mbetje

“Të respektojmë natyrën”, aktivistët aksion për pastrimin e plazhit të Zvërnecit

Prej disa muajsh ka nisur një fushatë për pastrimin dhe mbajtjen pastër të lumenjve dhe grykëderdhjeve nga një grup aktivistësh. “Lumenjtë nuk mund të jenë kosha mbeturinash, ti mbajmë pastër dhe respektojmë natyrën”, është motoja e tyre pasi kanë vizituar nga afër dhe ndërmarrë aksione për pastrimin e grykëderdhjes se Ishmit, Bunës, Semanit, Lumit të Tiranës, së fundmi dhe plazhin e Zvërnecit.

AKIP betejë me Kuvendin për afatet e shqyrtimit të dekretit për ligjin e importit të mbetjeve

AKIP shpreh shqetësimin në lidhje me procedurat që po ndiqen nga ana e Komisionit për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin sa i takon trajtimit ligjor që po i bëhet Dekretit të Presidentit të Republikës Nr. 9765, datë 14.10.2016, Dekret i cili vendosi: KTHIMIN E LIGJIT NR. 92/2016 “PËR DISA SHTESA DHE NDRYSHIME NË LIGJIN NR. 10463, DATË 22.09.2011, “PËR MENAXHIMIN E INTEGRUAR TË MBETJEVE”, TË NDRYSHUAR. Shqtësimin e tyre ata e kanë shprehur në një letër të hapur drejtuar Kuvendit të Shqipërisë dhe grupeve parlamentare.

Aksioni: #SuperShkumbini, 50 të rinj pastrojnë lumin Shkumbin në Librazhd.

Panvarësisht se janë gjatë ditëve të pushimit dhe motit të keq e të paqendrueshëm, Aktivistët e Lumit Shkumbin (grup vullnetarësh ambienti) nuk u stepën për pastruar një segment të lumit Shkumbin në Librazhd. 50 të rinj u bënë bashkë për të pastruar lumin e qytetit të tyre.

Grumbuj masiv mbetjesh në Romë ndërkohë që festat dhe shiu pengojnë largimin e tyre

Masivë mbetjesh të pambledhura janë grumbulluar në Romë që nga fillimi i Krishtlindjeve, ndërkohë që disa banorë iu kanë vënë zjarrin në shenjë proteste kundër administratës komunale, e cila nuk ka arritur të përmbushë premtimin e saj për të trajtuar mbetjet e qytetit.

Pamje të kazanëve dhe qeseve të tejmbushura, janë shpërndarë në mediat sociale, pasi grumbullimi nga kompania e shërbimit publik u ndërpre për shkak të pushimeve dhe rreshjeve të rënda.

Konferencë për shtyp “Mbi zbatimin e premtimeve nga kryetarët e bashkive për zhvillimin e politikave mjedisore në 11 bashki”

Rrjeti i organizatave mjedisore ECIM ka monitoruar zbatimin e premtimeve nga kryetarët e bashkive për zhvillimin e politikave mjedisore në 11 bashkitë: Tiranë, Durrës, Elbasan, Gramsh, Vlorë, Sarandë, Fier, Librazhd, Prrenjas, Lezhë dhe Krujë. Organizatat e 4 rrjeteve mjedisore, që operojnë në kuadër të programit SENiOR –II, të shpërndara në të gjithë vendin, kanë ndjekur dhe dokumentuar programet dhe premtimet e kryebashkiakëve në politikat mjedisore të zhvillimit të bashkive në fushatën e fundit të zgjedhjeve lokale.

Kujdes ku i hidhni plehrat, Bashkia e Tiranës do t’ju gjobisë

Që një qytet të mbahet pastër nuk mjafton vetëm puna që kryejnë çdo ditë institucionet bashkiake, por duhet edhe përgjegjshmëria e gjithë qytetarëve, përfshi këtu edhe bizneset, si një nga ndotësit më të mëdhenj. Por për fat të keq, pavarësisht politikave dhe fushatave ndërgjegjësuese të Bashkisë Tiranë, një pjesë e vogël e bizneseve që kryejnë veprimtari në Tiranë vijojnë të sillen në mënyrë të papërgjegjshme duke u bërë shpesh herë shkak për papastërti dhe ndotje të mjedisit të përbashkët.

Liqeni i plehrave, mbetjet urbane përfundojnë në ujërat e Fierzës

Në anë të liqenit të Fierzës ndodhet një nga dy fushat e depozitimit të mbetjeve në Kukës. Në këtë vend te caktuar për grumbullimin e inerteve hidhen dhe mbetjet nga shtëpitë e qytetarëve dhe bizneset. Mbetjet përzihen me inerte dhe ngurtësohen pa asnjë mundësi dekompozimi në mënyrë natyrale.

