kafshe

‘Të burgosur’ në kafaze për argëtimin e turistëve, kopshti zoologjik skocez strehon arinjtë shqiptarë

Dy arinjtë të kequshqyerja në Shqipëri, që jetonin me mbeturina ushqimesh kanë gjetur një shtëpi të re në një kopsht zoologjik në Skoci, shkruan e përditshmja britanike “The Times”. Dy vëllezërit, të quajtur Henk dhe Eso, u shpëtuan nga një kafaz i vogël ku mbaheshin për të tërhequr turistët jashtë një restoranti në Shqipëri.

“Bëj një ndryshim për kafshët endacake” - Takimi i Politikës për Kafshët

48 pjesëmarrës nga 20 shtete të ndryshme u takuan gjatë fundjavës në Madrid në takimin e përvitshëm ndërkombëtar mbi përmirësimin e politikave për mirëqenien e kafshëve, organizuar nga Partia për Kafshët e Hollandës. Tema e këtij viti ishin kafshët endacake dhe pritet që partitë dhe faktorët politikë në vendet respektive të ndërmarrin hapa për mbrojtjen e kafshëve endacake. Diskutimi kryesor i ngritur në takim ishte “arritja e ndryshimit përmes politikës” ku u theksua se kjo mund të sillej vetëm nga një forcë politike e angazhuar specifikisht për kafshët.

4 Tetor - Dita Botërore e Kafshëve

Dita Botërore e Kafshëve i ka fillesat e saj në vitin 1931, në Konventën e Ekologjistëve të mbajtur në Firence, Itali, si një mënyrë për të hedhur dritë mbi vështirësitë e llojeve të rrezikuara. Më pas, kjo ditë u shndërrua në një ditë festive për të gjithë ata që duan kafshët, në të gjitha llojet e tyre.

Ballkanasit ndihmojnë kafshët e egra gjatë dimrit të acartë

Me temperatura të akullta, nën zero që kanë përfshirë Ballkanin dhe që po vënë në rrezik shumë shpendë dhe kafshë, organizatat e mbrojtjes së tyre dhe vullnetarë të ndryshëm po përpiqen t’i ndihmojnë gjallesat për t’i mbijetuar motit të egër. Media në Serbi dhe Kroaci po inkurajon qytetarët të krijojnë kasolle për qentë me kartonë, plastmasë dhe sfungjer. Në kryeqytetin serb, Beograd, lagjja Stari Grad e qytetit ndërkohë ka krijuar shtëpi të veçanta për qentë me batanije dhe ushqim brenda, për të ndihmuar qentë e pastrehë të qytetit të mbrohen nga temperaturat e acarta.

Buenos Aires, kopshti zoologjik liron kafshët pas 140 vjetësh

Kopshti zoologjik i Buenos Aires, një destinacion i njohur turistik, pas 140 vjetësh po i çon kafshët e egra në vendin e tyre; në natyrë. Duke nisur nga muaji i ardhshëm, krijesat e robëruara të kopshtit zoologjik do të lirohen në rezervatin e Argjentinës që mbrohet nga shteti. Për ato kafshë që nuk janë në gjendje të jetojnë vetë, punonjësit e rezervatit do të kujdesen. Qëllimi është që publiku të edukohet mbi çështjet mjedisore, duke iu mësuar fëmijëve se si të sillen me kafshët.

Diçka e çuditshme po ndodh me kafshët në Çernobil

Brejtësit e fushës që jetojnë në rajonin e Çernobilit dhe që janë të ekspozuar ndaj rrezatimit, po pësojnë një lloj katarakti në sytë e tyre. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Jyvaskyla në Finlandë, brejtësit e gjinisë femërore që jetojnë rreth zonës ku ndodhi aksidenti bërthamor i vitit 1986, janë më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të sëmundjes së syrit se sa meshkujt. Studimi, i cili përkon me 30-vjetorin e aksidentit, ka marrë në testim kafshë që jetojnë në nivele të ndryshme të rrezatimit në zonën e Çernobilit në Ukrainë.

Egjipt: Arrestohet kuvajtiani, transportoi dy këlyshë luani në valixhe

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në aeroportin e Kajros ku një person kishte futur brenda valixhes së udhëtimit dy këlyshë luani të gjallë por të droguar. Ngjarja u zbulua nga punonjësit e kontrollit në aeroportin e Kajros, kur kontrolluan në monitor brendësinë e valixhes. Ajo që i bëri inspektorët të dyshojnë, kanë qenë dy format e pazakonta në brendësi të bagazhit. Kafshët e vogla ishin vendosur “kokë e këmbë” bashkë, duke i kufizuar thonjtë për të mos çarë valixhet.

