NASA

2015 është viti më i ngrohtë i regjistruar, sipas NOAA dhe NASA

Sipas NOAA-s dhe Nasa-s, viti i kaluar ishte viti më i ngrohtë në Tokë që nga koha kur ka filluar regjistrimi i të dhënave në vitin 1880. Ka qenë e qartë për një kohë të gjatë se viti 2015 ka qenë më i nxehtë se viti 2014, por 10 nga 12 muajt e vitit të fundit kanë qenë muajt më të ngrohtë, dhe këto regjistrime na kthejnë 136 vite pas. Ky lajm nuk ishte domosdoshmërisht një surprizë, por befasuese ishte diferenca e temperaturave mesatare në të gjithë planetin 1.62˚F (0.90˚C) mbi mesataren e shekullit të 20-të, më shumë se 20% më e lartë se mesatarja.

6 muaj udhëtim në Hapësirë, astronauti mbërrin në Tokë: Do të doja të binte pak shi tani!

Astronauti i Britanisë së Madhe, Tim Peake, u rikthye në Tokë pas një misioni historik prej gjashtë muajve në hapësirë. Majori Tim Peake i përshkroi 78 milion milje në hapësirë duke thënë; ‘Ishte udhëtimi më i bukur në të cilin kam qenë”. Këto ishin fjalët e para që tha kur preku tokën me këmbë. Një kapsulë e Soyus së bashku me Majorin Peake dhe dy anëtarë të tjerë preku Kazakistanin në orën 10:15 minuta, 4 orë zbritje nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor.

Alarm - Thyhet rekord global nxehtësie

‘Ndryshimet klimatike janë çështje reale, po ndodhin pikërisht tani, është kërcënimi më serioz me të cilin po përballemi dhe duhet të angazhohemi të gjithë bashkë, pa u vonuar asnjë çast më shumë.’ Fjalimi pas marrjes së çmimit Oskar si aktori më i mirë, padyshim e bëri Leonardo Di Caprion të ngjitet në piedestal, përsa i përket ndryshimeve klimatike. Të gjithë, madje edhe këtu në Shqipëri (të jemi realistë, shqiptarët përgjithësisht nuk i konsiderojnë ndryshimet klimatike si problem serioz) folën më shumë për fjalimin e tij sesa për çmimin që mori.

Anija kozmike amerikane i afrohet sot planetit Jupiter

Një anije kozmike amerikane pritet t’i afrohet sot planetit Jupiter, pas vjet pasi është lëshuar në hapësirë. Anija “Juno” e NASA-s, do e kalojë 37 herë orbitën e Jupiterit, gjatë 20 muajve të ardhshëm. Qëllimi i misionit është të marrë informacione se si është formuar sistemi diellor. “Juno” pritet të analizojë fushat magnetike dhe gravitacionale të këtij planeti, që besohet se është planeti parë që është krijuar në sistemin diellor. Anija ka udhëtuar 2.8 miliardë kilometra për të arritur Jupiterin dhe në total misioni i saj kushton 1.1 miliardë dollarë.

Asteroidi i 19 prillit, më i madhi i viteve të fundit pranë Tokës

Të gjithë me kokën përpjetë, por pa asnjë rrezik, edhe pse asteroidi 2014 JO25, i cili do të kalojë me 19 prill, në orën 14:24 (me tonën), do të ketë një diametër largësie prej një kilometër dhe përfshihet në kategorinë e “Objekteve shumë të rrezikshëm”. “Por gjithsesi nuk përbën ndonjë rrezik”, – siguron astrofizikani italian Gianluca Masi, përgjegjës i “Virtual Telescope”. Shashka kozmike është më e madhja që i është afruar ndonjëherë Tokës në tre vitet e fundit dhe do të kalojë me një shpejtësi prej 1.8 milionë km nga planeti ynë. Shumë kuriozitet nga ana e astronomëve dhe të pasionuarve pas kësaj fushe.

Astronautët zbulojnë "Toka" të reja

Një ekip astronomësh ndërkombëtarë, që përdorën disa teleskopë tokësorë dhe të hapësirës, kanë zbuluar shtatë planete sa madhësia e Tokës në një sistem vetëm 40 vite drite larg.

Ujë, ujë kudo

Shtatë planetet, sipas një deklarate për shtyp, “kanë sasi të mëdha uji pak a shumë të ngjashme me Tokën." Sipas shkencëtarëve, temperaturat në planetet “janë mjaftueshëm të ulta për të bërë të mundur ujin likuid në sipërfaqe..." ndërsa planetet janë një habitat i shkëlqyer.

Çfarë do ndodhë me Tokën dhe Marsin në 30 maj?

