendin.
Qarku Tiranë

Në fshatin Zhuri, Njësia Administrative Ndroq, bashkia Tiranë, ka rënë zjarr në një sipërfaqe me shkurre dhe ullishte. Shërbimi vendor i MZSH Tiranë së bashku me banorët e zonës kanë shkuar në vendngjarje dhe pas një pune intensive kanë mundur të shuajnë zjarrin. Si pasojë e zjarrit u dogj një sipërfaqe rreth 3 ha me shkurre dhe ferra.

Avionë nga Korfuzi dhe Puglia kundër zjarreve në pyjet shqiptare

Qeveria shqiptare i ka kërkuar ndihmë vendeve fqinje që ta ndihmojnë në shuarjen nga ajri të zjarreve në masivet pyjore të maleve të saj. Ministri i jashtëm Ditmir Bushati u telefonoi ministrave homologë në Greqi Kotzias dhe në Itai Alfano për të ndihmuar Shqipërinë me helikopterët e tyre në operacionet e kundër zjarreve. Burime nga ministria e jashtme bënë të ditur se ata kanë shprehur gadishmërinë për këtë bashkëpunim dhe priten mjete fluturuese të mbërrijnë në zonat më të nxehta.

Bilanci i zjarreve, Prençi: Janë djegur 50 ha pyje, kullota e shkurre

Rreth 50 hektarë pyje, kullota dhe shkurre janë djegur nga zjarret deri tani. Shifra u bë me dije nga Drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, sipas të cilit dëme të konsderueshme ka edhe në dru frutorë. I ftuar në Ora News ai tregoi dhe zonat me risk më të lartë ndaj zjarreve.
Prençi: Në pyje dhe kullota sasia ka shkuar në rreth 50 hektarë pyje, kullota dhe shkurre.

Elbasan, zjarri në Kodër Krastë bëhet alarmant

Zjarri i përmasave të mëdha që ka përfshirë Kodër Krastën, në Elbasan, ka djegur një sipërfaqe të konsiderueshme me pisha. Zjarri është përhapur me shpejtësi në të gjithë pyllin, pavarësisht ndërhyrjes së menjëhershme të zjarrfikësve, forcave të policisë dhe punonjësve të Bashkisë së Elbasanit. Temperaturat e larta e kanë bërë të vështirë izolimin e flakëve dhe situata vazhdon të jetë emergjente. Ish-depot e dikurshme të ushtrisë në Kodër Krastë janë një tjetër shkak për t’u alarmuar, nga frika e ekzistencës së municioneve të mbetura luftarake.

Emergjenca - Zjarret në Bulqizë, Drejtori i Shërbimit Pyjor takim urgjent për situatën

Situata e zjarreve në Bulqizë ishte fokus i takimit urgjent të punës së thirrur nga drejtori i Shërbimit Pyjor, Lutfi Myftari. Ai thotë se janë ngritur grupet e punës në çdo njësi për të parandaluar përshkallëzimin e emergjencave, ndërsa kanë nisur hetimet për çdo zjarrvënie të qëllimshme. Drejtori i Shërbimit Pyjor në Bulqizë, Lutfi Myftari, ka mbledhur stafin për të analizuar situatën e krijuar nga zjarret në masivet pyjore të Bulqizës. Në një intervistë për Ora News, Myftari tha se janë ngritur grupet e punës në çdo njësi dhe se ka një koordinim të institucioneve kryesore në Bulqizë për të monitoruar situatën.

Emergjencat Civile: 12 vatra zjarri gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 12 vatra zjarri ne Gjirokastër, Shkodër, Vlorë, Elbasan, Tiranë, Korçë, Fier dhe Dibër ku një vatër zjarri është ende aktive dhe po punohet për shuarjen e saj. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 115 zjarrfikës me 13 automjete, 50 forca ushtarake, 79 vullnetarë si dhe helikopterë. Specialistët e Emergjencave Civile janë duke mbajtur situatën në monitorim të vazhdueshëm në të gjithë vendin pasi rreziku i zjarreve për shkak të temperaturave të larta është ende evident.

Emergjencat Civile: Gjatë 24 orëve të fundit, 11 vatra zjarri. Ja si paraqitet aktualisht situata në disa qarqe

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 11 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Kështu thuhet në njoftimin e fundit të Drejtorisë së Emergjencave Civile, ku theksohet se në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar mbi 156 zjarrfikës me 18 automjete, 10 forca vullnetare, 78 forca të Ushtrisë, si dhe helikopterë. “Specialistët e Emergjencave Civile, janë duke mbajtur situatën në monitorim të vazhdueshëm në të gjithë vendin.