FDA, kafshët nuk do të vdesin më për shkencën

Testimi tek kafshët ka qenë një pjesë e rëndësishme dhe e pandarë për avancimin e mjekësisë ndër vite. Në mënyrë që të aprovohen barnat e reja për njerëzit, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka kërkuar që të testohen fillimisht tek kafshët. Megjithatë, ndërkohë që testimi tek kafshët mund të tregojë nëse një ilaç mundet ose jo të jetë i rrezikshëm për individët, është e vështirë të garantohet kjo gjë kur përdoret nga individët. Megjithatë, një veprim i fundit nga FDA bën të mundur heqjen e kafshëve nga këto testime.

Ferma e tmerrit, çifti gjobitet me 80 mijë dollarë

Një çift australian është gjobitur me një total prej 80 mijë dollarësh nga inspektorët e mjedisit kur panë gjendjen e tmerrshme të kafshëve të strehuara në fermën e tyre. Inspektorët thanë se një gjë të tillë nuk e kishin parë kurrë me sy. Melissa Sykes dhe Patrick Lawson i kishin lënë kafshët në gjendje të mjerueshme dhe madje në fermën e tyre u gjetën edhe trupa të dekompozuar kafshësh. Inspektorët e mjedisit gjetën 14 qen të uritur dhe etur për ujë.Tre prej tyre ishin të lidhur me zinxhirë pas një peme dhe ndodheshin në gjendje kritike për jetën. Ndërkohë, 10 kuajt që u gjetën në fermë nuk ishin ushqyer siç duhet.

Irani, vendi i nëntë që ndalon përdorimin e kafshëve të egra në cirqe

Sapo dëgjon fjalën cirk, ka të ngjarë që imazhi që të vjen në mendje të jetë pamja e një luani që kërcen mes zjarrit, një elefant që qëndron me këmbët mbrapa ose një majmun që përdor një biçikletë. Këto të gjitha mund të shfaqen si veprime zbavitëse apo si një aftësi e perfeksionuar, por gjithsesi është fakt se kafshët e cirkut vuajnë nga abuzimi dhe nga stresi mendor, me qëllim që të trajnohen për të performuar veprime të tilla. Duke njohur anën e errët të këtyre veprimeve me kafshët, disa shtete kanë ndaluar përdorimin e kafshëve të gjalla në performancat e cirkut.  

Krimbat, e ardhmja e ushqimit për kafshët shtëpiake

Konkurrenca në çmime ka bërë që sipërmarrësit të jenë gjithmonë në kërkim të burimeve të reja me qëllim uljen e kostove. Në këtë drejtim, prej disa vitesh prodhuesit e ushqimit për kafshët shtëpiake po shikojnë alternativa të mishit të kuq me qëllim uljen e kostove të prodhimit. Rreth 5 vite më parë, biologët nga Universiteti i Uageningen në Hollandë konfirmuan se krimbat e rritur për ushqim për njerëzit nuk clirojnë metan, fermat nuk kanë nevojë për energji për të ngrohur mjediset, ndërkohë që këto insekte bëjnë një konvertim të ushqimit në proteinë në nivel të ngjashëm me pulën por më mirë se derrat dhe gjedhin.

Lajme të mira: kafshët nuk do të tkurren kur klima të bëhet më e ngrohtë

A rriten kafshët kur klima në të cilën ata jetojnë është më e ftohtë? Sipas një rregulli të themeluar në vitin 1847, shqetësimi që kanë pasur biologët ka qenë lidhur me atë se çfarë mund të bëjë ndryshimi i klimës në madhësinë e trupit të kafshëve.

Ministri Koka: Bota nuk mund të jetë më e mirë pa përkushtimin tonë ndaj natyrës

Falë nismave të ndërmarra nga Ministria e Mjedisit, është bërë e mundur ruajtja dhe pasurimi i faunës së egër në vendin tonë. Ministri i Mjedisit, Lefter Koka me anë të një mesazhi sot në Ditën Botërore të Kafshëve, thekson se “më shumë se kurrë vlen të kuptojmë se çdo veprim bën diferencën dhe se bota nuk mund të jetë më e mirë pa përkushtimin tonë ndaj natyrës dhe kafshëve, për ruajtjen e habitateve dhe ekosistemeve”.

