arinj

‘Të burgosur’ në kafaze për argëtimin e turistëve, kopshti zoologjik skocez strehon arinjtë shqiptarë

Dy arinjtë të kequshqyerja në Shqipëri, që jetonin me mbeturina ushqimesh kanë gjetur një shtëpi të re në një kopsht zoologjik në Skoci, shkruan e përditshmja britanike “The Times”. Dy vëllezërit, të quajtur Henk dhe Eso, u shpëtuan nga një kafaz i vogël ku mbaheshin për të tërhequr turistët jashtë një restoranti në Shqipëri.

Arinj në kaptivitet në Theth, turistët ‘luajnë’ me jetën e egër

Një rast i pazakontë është raportuar në faqen syrigjelber.info. Dy këlyshë ariu mbahen në robëri në një shtëpi pritëse në Theth të Shkodrës. Raportuesi ka qënë duke vizituar zonën dhe shtëpinë pritëse “Thethi Paradise” kur është ndeshur më këtë rast. Sipas raportimit dy arinjtë silleshin krejt miqësisht me turistët e ndryshëm, madje edhe luanin me ata. Në këtë rast këmi të bëjmë më dy këlyshë ariu (Ursus arctos) që nuk mund të rikthehen sërish në habitatin e tyre natyral.

Arinjtë e “burgosur” në Shqipëri shijojnë jetën e lirë në Kosovë

Arinjtë e “burgosur” në Shqipëri shijojnë jetën e lirë në Kosovë Arinjtë e mbajtur në robëri të zymtë në Shqipëri po përshtaten me një jetë të re në Kosovë, duke stimuluar krijimin e një strehe edhe në Shqipëri. Pasi është torturuar në kafaz për dy vite, ariu i dëshpëruar Tomi la Shqipërinë dhe gjeti një shtëpi më të mirë në Kosovë një muaj më parë. Ariu pesë vjeҫar, i cili është mbajtur në robëri në kushte të zymta, për të kënaqur vizitorët në një restorant në veri të Tiranës, është shpërngulur tani në një strehim afër liqenit Badovc, 21 km larg nga Prishtina.

Arinjtë nuk flenë më në dimër në Elbasan! Shkak Ngrohja Globale

Në kamerat kurth të vendosura nga Administrata e Zonave të Mbrojtura, për monitorimin e faunës së egër në Parkun Kombëtar të Shebenikut, janë vërejtur lëvizje të arinjve edhe në këtë kohë me dëborë. Specialistët e shpjegojnë këtë fakt me rritjet e temperaturave, gjë që do të thotë se ariu nuk po e bën më gjumin e tij letargjik.

Dritë jeshile për ndërtimin e qendrës së shpëtimit dhe rehabilitimit të arinjve në Shqipëri

FOUR PAWS International ka mbajtur sot (15 nëntor) në Tiranë takimin "Arritje dhe sfida në dy vite përpjekje për të shpëtuar arinjtë më të trishtuar", ku u diskutua situate e fillimvitit 2016, prezantimi i arritjeve të përbashkëta 2016/2017, gjendja aktuale e arinjve të robëruar dhe prezantimi i rezultateve të investigimit për një panoramë më të qartë për zgjidhje afatgjata dhe të qëndrueshme. Takimi në hapje u përshëndet nga Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, z.Klosi i cili u shpreh se nisma si këto tregojne se shoqëria civile po ecën me hapin e kohë duke reflektuar dhe ofruar zgjidhje për problemet shqetësuese të jetës sonë.

Italia shpëton tre arinj shqiptarë, i strehon në parkun e Romës

Gianni, Sam dhe Mary u shpëtuan dhe tashmë ndodhen në shtëpinë e re të tyre, Bioparco, në Romë të Italisë. Bëhet fjalë për tre arinj të murrmë, të cilët nëse do të rrinin në Shqipëri, do të kishin një jetë gjithë keqtrajtime dhe shfrytëzime. Është kjo ajo që thonë mediat italiane, lidhur me shpëtimin e tre arinjve shqiptarë, ku për shpëtimin e tyre u përfshinë tre shoqata për mbrojtjen e kafshëve, parku i Romës, ministria e Turizmit në Itali dhe ajo e Mjedisit në Shqipëri.

Mblidhet koalicioni "Të Shpëtojmë Arinjtë Shqiptarë”

Më datë 19 Qershor, pranë ambienteve të INCA, u mblodh koalicioni "Të Shpëtojmë Arinjtë Shqiptarë”, për të zhvilluar mbledhjen e radhës koordinuese. Çështja e arinjeve dhe kafshëve të egra në gjëndje robërie në Shqipëri, vazhdon të jetë një çështje shqetësuese, jo vetëm për OMSHC dhe publikun por edhe për institucionet shtetërore. Fenomeni i robërimit të arinjve dhe mbajtësve të jashtëligjshëm është duke u shtuar dhe gjithashtu edhe nevoja për një ndërhyrje urgjente për luftimin e këtij fenomeni.

Mesazhi i ish-trajnerit të Kombëtares për mjedisin dhe shpëtimin e arinjve nga robëria!

Ish- trajnerin e Kombëtares e keni dëgjuar të flasë për futbollin, por ndiqeni mesazhin e tij për kafshët dhe pasuritë e natyrës sonë! Faleminderit De Biasi për kontributin dhe ndjeshmërinë ndaj mjedisit! “Përshëndetje të gjithëve. Unë jam Gianni De Biasi. Mirëdita dhe punë të mbarë!. Para së gjithash falenderoj ministrin Blendi Klosi për mbështetjen që na jep në këtë iniciativë tonën. Besoj që ky impenjim i ministrit është diçka e jashtëzakonshme dhe bëhet kështu pjesë e aksionit tonë të përbashkët në mbrojtje të mjedisit dhe veçanërisht të arinjve.