mbjellje

12 Marsi Dita Kombëtare “Mbill një Lule”

Pranvera është po vjen dhe 12 Marsi është dita për të marrë pjesë në  Ditën Kombëtare të Mbjelljes së Luleve. Çdo vit kjo ditë i kushtohet mbjelljes së luleve dhe mirëpret sezonin e pranverës. Kopshtaria e luleve është bërë një hobi për shumë, të rinj dhe të vjetër, dhe Dita Kombëtare e Mbjelljes së Luleve është fillimi i një sezonit të ri çdo vit.

2000 fidanë të rinj i shtohen gjelbërimit të Gramshit

Në vazhdim të nismës së gjelbërimit të Shqipërisë duke mbjellur pemë në ato zona ku janë dëmtuar apo në mjedise të zhveshura, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, ka vijuar aksionin në qytetin e Gramshit.

Deri në vitin 2020 Shqipëria, vendi më i gjelbër në rajon

Data 23 dhe 24 shkurt të çdo viti, shpallen Ditët Kombëtare të Pemëve ndërsa të gjitha shkollat dhe universitetet në mbarë vendin do të bëhen pjesë e këtyre ditëve kushtuar gjelbërimit dhe pyllëzimit. Për realizimin e kësaj fushate të përvitshme dhe mbi baza vullnetare, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi dhe ajo e Arsimit, Lindita Nikolla nënshkruan një memorandum mirëkuptimi në prani të nxënësve të gjimnazit “Partizani” në Tiranë.

Ligatinat shqiptare: pasuri natyrore në fokusin e të rinjve

Në kuadër të Ditës Botërore të Ligatinave, me moton "Ekosistemet ligatinore për një të ardhme të qëndrueshme urbane", Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri, në bashkëpunim me Administratën e Zonave të Mbrojtura Fier dhe Lezhë, organizoi disa aktivitete me studentë dhe të rinj aktivistë të shoqërisë civile. Aktivitetet u zhvilluan në dy prej ekosistemeve më të rëndësishme ligatinore të vendit: në Lagunën Divjakë-Karavasta dhe në Lagunën Kune-Vain.

Nisma ‘Pemë pranë çdo pallati’, afrohen banorët e parë

Nismës së bashkisë së Tiranës për të mbjellë pemë pranë çdo pallati në kryeqytet i janë bashkuar edhe qytetarët. Banorët e Pallatit 138, rruga “Kostaq Cipo” në kryeqytet sëbashku me administratorin e pallatit të zgjedhur prej tyre kanë dhënë shembullin e parë duke mbjellë disa pemë në sheshin pranë pallatit të tyre, duke kontribuar në këtë mënyrë për një qytet më të pastër dhe të gjelbër për fëmijët e tyre.

Një fidan i mbjellë një jetë më shumë

Aktiviteti i rradhës i ndërmarrë nga Aleanca e Alpeve Shqiptare në bashkëpunim me VIS Albania u zhvillua ditën e shtunë, më 27 janar 2018, në kuadër të 95-vjetorit të Shërbimit Pyjor Shqiptar. Natyra dhe rëndësia e saj për secilin mbart një peshë mjaft të madhe. Nevoja dhe përgjegjësia që duhet të ndiejë secili për një përkujdesje ndaj saj nuk përcillet njësoj nga të gjithë.

Një ide për programin e mbjelljes së 20 milionë e 200 mijë fidanëve

Disa nga politikanët tanë fleksibël e të modës për të fituar simpatinë e votuesve të tyre, e kanë kthyer ne kryefjalë të ditës mbjelljen e pemëve. Në çdo edicion të mediave i sheh tek demonstrojnë me krenari të madhe kontributet e tyre të jashtëzakonshme antishkretim, për ta zgjidhur problemin e mungesës së bimëve drusore, duke e përdorur këtë fjalë por edhe staturën e tyre në pozicion me lopatë në dorë si liderë të antishkretimit, mbjelljes së pemëve e gjelbërimit të vendit.

Simbolika, 550 rrënjë ulliri në Petrelë për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Në përkujtimin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kryeqytetit iu shtuan 550 ullinj rreth Kalasë së Petrelës, si simbol i shpresës, miqësisë dhe i jetës. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, së bashku me përfaqësues të komunitetit të arbëreshëve të ardhur nga Italia, iu bashkuan aksionit për mbjelljen e ullinjve të rinj, që do të jenë pronë e banorëve të zonës, si një trashëgimi e pasur që vjen që nga koha e Skënderbeut.