Marsi do të dhurojë një pamje spektakolare që mund të përsëritet pas 300 vitesh. Imazhet u kapën nga Teleskopi Hubble i NASA-s më 12 maj, kur planeti ishte 50 milion milje larg nga Toka. Mendohet se ky planet është rreth 3.5 miliardë vite i vjetër dhe është formuar pasi një asteroid ka goditur planetin. Më 22 maj, Dielli dhe Marsi ishin në një distance prej 47.4 milion milje. Ndërsa më 30 maj, Marsi do të jetë më afër me Tokën, vetëm 46.8 milion milje. Planeti do të jetë i dukshëm gjatë natës dhe do mund të shihet me sy të lirë. Distanca më e afërt mes Tokës dhe Marsit, është shënuar në gusht të vitit 2003.

Çfarë do të ndodhë nëse Toka ndalon së rrotulluari? Përgjigjet NASA

E keni pyetur veten ndonjëherë se çfarë do të mund të ndodhë nëse Toka ndalon së rrotulluari vetëm për pak! Përderisa askush nuk është i sigurt se si mund të ndodhë kjo, NASA ka disa teori konkrete të cilat shpjegojnë këtë fenomen. Mos harroni, ne jemi vetëm duke folur vetëm për lëvizjen e Tokës rreth vetes, sepse nëse nuk rrotullohej rreth Diellit kjo do të thotë fundin e botës. Ndalimi i saj, paraqet një enigmë të madhe për shkencwtarwt, le të shohim se çfarë thotë NASA për këto çështje. NASA beson se kjo dukuri më shumë është e varur nga mënyra se si planeti ndalon se lëvizuri.

Dy astronautë arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë

Anija kozmike Soyuz, qe barte një rus dhe një amerikan ka arritur sot në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë, duke përfunduar fluturimin e parë të dy njerëzve drejt këtij stacioni, për më shumë se një dekadë. Anija Soyuz MS-04, që barte kozmonautin rus, Fyodor Yurchikhin dhe astronautin amerikan Jack Fischer, arriti që me sukses të bashkohet me stacionin në orën 15:13 të 20 prillit, ka njoftuar agjencia ruse, Roscosmos.

E konfirmuar nga NASA: Toka në Nëntor do jetë 15 ditë në errësirë totale

Këto muaj ka pasur shumë raporte në lidhje me Tokën dhe ndryshimet e saj kohët e fundit dhe jo gjithcka është konfirmuar. Megjithatë, këtë herë NASA ka konfirmuar se toka do të përjetojë errësirë totale për 15 ditë në nëntor të vitit 2016 duke filluar nga 15 nëntori deri më 29 nëntor, shkruan” Morning News USA”. Sipas NASA-s ky fenomen është paralajmëruar për një periudhë të gjatë dhe astronomët kanë njoftuar se bota do të përjetojnë këtë ngjarje të çuditshme nga 15 nëntor në 3:00 deri më 30 nëntor, 04:45.

Eksperimenti i NASA: Në Mars mund të rriten patate

Shkencëtarët e “International Potato Center” janë duke kryer për llogari të NASA-s eksperimente në Peru, në tokat e thata të shkretëtirës “Pampas de La Loya”. Objektivi është ai për të rritur patate në një ambient “CibeSat”, i ndërtuar posaçërisht për të stimuluar kushtet e planetit Mars. Deri më tani, kërkuesit kanë konstatuar se farat janë në gjendje të përballojnë mjedisin dhe për këtë arsye patatja mund të rritet edhe në planetin e kuq.

Gati për në Mars? Ja kur niset anija e parë

Pas 8 vitesh, kompania SpaceX do të fillojë dërgimin e njerëzve në Mars. Përfaqësuesi i saj, Elon Musk, ka thënë se pret që të realizojë një mision për në Mars më 2024. Sipas tij misioni do të bëhet me një anije të quajtur ‘Dragoi fluturues 2’, së cilës do t’i duhen 18 muaj për të arritur në planetin e kuq. Musk ka sqaruar se kjo anije nuk do të ketë kapacitetin për t’u kthyer përsëri në Tokë. Duke folur në konferencën ‘Kodi’ në Kaliforni, Musk tha se do të dërgojë një mision në Mars me “Dragoin Fluturues” në vitin 2018. Anijet do të nisen për në Mars çdo 26 muaj.

Jetë përtej Tokës? NASA njofton konferencë për oqeanet jashtëtokësore

NASA ka thirrur një konferencë për shtyp të enjten, 13 prill, për të “diskutuar rezultatet e reja rreth botëve oqeanike” të zbulimeve të fundit të bëra me anijen hapësinore Cassini dhe teleskopin Hubble, raporton “Daily Mail“. Sipas agjencisë amerikane, këto gjetje “do të ndihmojnë në eksplorimin e oqeaneve në të ardhmen”. Konferenca do të mbahet në James Webb të NASA në Uashington dhe do të ketë pjesëmarrjen e ekspertëve nga i gjithë vendi. Sipas “Daily Mail” zbulimet mund të jenë të lidhura me Evropën, hëna e gjashtë më e afërt me Jupiterin.

