Elbasan

‘Rafineri jo parfumeri’, banorët rreth Metalurgjikut ngrejnë zërin kundër ndotjes

Të toksikuar prej dy dekadash nga tymi i zi që del prej oxhaqeve të industrisë së rëndë që kryen aktivitetin rreth skeletit gjigand të ish-Metalurgjikut në Elbasan, banorët e fshatrave Balldren dhe Vidhas u përballën në fillim të verës me probleme të reja. Era e rëndë e naftës u shpërnda në ajrin e mbingopur nga metalet e rënda në këtë zonë, ndërkohë që mbetje të hidrokarbureve u shfaqën gjithashtu në kanalet e tyre të ujërave vaditëse. Banorët u zunë në befasi nga ndotjet e shkaktuara nga nafta dhe fajësuan për to rafinerinë e sapovënë në punë të bitumit.

5 qershori risjell në vëmendje problematikat mjedisore

5 qershori 2017 shënon festimin e Ditës Botërore të Mjedisit por gjithashtu edhe festimin e 26-vjetorit të shoqatës së parë mjedisore në Shqipëri, Shoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri. Në kuadër të kësaj dite të shënuar, PPNEA zgjodhi të festojë ditëlindjen e saj të 26-të në Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë duke organizuar disa aktivitete me nxënësit e shkollës së mesme Dorëz. Dita filloi me një prezantim mbi vlerat e mrekullueshme të këtij parku, gjitarët e mëdhenj dhe shpendët kryesorë që ndodhen në zonë dhe më pas duke prezantuar faqen syrigjelber.info, një portal që shërben për të mbledhur raste të krimeve mjedisore.

Bashkia e Elbasanit shpall gjendjen e emergjencës mjedisore

Ndotja vazhdon të jetë e pranishme ne ish-kombninatin metalurgjik. Ndryshe nga vite më parë ku mbartësi i vetëm i ndotjes ishte vetëm kompania Kurum ,tani ndotja vjen dhe nga bizneset e tjera në ish-kombinat. Sipas banorëve, ndotja është tepër e madhe, veçanërisht në orët e para të mëngjesit e deri në mesditë, oxhaqet e firmave private nxjerrin veçse pluhura dhe gazra në atmosferë. Edhe pse është dhënë urdhër që në oxhaqet e këtyre fabrikave të vendosen filtra pastrimi, përsëri firmat nuk i kanë vendosur.

Cërrik, lumi rrezikon depot e ujit

Depot e ujit që furnizojnë Cërrikun dhe disa komuna rrezikohen nga lumi Shkumbin. Situata paraqitet kritike, pasi devijimi i shtratit të lumit mbërriti sot rreth 1.5 metra larg depozitave të ujit, që u ndërtuan në vitin 1952, në një distancë të konsiderueshme nga lumi. Altin Toska, kryetar i Bashkisë së Cërrikut bëri të ditur për Top Channel se “jemi vënë në lëvizje dhe kemi paraqitur pranë Ministrisë së Brendshme dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Emergjencave Civile një projekt që do ta përmirësonte dhe do ta siguronte një herë e mirë këtë situatë. U bëj apel instancave që të ndërhyjnë në kohë”.

Çmimi i ulët i qershive, banorët e Godoleshit: Mbeten stok

Fshati Godolesh i Elbasanit është një nga prodhuesit më të mëdhenj të qershive në vend. Edhe pse tregtarë nga e gjithë Shqipëria shkojnë atje për grumbullimin e qershive, përsëri prodhuesit nuk janë të kënaqur. Sipas tyre, çmimi nuk justifikon shërbimet dhe mundin e një viti të tërë. Fermerët e Godoleshit janë gjithashtu prodhues të mëdhenj të ullirit. Por, ndërsa tregu i këtij të fundit është rregulluar, tregtimi i qershive mbetet problem dhe nuk ndodh rrallë, që qindra kilogramë të shkojnë dëm.

