betonizim

“Cibanet” e betonit kafshojnë edhe plazhet e Ksamilit

Nuk kanë të mbaruar dëmtimet e bregdetit shqiptar. Në një kohë kur Qeveria ndërmori masa për ndërtimet pa leje, bregdeti është lënë tërësisht në duart shkatërruese të momentit. Përgjatë bregdetit kanë mbirë e janë shtuar vazhdimisht struktura betoni (pista) për ankorimin e mjeteve të vogla lundruese. Pre e këtyre kafshimeve të shëmtuar kanë rënë plazhet e detit Jon duke filluar nga Radhima e deri në Ksamil. Struktura të gjata të shtrembërta betoni e gurësh janë ngulur pa kriter në cektinën e plazheve elitare të Jonit, duke i hapur rrugën një fronti të ri shkatërrimi të plazheve.

“Urbanizimi” dhe “zhvillimi” si terminologji joshëse

Sipas raportit të Agjencisë Evropiane për Mjedisin (EEA), zonat urbane në vendet në zhvillim do të thithin pjesën më të madhe të rritjes së popullsisë botërore, me 67% të njerëzve që jetojnë në qytete deri në vitin 2050. Shumica e rritjes pritet të jetë në mega-qytete, veçanërisht lagjet e të varfërve. Qytetet kompakte janë mënyra më efikase dhe ekologjikisht më e qëndrueshme për të siguruar mirëqenien e një popullsie në rritje.

Betonizimi i Tiranës, PD kërkon nga KQZ mbajtjen e referendumit lokal‏

Partia Demokratike i është drejtuar sot Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve duke i dorëzuar 3 kërkesa për mbajtjen e referendumit lokal për çështjen e betonizimit të Tiranës. Këtë kërkesë e ka bërë kreu i Departamentit të Mjedisit, në partinë demokratike, Jamarbër Malltezi i cili kërkesat i ka bërë për 3 projektet që kanë lidhje me parkimin nëntokësor tek parku Rinia, ndërtimin e objekteve social-kulturore dhe administrative në dy anët e Korpusit të Universitetit Politeknik dhe ndërtimin e kompleksit të lojërave tek liqeni artificial.

Hidhet beton në Parkun e Liqenit. Bashkia: Po shtrohet pista e trenit për fëmijët. Shoqëria Civile: Nuk do ta lejojmë

Bashkia Tiranë ka nisur ditën e djeshme hedhjen e betonit në Parkun e Liqenit Artificial, në zonën ku do të ndërtohet këndi i lojrave për fëmijë. Qytetarë të shumtë për javë të tëra, kanë protestuar kundër ndërtimit të këndit të lojrave dhe betonizimit të Parkut. Kryebashkiaku Veliaj ka premtuar se këndi i lojërave do të jetë gati më 1 Qershor për fëmijët e kryeqytetit, dhe se nuk do të pritet asnjë pemë dhe nuk do të ndërtohet asnjë godinë pranë lojërave. Bashkia e Tiranës bën të ditur se sot ka nisur shtrimi me stabilizant i pistës ku do të kalojë treni për fëmijët e moshës 1-3 vjeç.

Vazhdon shkatërrimi i bregdetit në jug

Në jug të Shqipërisë, pas betonizimit të Jalit, vazhdon gërryerja e shkëmbinjve të bregdetit edhe në Dhërmi. Shumë pranë detit izolohet bregu me shezlone private, aty pranë ndërtohet bari dhe restoranti në shërbim të klientëve duke marr si shkëmbim shifra tepër të larta të çmimeve të ushqimeve dhe pijeve. Pak më tutje po ndërtohet hoteli dhe pranë hotelit po gërryhet gjithnjë e më tepër vendi nga eskavatorë, për të siguruar parkimin e pushuesve.