Marsi ngjan shumë me Tokën

Mjeti i dërguar nga NASA për ta eksploruar Marsin në kërkim të jetës ka fotografuar një panoramë të mrekullueshme në planetin e kuq që e tregon atë shumë të ngjashëm me Tokën. Fotografinë mjeti ‘Curiosity’ e ka bërë më 5 gusht, katër vjet pas uljes në kraterin Gale, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Në të shihet peizazhi i një shkretëtire të ngjashme me atë në jugperëndim të Amerikës. Sipërfaqja që shihet në fotografi është pjesë e një shtrese gjeologjike të quajtur formacioni i Murray, që përbëhet nga depozitat e baltës në shtratin e liqenit.

NASA do të përdor një mënyrë të re për lëshimin e satelitëve

NASA ka lajmëruar se planifikon të lëshojë në hapësirë disa satelitë të vegjël të cilët do të përdoren për të regjistruar të dhëna për ciklonet, uraganet dhe stuhitë e ndryshme tropikale që mund të godasin në çdo vend të botës. Ndryshe nga herët e tjera, këtë herë lëshimi i raketës mbajtëse të satelitëve do të fillojë nga një lartësi prej 12.192 metrash. NASA planifikon të përdori një aeroplan i cili kur të arrijë në lartësinë 12,192 metra do të lëshojë raketën mbajtëse të satelitëve, e cila do të drejtohet vetë për në pozicionin e planifikuar më parë në orbitën e Tokës.

NASA e zbulon: Ja kur do të dërgohen njerëzit e parë në Mars

NASA ka diskutuar një mision për në Mars prej kur astronautët aderuan në hënë, dhe për shumicën e njerëzve udhëtimi për në planetin e kuq mund të duket vetëm ëndërr. Por, ish administratori dhe astronauti i NASA, Charles Bolden ka thënë se inxhinierët tani janë më afër së kurrë realizimit të kësaj ëndrre. Ai tha kohët e fundit për Kongresin se përdorimi i energjisë termo-bërthamore është mënyra më efektive e dërgimit të njerëzve në Mars, dhe beson se njerëzit do të arrijnë në këtë planet deri më 2030.

NASA hap dyert

Nga tsunamët në sipërfaqen e Marsit e deri tek jeta në hapësirë dhe ndikimi që ka ajo tek flokët e austronautëve; NASA hap dyert. Agjencia Amerikane e Hapësirës është duke u dhënë dorën e fundit punimeve për PubSpace, një faqe në internet ku gjithkush mund të ketë akses në dekada të tëra studime hapësinore. Në këtë faqe, NASA do të publikojë të gjitha studimet e bëra deri më tani, sigurisht, me përjashtim të atyre që janë vlerësuar se mund të cënojnë sigurinë kombëtare.

NASA investon 67 mln dollarë tek motorët elektrikë solarë

NASA është duke bërë një investim të fuqishëm në motorët e rinj elektrik solar për një mision që do të jetë i pari në llojin e tij. Agjencia hapësinore po përgatitet për misionin e saj të parë robotik drejt një asteroidi të madh pranë Tokës. Misioni, i quajtur Asteroid Redirect Mission, do të zhvillohet rreth mesit të vitit 2020. Për misionin, një anije hapësinore do të kapë një asteroid duke përdorur një krah robotik për të lejuar astronautët për të mbledhur mostra. NASA i ka dhënë fabrikës amerikane të raketave Aerojet Rocketdyne një kontratë 3-vjeçare.

NASA jep alarmin: Ja çfarë do t’i ndodhi New York-t dhe Londrës

Shkencëtarët kanë dhënë alarmin se niveli i deteve po rritet, ndërsa parashikojnë katastrofa gjatë 150 viteve të ardhshme. New York, Londër, Rio de Janeiro dhe Shangai mund të jenë qytetet të cilat mund të përmbytjeve pas 50 ose 100 vitesh. Ngrohja globale gjithashtu rrezikon edhe shumë kryeqendra botërore. "Ne jemi në rrezik dhe shumë të rinj mund të kenë një fat që askush nuk do donte që ata ta trashëgonin”, ka thënë një shkencëtar i NASA-s, për gazetën New York Times. Sipas tij duhet me urgjencë të ulet shkarkimi i dioksidit të karbonit.

NASA jep alarmin: Toka, në 1000 vitet e fundit asnjëherë kaq e ngrohtë

Toka po ngrohet me një ritëm mbresëlënës, asnjëherë në mënyrë kaq të shpejtë në vitet e fundit. Alarmi është lëshuar nga NASA, sipas të cilës, “është shumë e pamundur” që të arrijë të mbajë rritjen e temperaturës globale brenda kufirit prej 1.5-2 gradë, siç është dakordësuar nga COP 21 i Parisit. Sipas Gavin Schmidt, koordinator i klimatologëve të agjencisë amerikane, ekziston “99% e mundësisë” që i gjithë viti 2016 të arrijë një rekord të ri vjetor në termometër, duke kaluar 2014-ën dhe 2015-ën.