Djegësi i plehrave në Elbasan dhe mashtrimi me tymin e bardhë

Nga Lavdosh Ferruni

Djegësi i Plehrave në Elbasan u inaugurua. Videoja promovuese u mbyll me një tym të bardhë nga oxhaku i shkurtër i tij, që dikujt të mund ti kujtonte tymin e bardhë kur zgjidhet Papa, por jo shumëkujt. Nga djegësit e plehrave nuk mund të pritet tym i bardhë, pasi ndotja nga djegia e plehrave është më e zezë se qymyri. Energjia prej djegies së mbetjeve më e ndotura ndër të gjithë të tjerat. Djegësit e plehrave are të mirënjohur si burimet më të mëdha të kimikateve më toksike të prodhuara nga njeriu të njohura në shkencë – dioksinat.

Ecovolis dhe Egnatia në mbrojtje të Parkut të Shebenikut në Librazhd

Parku Kombëtar i Shebenikut që ndodhet pranë qytetit të Librazhdit është një zonë tepër e dëmtuar, gati e zhveshur nga pyjet dhe bimësia. Për këtë arsye, një grup vullnetarësh nga EcoVolis morën pjesë aty në mbjelljen e 190 fidanëve të rinj, si pisha, gështenja dhe fidanë të tjerë. Mjedisi ndikon rrënjësisht në cilësinë e jetës së qytetarëve, ndaj edhe zëvendësimi i pemëve të dëmtuara me fidanë të rinj është domosdoshmëri.

Egnatia: Nuk respektohet kontrata koncesionare për HEC-et

Tharja e ujit në shtratin e lumit të Rrapunit ka krijuar një situatë aspak normale. Fauna ujore dhe flora përgjatë këtij lumi është shkatërruar plotësisht. Shoqata Egnatia ka denoncuar një situatë katostrofike, e cila sa vjen dhe rëndohet nga HEC-et e ndërtuara mbi këtë lumë. Shoqata do të vazhdojë denoncimin e rasteve abuzive me lumenjtë në Librazhd. Këto shqetësime u janë vënë në dijeni edhe organizmave ndërkombëtare që merrren me mbrojtjen e florës dhe faunës.

Elbasan – Diskutim mbi politikat e strategjitë për inventarizimin kombëtar të pyjeve e kullotave

Në Administratën e Zonave të Mbrojtura në Elbasan u zhvillua një takim me përfaqesues të Projektit të pyjeve në Shqipëri. Merrnin pjesë  perfaqesues nga Agjencia Kombëtare e Pyjeve të Suedisë, Fakulteti i Pyjeve UBT, AdZM Elbasan, Drejtoria e pyjeve, Bashkia Librazhd, përfaqësues të shoqërisë civile, grupe interesi etj. Diskutimi u  fokusua në ndërtimin e politikave e strategjive për inventarizimin kombëtar të  pyjeve e kullotave me metoda të specializuara. Administrata e Zonave të Mbrojtura në Elbasan ka bërë një punë shumë të mirë për ta kthyer këtë zonë në një atraksion të vërtete turistik.

Elbasan, bashkia masakër me pemët. Revoltohen ambientalistët

“Lulishtja e Portokalleve”, një prej zonave identitare të Elbasanit është shkatërruar me miratim të bashkisë, për t’i hapur rrugë rikonstruksionit të rrugës. Fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë masakrën ndaj pemëve dhjetra vjeçare të portokalleve, limonave dhe qitrove. Prerja e pemëve siç shihet edhe në fotot e hedhura në rrjetet sociale, përveç masakrës mjedisore, ka krijuar edhe një “rrogos” të vërtetë portokallesh të shkelura dhe shtrydhura në tokë, duke shkaktuar keqardhjen dhe indinjatën e qytetarëve.

