Librazhd

“Fiks Fare”, mbetjet spitalore terrorizojnë banorët në Librazhd

Mbetjet spitalore janë kthyer në një rrezik serioz për banorët e lagjes “Dedashment” në Librazhd, duke u shpërndarë në një sipërfaqe prej 200 metrash rreth banesave të tyre prej rreth 6 vitesh. Deri me sot, Bashkia e Librazhdit nuk ka marrë masa për gjetjen e një zgjidhjeje. Madje, me një vendim të Këshillit Bashkiak, afër kësaj lagjeje do të ishte vendgrumbullimi i mbetjeve të qytetit. Mjafton të kalosh pranë lagjes “Dedashment”, ose siç njihet për të gjithë “Hekurudha”, ku jetojnë të paktën 13 familje, do të shohësh sesi janë shpërndarë shiringat, shishet e serumit, tubat e oksigjenit, etj.

Alarm në Librazhd! 100 kërkesa për HEC-e, pasoja dramatike në bujqësi dhe mjedis

Ambientalistë, pushteti vendorë, banorë, specialistë, shoqata joqeveritare etj, japin alarmin për pasojat dramatike që kanë nisur të shfaqen në mjedis si pasojë e dhënies së lejeve të ndërtimit të HEC-eve në këtë zonë. Më të dëmtuara janë dy bashkitë e qarkut Elbasan, Librazhdi dhe Përrenjasi. Vetëm në këto dy njësi janë bërë 100 kërkesa për HEC-e nga të cilat 45 i përkasin Parkut Kombëtar Shebenik Jabllanicë. Disa HEC-e tashmë kanë përfunduar, ndërsa të tjerat kanë shkaktuar rrëmujë në park. Prej një viti një shoqatë joqeveritare ka kryer monitorim dhe ka dalë në përfundime alarmuese.

Dëmtohen nga ndërtimi i hidrocentralit dhe nuk dëmshpërblehen

30 shtëpi në fshatin Togëz, Bashkia Librazhd, pësuan dëmtime të konsiderueshme gjatë ndërtimit të Hec-it të Rrapunit. Tunelet ku kalojnë tubacionet janë fare pranë banesave dhe gjatë shpërthimeve për ndërtimin e tyre shtëpitë pësuar të çara, disa prej të cilave janë bërë të pabanueshme. Edhe pse u bënë verifikimet e dëmevë dhe banorëve iu premtua dëmshpërblim, tashmë pas 3 vitesh askush nuk kujtohe tpër këtë gjë. Ndërtimi i HEC-it mbi përroin e Rrapunit ka shkaktuar gjithashtu dëme të konsiderueshme mjedisore.

Ecovolis dhe Egnatia në mbrojtje të Parkut të Shebenikut në Librazhd

Parku Kombëtar i Shebenikut që ndodhet pranë qytetit të Librazhdit është një zonë tepër e dëmtuar, gati e zhveshur nga pyjet dhe bimësia. Për këtë arsye, një grup vullnetarësh nga EcoVolis morën pjesë aty në mbjelljen e 190 fidanëve të rinj, si pisha, gështenja dhe fidanë të tjerë. Mjedisi ndikon rrënjësisht në cilësinë e jetës së qytetarëve, ndaj edhe zëvendësimi i pemëve të dëmtuara me fidanë të rinj është domosdoshmëri.

Edhe në Qarrishtën e largët mund të bëhet turizëm

Qarrishta, një fshat i largët i rrethit të Librazhdit, i cili shtrihet mes maleve në një lartësi prej 950 metrash, veç vlerave natyrore me pyje e florë të pasur, kohët e fundit ka filluar të shtohet edhe fauna e këtij pylli që u dëmtua mbas viteve -90. Specia e veçantë e zonës që mendohej e zhdukur, kaprolli (Capreolus capreolus) është shfaqur përsëri dhe është filmuar nga kamerat kurth që kanë ngritur specialistët e AdZM-së në Qarkun e Elbasanit. Por kjo zonë po shfrytëzohet edhe për turizmin natyror, të aventurës, historisë dhe kulinarisë tradicionale.