Fier, zjarr në Margellic zjarrfikëset në vendngjarje

Një zjarr ka nisur ditën e djeshme në fshatin Margellic në një zonë malore, me bimësi të dendur. Mësohet se shërbimet e zjarrfikësve janë në vendngjarje dhe po punojnë për të vendosur nën kontroll zjarrin. Sipas asaj që bëjnë të ditur burime nga zjarrfikësit, zjarri është duke djegur një zonë e cila është e mbjellë me ullinj. Zjarri dyshohet të jetë i qëllimshëm, ndërkohë që është duke u punuar për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

I vuri zjarrin ullishteve në Patos, pranga për një personi

Arrestohet në flagrancë një person i dyshuar si shkaktar i zjarrit të qëllimshëm. Mësohet se gjatë ditës së sotme rreth orës 11:00, në kufirin ndarës midis Patos Fshat dhe fshatit Rerëz, ka rënë zjarr dhe janë djegur shkurre dhe ullishte. Për fikjen e flakëve u organizuan shërbimet dhe shkuan në vendngjarje patrullat e policisë së Komisariatit Fier, Stacionit të Policisë Patos, zjarrëfikëset, grupe të FNSH-së, policia bashkiake si edhe forcat e ushtrisë. Zjarri mori përmasa të mëdha dhe si pasojë u dogj një sipërfaqe prej 25-30 hektarë bimësi si shkurre dhe ullishte, përafërsisht 20 mijë rrenjë ullinj.

Lezha mjaft e riskuar nga zjarret, Pepkolaj: Shërbimi zjarrfikës në gatishmëri

Lezha është një zonë mjaft e riskuar nga zjarret në këtë periudhe, kur temperaturat janë rritur ndjeshëm. Për t’i paraprirë çdo situate që mund të krijohet, Shërbimi Zjarrfikës në Bashkinë Lezhë është vënë në gatishmëri të plotë. Në Shëngjin do të ketë ekipe të veçanta, ndërsa po bashkëpunohet ngushtë më Shërbimin Pyjor dhe atë të Mjedisit. Ky fakt bëhet i ditur nga shefi i Policisë për mbrojtjen nga zjarri, Agustin Pepkolaj, i cili ju ka bërë thirrje qytetarëve që të jenë të kujdesshëm. Sipas tij, një pakujdesi e vogël mund të shkaktoj vatra zjarri dhe dëme të parikuperueshme. “

Lushnje, zjarr masiv në një pyll me pisha, shkrumbohen 10 ha

Një zjarr i rënë mesditen e kësaj të hëne në fshatin Kasharaj të Lushnjes, ka shkrumbuar rreth 10 hektarë pyll me pisha. Edhe pse shërbimi zjarrfikës ka mbërritur në vendngjarje, shuarja e vijon të mbetet një mision i vështirë për shkak të erës që favorizon përhapjen e tyre. Zjarri vazhdon të jetë intensiv, ndërsa 2 zjarrfikëse të Lushnjes dhe dy të tjera të ardhura nga Fieri dhe Kavaja, vijojnë betejën me "flakët". Ende nuk dihen shkaqet e këtij zjarri, ndërkohë që nuk përjashtohet zjarrvëniea e qëllimshme, pistë në të cilën po heton dhe policia.

Maqedoni: Parku Kombëtar “Pelisteri” shpëtohet nga zjarri

"Zjarri që shpërtheu ditën e djeshme, në Parkun Kombëtar të Pelisterit, është lokalizuar dhe është nën kontroll", njoftoi udhëheqësi i Njësisë territoriale kundër zjarrit në Manastir, Kostadin Popovski. “Zjarri është në vijën e gjatësisë prej rreth një kilometri. Gjatë ditës së djeshme, u dogj vetëm bar i thatë. Por është e rëndësishme të theksohet se asnjë dëm nuk është shkaktuar në Parkun Kombëtar “Pelister”. Në fushë janë ekipet profesionale të njësisë së zjarrfikësve në Manastir, Drejtoria e Shpëtimit në situata krize, punonjës nga Parku Kombëtar “Pelister” dhe vullnetarë”, tha Popovski, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Moti i nxehtë, 9 vatra të reja zjarri; vetëm dëme materiale

Edhe pse në dy ditët e fundit është vënë re një ulje e lehtë e temperaturave, vendi vijon të përballet me rënien e zjarreve në zonë të ndryshme. Në 24 orëve të fundit janë regjistruar 9 vatra zjarri në banesa, një magazinë dhe pyje e kullota. Emergjencat Civile bejne me dije se për fat të mirë ka pasur vetëm dëme materiale dhe jo të lënduar në njerëz. “Emergjencat Civile kanë angazhuar 14 mjete zjarrfikëse në këto 9 raste zjarri dhe rreth 70 forca për të ndërhyrë dhe vënë nën kontroll flakët dhe minimizuar dëmet; ndër to 30 zjarrfikës, 30 pjesëtarë të forcave të armatosura dhe rreth 10 policë të FNSH”, thuhet në njoftim.

