Meksike

216 viktima nga tërmeti në Meksikë

Bilanci i viktimave, në Meksikën e tronditur brenda pak javësh nga një tërmet i dytë i dhunshëm, ka mbërritur në 216 të vdekur. Me dhjetëra ndërtesa u shembën në kryeqytetin Mexico City nga lëkundjet e magnitudës 7.1 të shkallës Rihter. Shkatërrimi i një shkolle, nga sa pohoi vet presidenti Enrique Peña Nieto, i ka marrë jetën 20 fëmijëve, ndërsa 30 të tjerë rezultojnë të zhdukur. “Është një shkollë në jug të qytetit, një shkollë private, pjesa më e madhe e së cilës është rrënuar sërish. Për fat të keq kanë humbur jetën fëmijë të vegjël që nga klasa e parë e shkollës fillore.

Ambientalistët: Muri në kufi do të dëmtojë faunën

Ka krijuar shumë debat kostoja e murit që Presidenti Donald Trump dëshiron të ndërtojë përgjatë kufirit mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës. Në luginën e Rio Grandes në Teksas, e përcaktuar si zonë me prioritet të lartë për murin kufitar, rrezikohet edhe një tjetër aspekt i rëndësishëm, kafshët e egra, shumë prej të cilave janë tashmë specie të rrezikuara. Shenjat për vendkalimet e jaguarëve ende ekzistojnë përqark Universitetit të Teksasit në luginën Rio Grande, megjithëse nuk ka gjasa t’i hasni ndonjëherë.

Dy lumenj zhduken brenda natës në Meksikë

Sipas një raporti në Tribunën Amerikane ‘Herald’, lumenjtë Tliapa dhe Tlacuapa burojnë në malet e Verakruzit qendror në qytetet e Çokamanit dhe Kalkahuakos, afërsisht 18 kilometra larg njëri-tjetrit. Lumenjtë rridhnin nëpër qytetin e Kordobës deri në momentin kur ishin hapur ca vrima, që e kanë ‘pirë’ ujin e lumenjve, duke i tharë pothuajse plotësisht, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Vrimat në fjalë janë hapur në largësi prej 1 kilometri nga njëra-tjetra, disa metra larg vendit ku bashkohen dy lumenjtë.

Kapet një peshkaqen i rrallë në Meksikë

Në Cabo San Luca, Meksikë kapet një peshkaqen me bark të fryrë, sy alieni dhe ngjyrë rozë. Gjatë kërkimit në web për këtë krijesë detare të çuditshme, peshkatarët kanë zbuluar se bëhët fjalë për një peshkaqen të vogël shumë të rrallë të cilit,i mungon pigmenti. Ky lloj peshkaqeni (Cephaloscyllium ventriosum) fryhet në ajër dhe ujë për tu mbrojtur nga armiqtë.

Meksikë, aplikacion për tërmetet

Që prej goditjes së Meksikës nga dy tërmete të fuqishme në muajin tetor, të cilat morën më shumë se 460 jetë njerëzish, një “start up” paralajmërimi i quajtur “SkyAlert” i ka dyfishuar përdoruesit e tij në 5.8 milionë, gjë që e bën njërin prej aplikacioneve më të shkarkuara në vend. “SkyAlert” ka gjetur treg të mirë edhe në shitjen e alarmeve për bizneset e vogla në kryeqytet, e tani po kërkon të zgjerohet në Amerikën Latine, duke përfshirë këtu Kolumbinë, Perunë dhe Kilin, ku nuk ekziston një sistem zyrtar paralajmërimi, megjithëse preken vazhdimisht nga tërmetet.

Mexico City: A duhet të ndalohen makinat brenda qytetit?

Ndotja – Javën e kaluar, Mexico City hodhi një hap vendimtar drejt misionit për të përmirësuar cilësinë e ajrit. Ai vendosi të vërë në zbatim një pezullim periodik të përkohshëm sa i përket lëvizjes së mjeteve motorike pirate apo shtetërore brenda qytetit. Ajri i ndotur është kthyer në problem në shumë qytete të botës. Në Paris, Pekin, Bruksel dhe Nju Dehli, pezullimet e lëvizjes së makinave aplikohen prej kohësh Mexico City shtrihet në një pllajë të brendshme i rrethuar përqark nga një sërë majash vullkanike.

Muri me Meksikën, Trump do të vendosë panele diellore

Nga një barrierë ndarëse dhe bllokuese, Presidenti amerikan Donald Trump synon ta shndërrojë murin e propozuar me Meksikën në një objekt teknologjik, pasi i tha mbështetësve të tij në Ajoua se mbi të mund të vendosen panele diellore. Sipas Trump, panelet diellore do të siguronin energji të lirë dhe një mënyrë për të ndihmuar me kostot e murit, në mënyrë që edhe Meksika të paguajë më pak. Trump shtoi se shndërrimi i murit në një gjenerator elektriciteti ishte ideja e tij.

Shkencëtarët paralajmërojnë: muri i Donald Trump-it përgjatë kufirit SHBA-Meksikë është një kërcënim i madh për kafshët e egra

Me mijëra shkencëtarë iu janë bashkuar nismës për të treguar rrezikun që do ketë muri i Donald Trump mbi kafshët e egra lokale përgjatë kufirit SHBA-Meksikë. Truallet përgjatë kufirit janë shtëpi për mbi 1500 lloje bimësh dhe kafshësh vendore dhe janë shtrirë përgjatë disa nga zonave me biodiversitet më të shumllojshëm në Amerikën e Veriut. Shkencëtarët kanë thënë që vendosja e një barriere fizike midis dy shteteve do të shkatërrojë këtë habitat të veçantë, duke mos lejuar migrimin e llojeve dhe duke i çuar llojet e tjera drejt zhdukjes nga kjo zonë.

Tërmet i fuqishëm në Meksikë, 6 viktima

Të paktën 6 të vdekur, dy prej të cilëve fëmijë, është deri tani bilanci i jetëve të humbura nga tërmeti 8,1 ballësh të regjistruar në Oqeanin Paqësor, shumë pranë brigjeve të Meksikës. Pesë prej viktimave janë shënuar atje dhe një në Guatemalë. Epiqendra ishte rreth 100 km në jugperëndim të qytetit Pijijiapan, në një thellësi prej gati 70 km. Paralajmërime për tsunami u lëshuan menjëherë për Meksikën, Guatemalën, El Salvadorin, Kosta Rikën, Nikaraguan, Panamanë dhe Hondurasin.