Egnatia: Nuk respektohet kontrata koncesionare për HEC-et

Tharja e ujit në shtratin e lumit të Rrapunit ka krijuar një situatë aspak normale. Fauna ujore dhe flora përgjatë këtij lumi është shkatërruar plotësisht. Shoqata Egnatia ka denoncuar një situatë katostrofike, e cila sa vjen dhe rëndohet nga HEC-et e ndërtuara mbi këtë lumë. Shoqata do të vazhdojë denoncimin e rasteve abuzive me lumenjtë në Librazhd. Këto shqetësime u janë vënë në dijeni edhe organizmave ndërkombëtare që merrren me mbrojtjen e florës dhe faunës.

Evropa në Librazhd në mbështjetje të të rinjve që mbrojnë lumin Shkumbin

Lumi Shkumbin, ky lumë gjarpërues në disa qytete të Shqipërisë dhe me rëndësi të madhe për jetën e komuniteteve në qytetet ku rrjedh, fatkeqsisht sot për sot është lumi më i ndotur në Shqipëri. Pikërisht duke marr shkak nga ky fakt një grup të rinjsh të cilët quhen Aktivistët e Lumit Shkumbin Librazhd, organizuan një takim të niveleve të larta për ti dhënë zgjidhje çështjes. Në këtë takim i cili ndodhi në datën 1 korrik në Librazhd, për herë të parë, pati ballafaqim të drejtëpërdrejtë të qytetarëve, aktivistëve me organet përkatëse në nivel vendor.

HEC-et shkatërrojnë Librazhdin!

Parku Kombëtar Shebenik–Jabllanicë, “molla” e korrupsionit të qeverisë në dhënien e lejeve për hidrocentralet Në cilin vend të botës mund të jepet leje për HEC-e, ndonëse zona është e mbrojtur si një park kombëtar? Vetëm në Librazhd. Me sa duket, qeveria ka një “qëllim”: Ta shkatërrojë plotësisht parkun e Librazhdit, florën dhe faunën e tij, deri në burimin më të fundit turistik të zonës dhe derisa të thahet edhe pika më e fundit e ujit në lumin Shkumbin. Dhe, ajo nuk ka ndërmend të ndalet derisa ta arrijë këtë.

Hidrocentralet rrezikojnë turizmin në Parkun Shebenik-Jabllanicë

Në kuadër të Ditës Botërore të Lumenjve (25 shtator), grupimi mjedisor “Të mbrojmë lumenjtë” zhvilloi një monitorim në terren të HEC-eve të Rrapunit dhe të Qafë Shulit, në Parkun Kombëtar Shebenik – Jabllanicë (Librazhd). Sipas drejtorit ekzekutiv të shoqatës Egnatia, z. Agim Blloshmi, në rrethin e Librazhdit, janë dhënë koncensione për HEC-e më shumë se kudo tjetër, mbi 110 HEC-e. Ajo çka e përkeqëson edhe më shumë këtë situatë, është se rreth gjysma e tyre përfshihen në Parkun Kombëtar Shebenik Jabllanicë, e cila bie ndesh me statusin mbrojtës që ka ky park.

Kapriçot e motit, bora zbardh zonat malore të Librazhdit

Pranvera duket sikur nuk do të vijë. Rënia e temperaturave dhe nisja e reshjeve të shiut, kanë sjellë edhe reshje bore në zonat malore të Librazhdit. Flokët e borës të rëna gjatë kësaj të hëne kanë zbardhur pikën turistike të Fushë Studenit, në parkun Kombëtar të Shebenik Jabllanicës. Puhiza e dëborës ka zënë një shtresë të bardhë në zonën përreth duke bërë kështu edhe një kombinim të pazakontë me gjelbërimin e pranverës. Kjo panoramë e bën akoma më të bukur peizazhin përreth. Fotot e borës që ka mbuluar zonat e thella, janë publikuar në rrjetin social Facebook nga faqja "Fushë Studën".