Neutralizohet zjarri në Tepelenë, digjen rreth 3 hektarë pyje

Flakët e zjarrit të nisura mbrëmë rreth orës 21:30 në kodrën e qytetit të Tepelenës janë vendosur nën kontroll pas mbërritjes së helikopterit nga Tirana në orët e para të mëngjesit të sotëm. Zjarri ka vijuar gjatë gjithë natës dhe aktualisht raportohet se janë djegur rreth 3 hektar me pyje. Era ka favorizuar përhapjen e flakëve gjatë natës. Kanë qenë rreth 30 banesa që ndodheshin të rrezikuara nga zjarri. Fatmirësisht era ka qenë në krah të kundërt të banesave dhe janë dashur mbi 3 orë të neutralizohen flakët dhe të shmanget rreziku ndaj banesave.

Programi PRO NEWS fillon rrugëtimin e tij me takimin e parë të Komitetit Drejtues

Përmbytjet janë një kërcënim i vazhdueshëm për Shqipërinë dhe paraqesin një rrezik të madh për asetet ekonomike dhe sociale të vendit. Në fillim të shkurtit të vitit 2015, përmbytjet që ndodhën në jug të vendit, dëmtuan 5,975 hektarë tokë dhe prekën më shumë se 600 familje. Sipas vlerësimit të nevojave pas katastrofës, ndikimi i përmbytjeve nuk bazohet vetëm te kushtet ekstreme meteorologjike, por edhe në zbatimin e duhur të politikave të integruara dhe të koordinuara për menaxhimin e rrezikut, të cilat duhet të përfshijnë paralajmërimin e hershëm, gatishmërinë dhe masat e parandalimit.

Situata e zjarreve, shënohen 15 vatra

Gjatë 24 orëve të fundit, deri në orën 09:00 të mëngjesit të sotëm, janë shënuar 15 vatra zjarri në qarqet Shkodër, Tiranë, Vlorë, Korçë, Dibër, Durrës, Elbasan, Berat. Specialistët e Emergjencave Civile janë duke mbajtur situatën në monitorim të vazhdueshëm në të gjithë vendin. Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile, në Ministrinë e Punëve të Brendshme përsërit thirrjen ndaj të gjithë qytetarëve që në rast se konstatojnë zjarre, të njoftojnë menjëherë në numrat e emergjencave 112, 129 dhe 128.

Sot përkeqësohet moti. Apel për kujdes, minimizoni lëvizjet

Ministria e Punëve të Brendshme informon qytetarët se gjatë ditës së sotme, sipas buletineve meteorologjike, pritet të ketë një përkeqësim të ndjeshëm të motit, që do të shoqërohet me reshje dhe shtrëngata shiu me një intensitet të lartë, kryesisht në orët e pasdites. Rajonet që parashikohet të preken nga përkeqësimi i motit janë Shkodër, Lezhë, Dibër, Tiranë, Elbasan, Gjirokastër dhe Vlorë ku në intervale kohore prej 2-3 orësh, do të ketë reshje shiu që mund të arrijnë në 30-40 mm. Përveç rajoneve të përmendura, në lartësitë mbi 800 metra mbi nivelin e detit, pritet të ketë reshje bore gjithashtu të dendura.

Stuhia 'Nate', 10 viktima në Kosta Rika dhe Nikaragua

Të paktën 10 njerëz kanë humbur jetën në shtetet e Amerikës Qendrore, Kosta Rika dhe Nikaragua, si pasojë e vërshimit të stuhisë tropikale 'Nate', e cila tani i është drejtuar brigjeve jugore të SHBA-ve. Në të dy vendet e Amerikës Qendrore është deklaruar gjendje e jashtëzakonshme dhe raportohen mbi 15 njerëz të humbur. Stuhia 'Nate' ka shkaktuar shira të forta, rrëshqitje të dheut dhe përmbytje që po bllokojnë rrugët, duke shkatërruar urat dhe dëmtuar shtëpitë.

Temperaturat e larta – Mblidhet Shtabi i Emergjencave në Berat

Në Bashkinë e Beratit u mblodh shtabi i emergjencave civile, për diskutuar mbi masat për parandalimin dhe përballimin e situatave që krijohen në këto ditë të nxehta nga zjarret në sipërfaqet pyjore dhe kullotat, si dhe mbi emergjencën në furnizimin me ujë të pijshëm në këto ditë thatësire. Në mbledhje u parashtrua plani i veprimit për parandalimin dhe përballimin e situatave që krijohen gjatë stinës së verës nga zjarret në sipërfaqet pyjore dhe kullotat, në bashkëpunim me ndërmarrjet në vartësi të Bashkisë.

Temperaturat e larta, 25 vatra te reja zjarri

Rritja më tepër e temperaturave ka shtuar edhe numrin e vatrave të zjarrit që janë përhapur në qarqet Tiranë, Vlorë, Dibër, Elbasan dhe Berat. Janë shënuar 25 vatra të reja zjarri teksa forcat zjarrfikëse janë shtuar edhe më shumë. Konkretisht, janë angazhuar 15 makina zjarrfikëse, 114 forca zjarrfikëse, 20 punonjës të Gardës, 130 forca ushtarake, 10 forca pyjore, 5 punonjës të zonave të mbrojtura dhe helikopterë. Situata në qarqet e vendit:

  • 1
  • 2