autobus elektrik

12 qytetet e mëdha, vetëm autobusë me zero shkarkime

12 qytete të mëdha, mes të cilëve Londra, Parisi, Barcelona, Los Anxhelosi dhe Kejp Tauni, premtuan se do të blinin vetëm autobusë me zero shkarkime, duke filluar nga 2025-a dhe t’i çlironin zonat kryesore nga emetimet e karbonit deri në 2030-ën, me qëllim mbrojtjen e mjedisit. 12 qytetet, me një popullatë prej rreth 80 milionë banorësh, do të promovojnë ecjen, përdorimin e biçikletave dhe transportit publik në kuadër të një nisme të përbashkët.

Autobusi i parë elektrik, Kombinat - Kinostudio

Një autobus urban elektrik për herë të parë do të testohet në linjën Kombinat-Kinostudio për të parë mundësinë e aplikimit të këtij mjeti në transportin e kryeqytetit. Kompania polake e autobusëve ka shprehur interes për këtë risi, ku pas testimeve dhe funksionalitetit konkrete në rrugë, do të dalin edhe kostot të cilat do të shqyrtohen nga bashkia e Tiranës në vendimmarrjen finale. “Është një kompani polake ‘Solaris’ e cila ka gat 35% të tregut sot të autobusëve elektrik në Europë që ka shprehur interesin për të sjellë një autobus për të bërë testimet e radhës.

Bashkia e Sofjes porosit 20 autobusë elektrikë

Bashkia e Sofjes ka filluar procedurën për blerjen e 20 autobusëve elektrikë gjatë kësaj jave. Ky hap u njoftua nga kryetarja Yordanka Fandakova në mediat sociale. Në deklaratë u pohua se dokumentet e kërkuara për blerjen do të dorëzoheshin në fillim të tetorit. Fandakova tha se shpreson që disa prej autobusëve të porositur të mund të dorëzohen në 2018-ën. Një autobus elektrik i prodhuar nga kompania polake Solaris do të vendoset në provë në Sofje gjatë dhjetë ditëve të ardhshme, tha kryetarja.

Ja autobusi elektrik që do të testohet në rrugët e Tiranës

Brenda pak javëve, Bashkia e Tiranës do të fillojë në rrugët e kryeqytetit testimet për autobusët 100% elektrikë, fillimisht me një autobus Solaris Electric Urbino 12 metra, që është shpallur autobusi i vitit për 2017. Kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak, se nëse ky test do të rezultojë i suksesshëm, Bashkia do të pilotojë më pas një linjë 100% me autobusë elektrikë. “Për pak javë, do të fillojnë testimet për autobusët 100% elektrikë, fillimisht me një autobus Solaris Electric Urbino 12 metra dhe pastaj edhe me kompani të tjera që kanë pranuar ftesën tonë për të testuar Tiranën.

Nis testimi i autobusit elektrik, Veliaj: Operatorët të modernizojnë flotën

Pas licencimit të kompanisë së parë të taksive elektrike, në rrugët e kryeqytetit ka nisur edhe testimi i autobusit të parë duke shënuar edhe një hap të rëndësishëm drejt një revolucioni të gjelbër. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i shoqëruar dhe nga ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, mori pjesë në testimin e autobusit të parë elektrik në linjën Kinostudio – Kombinat në bashkëpunim me kompaninë polake Solaris, që pritet të ofrojë një shërbim më të mirë për qytetarët, kosto më të ulët dhe njëkohësisht të ulë nivelin e ndotjes në kryeqytet.

Së shpejti do të testohen në Tiranë autobusët elektrikë

Bashkia e Tiranës ka përfunduar ndërtimin e të gjithë rrjetit të rrugëve të brendshme të fshatit Mushqeta, të cilat lidhin banorët e kësaj zone me njeri-tjetrin dhe rrugën nacionale Tiranë – Elbasan. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga Prefekti i Tiranës, Admir Abrija, inspektoi përfundimin e projektit dhe theksoi se investimet në infrastrukturë në fshatrat që shtrihen përgjatë rrugës së vjetër Tiranë-Elbasan vijnë edhe si një përgjigje e Bashkisë së Tiranës për të amortizuar kostot që solli ndërtimi i autostradës për këtë zonë.

Tiranë: Gati flota e autobusëve elektrikë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka dhënë një intervistë të veçantë për Report Tv me gazetaren Rashela Shehu, gjatë udhëtimit me biçikletë në kuadër të "Ditës pa Makina". Veliaj foli për vizionin e Bashkisë së Tiranës për të promovuar mjetet ekologjike të cilat reduktojnë ndotjen dhe mbrojnë mjedisin. Kryetari i Bashkisë paralajmëroi masa drastike me gjoba për të gjithë ata që bllokojnë me automjete korsitë e dedikuara për biçikleta.

Uganda, ndërtohet autobusi i parë që punon me energji diellore

Afrika mund të bëhet motori i gjelbër në industrinë automobilistike. Një ëndërr kjo gjithmonë e më afër realitetit. Në Uganda është realizuar prototipi i parë i autobusit elektrik që punon me energji diellore. Prezantimi është bërë nga kompania Kiira Motors. Automjet ka dy bateri që karikohen nga panelet diellore që ndodhet në çatinë e autobusit. Ndërkohë në portalin ku është publikuar ky lajm, komentuesit paralelizojnë progresin e Ugandës dhe gjendjen ekonomike të saj duke e krahasuar ironikisht me vendin tonë.