Landfilli ilegal i Librazhdit. Bashkia bën padi për ndotje

Bashkia e Librazhdit ka denoncuar në polici djegien e mbetjeve urbane, të cilat për ditë me radhë helmuan të gjithë qytetin dhe fshatrat rrotull. Duke e cilësuar një akt të qëllimshëm, kryetari i bashkisë bëri thirrje për zbardhje të plotë. “Ne si bashki kemi bërë denoncim në polici dhe kërkojmë zbardhjen e kësaj ngjarjeje që për fat të keq është e përsëritur. Edhe herë të tjera persona të papërgjegjshëm kanë djegur mbeturinat në qytet”, tha kryebashkiaku Kastriot Gurra.

Librazhd – Ruajtja dhe promovimi i vlerave të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Në kuadër të “Programit për Rimëkëmbjen e Rrëqebullit të Ballkanit”, Shoqata e Gruas në Librazhd organizoi aktivitetin me qëllimin që të rrisë rolin e gruas në ruajtjen dhe promovimin vlerave të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë. Ky projekt i mbështetur nga PPNEA do të ndihmojë gjithashtu në promovimin e turizmit familjar dhe në rritjen e qëndrueshme te të ardhurave ekonomike në zonë. Tashmë Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë është kthyer në një atraksion të mirëfilltë turistik.

Librazhd dhe Belsh, ndjekje penale per krimet mjedisore

Policia ka bllokuar makinën e dy gjuetarëve në Parkun Kombëtar të Shebenikut, të cilët u larguan me shpejtësi duke braktisur mjetin sapo panë blutë. Megjithatë dy gjuetarët janë identifikuar ndërsa do të gjobiten me akuzën e gjuetisë së paligjshme. Agjencia e Zonave të Mbrojtura ka publikuar edhe fotot e kafshëve që janë vrarë nga gjuetarët. Ndërkohë dy persona janë proceduar penalisht në Belsh, pasi akuzohen për “Shkatërrim të pronës nga pakujdesia”. Policia bën me dije se janë proceduar në gjendje të lirë shtetasit Xh. S., 77 vjeç, dhe P. S., 40 vjeç, të dy banues në Belsh.

Librazhd, ariu bie në grackë, e shpëtojnë banorët

Një ari i murrmë është kapur në Librazhd pasi ka rënë në grackën e leqeve dhe rrjetës me tela të ngritur nga banorët e zonës në. Banorët e fshatit nuk e vranë ariun, por njoftuan Administratën e Zonave të Mbrojtura e cila mbërriti menjëherë në vendin e ngjarjes. Për shkak të telave, ariu kishte ngecur e nuk mund të shpëtonte dot. Ndaj u njoftua agjencia e specializuar “Four Paws” e cila dha ndihmën e nevojshme. Sipas drejtorit të i ADZM, Fatmir Brazhda kjo është hera e tretë që shpëtohen arinj që bien në kurthe të ngritur nga banorë apo gjuetarë.

Librazhd, të rinjtë bashkohen për të mbrojtur Parkun Kombëtar Shebenik Jabllanicë

Prej disa kohësh, një grupim të rinjsh të quajtur Aktivistët e Lumit Shkumbin mblidhen çdo fundjavë për ti dedikuar kohën e tyre mbrojtjes së një prej zonave më të bukura në Ballkan siç është Parku Kombëtar Shebenik Jabllanicë. Në këtë park gjenden disa specie në zhdukje si rrëqebulli ose tigri ballkanik dhe bimësi që gjendet në breza të veçantë kurore. Aktivistët e Lumit Shkumbin Librazhd zhvilluan me sukes trajnimin rreth Parkut Shebenik Jabllanicë, ku mësuan rreth pasurive natyrore të kësaj zone të mbrojtur, për diversitetitin florën dhe faunën apo dhe kafshët me rrezik zhdukje siç është rrëqebulli apo ndryshe tigri ballkanik.