Elbasan, dogji 2 dynym tokë procedohet 67 vjeçari

Ndaj një 67 vjeçari në Elbasan ka filluar një procedim penal në gjendje të lirë për veprën penale “Shkatërrimi i pronës me zjarr”. Procedimi ka nisur ndaj B.Ç, pasi nga pakujdesia ka shkaktuar një zjarr, prej të cilit u dogj një sipërfaqe prej 2 dynym me barishte dhe ullinj. Nga flakët janë djegur pjesërisht 35 rrënjë ullinj. Njoftimi i policisë: Proçedohet penalisht në gjëndje të lirë një shtetas për veprën penale "Shkatërrim të pronës me zjarr".

Elbasan, fshati Polis pa ujë, burimi i vetëm u privatizua nga një familje

Banorët e fshatit Polis prej shumë vitesh mbushin ujin e pijshëm me krahë tek një burim i fshatit. Por edhe kjo mundësi që ata kishin i është hequr, pasi vendi në të cilin ndodhet burimi është privatizuar nga një familje. Banorët e fshatit Polis në njësisë administrative Shushicë të Elbasanit të gjendur përballë këtij fakti, kanë bërë kërkesa në të gjitha institucionet, të paktën për lirimin e burimit ku mbushin ujë me krahë, por deri tani nuk kanë gjetur asnjë mbështetje. Ata kanë vendosur të protestojnë me shpresën që dikush do t'i dëgjojë dhe do t'ju zgjidhë hallin që kanë. Banorët shprehen se kanë shumë vite që kërkojnë të zgjidhet çështja e ujit por deri tani asgjë nuk është bërë, përveç premtimeve.

Elbasan, Parku Kombëtar i Gjinarit i harruar, prej vitesh pa investime

Qendra e pikës turistike në Gjinar ndodhet në gjendje të mjerueshme. Vetë banorët shprehen të pakënaqur me këtë gjendje. Ata radhisin një sërë faktorësh. Megjithatë dy prej tyre duket se janë më kryesoret. Qendra skandaloze dhe mungesa e ujit të pijshëm. Banorët e Gjinarit deklarojnë se u vjen turp për fshatin e tyre pasi u bë kohë e gjatë që nuk është vënë dorë për të. Më keq paraqitet aksi nga shkolla e mesme dhe sheshi në qendër. Ata shprehen se turistët janë reduktuar shumë. Vijnë njëherë e nuk kthehen më.

Elbasan, zjarri në Kodër Krastë bëhet alarmant

Zjarri i përmasave të mëdha që ka përfshirë Kodër Krastën, në Elbasan, ka djegur një sipërfaqe të konsiderueshme me pisha. Zjarri është përhapur me shpejtësi në të gjithë pyllin, pavarësisht ndërhyrjes së menjëhershme të zjarrfikësve, forcave të policisë dhe punonjësve të Bashkisë së Elbasanit. Temperaturat e larta e kanë bërë të vështirë izolimin e flakëve dhe situata vazhdon të jetë emergjente. Ish-depot e dikurshme të ushtrisë në Kodër Krastë janë një tjetër shkak për t’u alarmuar, nga frika e ekzistencës së municioneve të mbetura luftarake.

Elbasan: Dita e parë e pranverës, Bashkia aksion për pastrimin e qytetit

Edhe këtë vit, qyteti i Elbasanit, i cili njihet si mikpritësi i festës pagane të Ditës së Verës , parashikohet që të ketë me mijëra vizitorë. Në këtë kuadër, bashkia e Elbasanit ka ndërrmarë një aksion të përgjithshëm për pastrimin e qytetit, përfshirë Njësitë Administrative dhe akset kombëtare. Në këtë aksion janë angazhuar punonjësit e bashkisë, qytetarët, por edhe Shoqëria Civile. Nënkryetari i Bashkisë, Ervin Saraçi, i pranishëm në këtë aksion tha se, “kjo është një ditë për të dhënë mesazhin se të gjithë mund të bëjmë një qytet të pastër dhe të shëndetshëm”.