Për herë të parë ligj për kafshët, nisma e Tahirit: Burg për ata që i plagosin dhe vrasin

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka publikuar ditën e djeshme nismën e tij për mbrojtjen e kafshëve, që pritet së shpejti të shkojë në parlament si ligji i parë i kësaj natyre. Në 4 nenet e propozuara nga Tahiri parashikohet gjoba dhe burg për braktisjen, plagosjen, vrasjen apo edhe shfaqjet e detyruara të kafshëve. “Dhuna ndaj kafshëve, duhet të mbarojë! Braktisja, keqtrajtimi, dhuna, plagosja, vrasja, konkurset e forcës, luftimet ndërmjet kafshëve, publikimi i fotove e videove, eksperimentet e paligjshme me kafshë, do propozoj të jenë vepra penale të dënueshme”, deklaron ministri i brendshëm.

Saimir Tahiri propozon një ligj për dënimin e dhunës ndaj kafshëve… që sakaq ekziston

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri deklaroi se do të propozojë “për herë të parë” ndëshkimin me ligj të keqjtrajtimit të kafshëve, por një verifikim i katalogut të ligjeve aktualisht në fuqi sugjeron se në fakt, ndalimi i keqtrajtimit dhe parashikimi i ndëshkimeve me gjobë për rastet e keqtrajtimit sakaq është në fuqi. “Pas qindra komunikimeve me shumë qytetarë lidhur me keqtrajtimin sistematik të kafshëve, pas sqarimeve të vazhdueshme mes pafuqisë ligjore për të vepruar dhe indiferencës së shumë institucioneve...

Shimpazeja Cecilia fiton gjyqin me parimin për të drejtat e njeriut

Cecilia, një shimpanze 19 vjeçare në kopshtin zoologjik të Mendoza-s në Argjentinë, fitoi rastin kundër mbylljes së saj në kafaz dhe tani jeton e lirë në një rezervë të madhe bashkë me 50 shimpaze të tjera. Një gjykatëse argjentinase kishte rënë dakord për të aplikuar në favor të saj një parim themelor të ligjit të të drejtave të njeriut që mbron paprekshmërinë e personit. Gjyqi për Cecilian ishte hapur nga një OJQ lokale, sepse shimpanzeja pas vdekjes së dy shokëve të saj, ka jetuar vetëm në kafaz dhe ka kaluar në "depresion nga vetmia”.

Taivan, ndalohet me ligj therja e qenve dhe maceve

Parlamenti tajvanez ka miratuar një ligj që ndalon therjen e maceve dhe qenve për konsum njerëzor. Ata që shkelin ligjin përballen me gjoba, ose me dy vite burg, ndërkohë që emrat dhe fotot e tyre bëhen publike. Masat janë marrë me qëllim që të përforcohen ligjet për mbrojtjen e kafshëve në qytet. Lëvizja e së martës konsiderohet një arritje e madhe dhe përbën një amendament të aktit tajvanez për mbrojtjen e kafshëve, i pari i këtij lloji në Azi. Në 2001, Tajvani miratoi një ligj që ndalonte shitjen e mishit të maceve dhe qenve për, siç cilësohej, qëllime ekonomike.

Taivani dhe Australia përparojnë në ndalimin e testeve kozmetike në kafshë

Qeveria australiane ka bërë publike planet për ndalimin e testeve kozmetike në kafshë. Nëse rizgjidhet qeveria aktuale, politika e re do të vihet në fuqi vitin e ardhshëm dhe do të zbatohet për shitjen e produkteve kozmetike, përbërësit si dhe produktet përfundimtare kozmetike të testuara në kafshë. Planet për të zbatuar një sanksion të tillë në Australi janë mbështetur nga organizata Cruelty Free International qysh në vitin 2014.

Të krijosh habitatin e një bote të egër në oborrin tënd

Qysh prej vitit 1936, Federata Kombëtare e Botës së Egër, në Virginia, SHBA ka punuar gjatë për të ruajtur botën e egër të Virginia-s si dhe të vendeve të tjera. Si pjesë e festimit të 80- vjetorit të kësaj Federate, autorët e blogut të saj shkruajnë se ata po dëshmojnë momente të rëndësishme në historinë e tyre që vazhdojnë të kenë ndikim edhe sot. Kopshtaria për jetën e egër është një nga mënyrat më të lehta për të tërhequr dhe për të ndihmuar gjallesat në zonën tuaj, vijojnë ata.