Librazhd: “Së bashku për një mjedis të përmirësuar në Bashkimin Europian”

Parku Kombëtar i Shebenikut, pjesëmarrja publike mjedisore, legjislacioni europian dhe monitorimi i çështjeve mjedisore. Në forum u diskutua për situatën sot në Parkun Shebenik-Jabllanicë, problematikat, vështirësitë, si dhe për krimet mjedisore që po ndodhin. Po kështu lektorë nga Maqedonia folën për praktikat që ndiqen në Maqedoni. Gjatë takimit, pati mjaft diskutime për situatën sot dhe se si mundet të bëhet dhe roli i shoqërisë civile në informimin dhe edukimin e komunitetit, dhe trysninë që duhet të ushtrohet ndaj drejtuesve për të mbrojtur mjedisin.

Librazhd: Shekulli XXI është lufta për mbrojtjen e ujit

Librazhdi gjendet përsëri nën kthetrat e ndërtimit të HEC-ve të reja. Rrethit që ka më shumë leje të dhëna HEC-esh në Republikë (i kalon 100), vazhdon t'i shtohet numri i lejeve të dhëna. Së shpejti fillon “Gurshpatë 3” dhe “Qarrishta”, në Lumin Qarrishtë, po kështu në Sopot, Stravaj, Bushtricë, Dardhë e Hotolisht. Komuniteti i zonës herë pas here kanë hartuar peticione me firmat e banorëve të fshatrave që preken nga HEC-et dhe ia kanë dorëzuar prefektit dhe Ministrive përkatëse.

Librazhd: Stop HEC-eve mbi lumenj

Gjatë 10 viteve të fundit, mbi lumenjtë Shkumbin dhe Qarrisht, janë ndërtuar disa hidrocentrale të vegjël. Ndertimi i tyre ka ndikuar shumë jo vetëm në ekosistem, por edhe në jetën e njerëzve në fshat. Më përpara aty ishte një zonë mjaft e zhvilluar dhe tani cdo gjë është shkatërruar. Kjo katastrofë mjedisore i ka bërë banorët të jenë mjaft të shqetësuar nga mungesa e ujit, gjë që ka sjellë dëme të mëdha në ekonomitë e vogla familjare.

Liqeni i Floqit Librazhd, Monument Natyre dhe destinacion për turizmin natyror

Ndodhet në afërsi të fshatit Floq, në lartësinë 700 m. mbi nivelin e detit. Përbën një liqen të vogël karstik të formuar në vendin e rrjedhës së një burimi po karstik, që del në kontaktin tektoniko-litologjik midis gëlqerorëve të kretës së sipërme dhe molasës së tortonit. Ka vlera shkencore, kulturore, didaktike dhe turistike. Në natyrën e bukur të masivit pyjor të zonës së Librazhdit, është një grumbullim ujor malor që tërheq mjaft vizitorë, sidomos në periudhën e verës. Vizitohen sipas intinerarit Librazhd – Floq.

Markimi i shtigjeve në Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Çdo bëjmë kur nuk dimë se ku të shkojmë në një park kombëtar?

Cilat janë shenjat që na tregojnë se jemi në rrugën e duhur?

Pse ti besojmë ato?

Këto dhe shumë pyetje të tjera na vijnë ndërmend kur kemi bërë plane që të bëjmë një guidë natyrore në një nga zonat e mbrojtura të Shqipërisë që ka shumë zona të mbrojtura ose parqe natyrore, një ndër to është edhe parku Shebenik-Jabllanicë. 

  • 1
  • 2