Elbasan: Dita pa makina, nxënësit mbushin qytetin

Bashkia Elbasan, në kuadër të javës Europiane të Lëvizshmërisë, prej datës 16-22 Shtator i është bashkuar nismës së Ministrisë së Mjedisit për të organizuar një sërë aktivitetesh për mbrojtjen e mjedisit. Prej orës 10:00 deri në 11:00 qarkullimi i makinave në Bulevardin “Aqif Pasha” nga stadiumi deri tek kryqëzimi “1 Maj” u bllokua duke i dhënë qytetit, jo vetëm më shumë liri, por edhe një pamje më të bukur të qindra të rinjve që lëviznin me biçikleta.

Elbasan: Dogjën 11 dynym kullotë, procedohen 2 të mitur

Një procedim penal ka nisur ndaj dy të miturve, pasi policia i ka identifikuar si autorët e një zjarri prej të cilit u dogjën 11 dynym tokë. S.T, 9 vjeç dhe E.T, 12 vjeç, sipas policisë janë personat që kanë shkaktuar zjarrin e 25 gushtit në Përrenjas. Mbi dy të miturit ka rëndojnë akuzat e “Shkatërrimit të pronës me zjarr, e kryer në bashkëpunim”. Gjithashtu një procedim penal për zjarrvënie, ka filluar edhe ndaj një 26- vjeçari, me iniciale A.D, pasi është identifikuar si autori i zjarrit në fshatin Gjerë të Gramshit, ku prej flakëve është djegur baza ushqimore në pronësi të 70- vjeçarit, H.Ç.

Elbasan: Kur organizatat dhe mediat monitorojnë VNM-të

Më datë 14 korrik 2017, Milieukontakt Shqipëri organizoi trajnimin: “Legjislacioni horizontal dhe monitorimi i Raporteve të Vlerësimit të Ndikimit në Mjedis (VNM)”. Ky trajnim është mbështetur financiarisht nga Projekti “Shoqëria Civile Vepron për Zhvillimin Social-Ekonomik mbi Bazat e një Mjedisi të Shëndetshëm” (CO-SEED) me fonde të Bashkimit Evropian dhe që zbatohet nga Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri.

Elbasan: Ndërhyrje në përroin e Zaranikës për të parandaluar përmbytjet

Bashkia e Elbasanit, në kuadër të procesit të “Buxhetimit me Pjesëmarrje” ka nisur takimet në Njësitë Administrative të qytetit. Takimi i parë u zhvillua në Njësinë nr. 4, ku banorët ngritën edhe shqetësimin e përroit të Zaranikës, argjinatura e të cilit është dëmtuar në shumë vende, duke u bërë shkak për përmbytje. Në lidhje me këtë, nënkryetari i Bashkisë, Klevis Xhoxhi sqaroi se përroi i Zaranikës është në inventarin e Ministrisë së Bujqësisë dhe kësaj të fundit i është kërkuar të ndërhyjë sa më parë për të evituar çdo emergjencë të mundshme.

Elbasan: Pastrimi në njësitë rurale, banorët ankohen për shërbimin, Bashkia kërkon mirëkuptim

Shërbimet e sidomos ai i pastrimit mbeten sfida për tu kapërcyer për Bashkinë e re të Elbasanit. Pas zgjedhjeve vendore të vitit 2015, 12 ish komunat e rrethit te Elbasanit janë bërë pjesë e Bashkisë së re si njësi administrative. Pastrimi i mbetjeve urbane mbetet pikë kyçe e sfidës së formacionit të ri vendor të Bashkisë Elbasan pasi pastrimi i qytetit ka mbi 10 vite që realizohet nga një kompani private. Mjetet e njësive administrative rezultojnë të pamjaftueshme për të grumbulluar mbetjet e të gjitha njësive çdo ditë.