Maqedonia hedh 5 mijë ton ushqim në vit

“Maqedonia është e uritur” ndërsa nga ana tjetër në vend hidhen 5 mijë ton ushqim në vit. Oda Ekonomike ka filluar me fushatë që sa më pak ushqim të përfundojë në mbetje. Nëpërmjet kësaj nisme tentohet të sigurohet ushqim për ata në nevojë dhe nga ana tjetër të kemi më pak mbetje. Në Maqedoni janë të varfër edhe të punësuarit, edhe pensionistët dhe normal edhe të papunët, sepse ashtu siç më tha edhe një gjyshe, kur i paguaj edhe barnat dhe faturat nuk më mbetet asgjë për ushqim, deklaroi Bllazhe Josifovksi, Kryetar i Shoqatës për mjedis të pastër “Ajde Maqedonia”.

Mbetjet janë “droga e re”

Z. James Bevan, kreu i Agjencisë Britanike të Mjedisit, shprehet se krimi me mbetjet ofron fitime të mëdha ndërkohë që Anglisë kjo po i kushton 1 miliardë £ në vit. Rasti më i fundit është ai i një qendre riciklimi në Gloucestershire që operonte pa leje duke i mundësuar pronarit fitime prej mijëra paund. Krimi me mbetjet është “droga e re” sipas drejtorit të Agjencisë së Mjedisit duke mundësuar fitime të mëdha ndërkohë që autoritetet përpiqen të arrijnë dëmet që kjo i shkakton shoqërisë.

Menaxhimi i mbetjeve, një problematikë e pazgjidhur

Monitorimi dhe vlerësimi i shërbimit të menaxhimit të mbetjeve në Bashkinë Krujë, Sarandë dhe Përmet është projekti i cili synon përmirësimin e situatës së menaxhimit të mbetjeve dhe ndërgjegjësimin e qytetarëve për mbajtjen pastër të mjediseve ku jetojnë.

Ministri Koka takon homologun gjerman Wenzel

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka priti sot ne nje takim Ministrin e Mjedisit, Energjisë dhe Mbrotjes Klimatike në Saksoninë e Poshtme në Republikën Federale të Gjermanisë, z. Stefan Wenzel dhe delegacionin që e shoqëron gjatë vizitës së tij zyrtare në Tiranë. Ministri Koka e njohu ministrin Wentzel me arritjet e qeverisë shqiptare në përgjithësi dhe të Ministrisë së Mjedisit në veçanti në harkun kohor të tre viteve duke theksuar progresin e dukshëm në përafrimin e legjislacionit kombëtar me atë të BE-së dhe hartimin e politikave mjedisore sipas standarteve europiane, rritjen e investimeve me qëllim rehabilitimin e dëmeve të së shkuarës dhe sjelljen e mjedisit në qendër të vëmendjes së opinionit publik.

Ndotja, drejt katastrofës ekologjike liqeni i Fierzës

Sasi të mëdha mbeturinash janë shfaqur në breg të ujërave të liqenit të Fierzës, duke e ndotur atë. Reshjet e ditëve të fundit kanë rritur prurjet, e bashkë me to edhe mbeturinat. Mbetjet që mbulojnë sipërfaqen e tij mund të shkaktojnë një katastrofë ekologjike të ngjashme me atë dy viteve më parë.

Pustec, mbeturinat përfundojnë në liqenin e Prespës

Në fshatrat e bashkisë së Pustecit jetojnë 5200 banorë te minoritetit maqedonas. Buxheti prej pak më shumë se 4 milionë lekë për menaxhimin e mbetjeve vitin e kaluar, sipas bashkisë ishte i pamjaftueshëm.

Semani i Detit të Vdekur

Ai quhet Petraq Trifka. Është i zoti i tavernës më të mirë në Seman. Gjithmonë i qeshur, dhe me fytyrën e skuqur nga zjarri i kuzhinës. Kur pyet çfarë ka, ai përgjigjet gjithmonë njësoj: “Çfarë nuk ka. Ka iriq që ta dish ti me sa zor e zëmë, kërmij të mbledhur kur ka rënë vesa, bretkosa që të lëpish gishtat, peshk e ngjala të sapodala nga rrjeta, tavë bibe që e ka traditë zona. “Çfarë do ti, thotë dhe ta mbush tavolinën, që të rrish tre ditë duke ngrënë. Sapo ka hapur një tavernë të re, ngjitur me të vjetrën. “E bëra për 25 ditë -tregon, se erdhën këta të TAP, e donin kushte të mira për të ngrënë drekën, përditë.” Dhe Petraqi nuk e mendoi dy herë. Ndërtoi brenda muajit një tavernë moderne, ku tavolinat janë përditë të zëna.