ministria e puneve te brendshme

Durrës, Klosi: Masa penalizuese për subjektet që shkaktojnë ndotje

Nga Durrësi ka nisur ditën e djeshme aksioni “Të pastrojmë Shqipërinë që duam” fushata e ndërmarrë nga ministri i ri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Ndarë në disa faza, Ministri Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi lançoi nga Durrësi në një tryezë me kryetarët e bashkive ne vend, fillimin e operacionit mbarëkombëtar. I ngjashëm me mega operacionin e energjisë elektrike kundër vjedhjes përsa i përket masave të ashpra penalizuese, Klosi foli për një mjedis të ndotur dhe aspak mikpritës për turistët.

MB: Të pezullohet mësimi në shkolla dhe kopshte; zonat e përmbytura

Ministria e Punëve të Brendshme i kërkon të gjithë qytetarëve te evitojnë maksimalisht lëvizjet ditën e sotme. Gjithashtu MPB ka kërkuar pezullimin e mësimit në sistemin parashkollor dhe shkollor në të gjithë vendin. Situata paraqitet si më poshtë për çdo qark:

QARKU TIRANË

Reshjet kanë krijuar problematikë në Autostradën Tiranë-Durrës, nënkalimin e Vorës dhe në nënkalimet nga Kthesa e Kasharit ku ujërat kanë arritur nivelin rreth 50 cm dhe kanë bllokuar rrugën.

Ministria e Brendshme - Moti i keq, shi i dendur dhe borë në vend, ja si paraqitet situata në qarqe

Shtabi i Emergjencave Civile informon lidhur me situatën e krijuar nga reshjet e orëve të fundit. Në informacionin zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit mbi vendin tonë ka mbizotëruar mot me vranësira të dendura dhe reshje shiu. Reshjet më intensive kanë qenë në qarkun e Vlorës, Elbasanit, Durrësit, Tiranës, Shkodrës dhe në disa zona malore ka patur reshje dëbore si në qarkun e Kukësit, Elbasanit dhe Korçës, por me intensitet të ulët. Në të gjithë qarkun e Kukësit në lartësitë mbi 700 m dëbora arrin deri në 10 cm.

Përkeqësim i motit në datat 7-8 nëntor, MB: Rrezik përmbytje

Ministria e Punëve të Brendshme ka urdhëruar ngritjen e Shtabeve të Emergjencave në të gjithë vendin për shkak se duke filluar nga mesdita e 7 nëntorit pritet një përkeqësim i motit, me reshje të shumta që mund të shkaktojnë përmbytje. Buletinet e instituteve të specializuara meteorologjikë njoftojnë se përkeqësimi i motit mund të shoqërohet fillimisht me reshje me intensitet mesatar, që do të vijnë duke u shtuar. Përveç përmbytjeve, reshjet mund të shkaktojnë edhe rrëshqitje të tokës në zona të caktuara.

Plot 1000 vatra zjarri dogjën Shqipërinë në verë, 70 milionë Lek dëme, objektivi vendet turistike!

Nëse ka ndonjë mëdyshje për qëllimet e zjarreve, ndodhur verën e 2017, faktet e fundit i hedhin poshtë argumentet. Ato kanë pasur objekt vendet turistike dhe ato të kultit. Drejtuesi i Emergjencave Civile Premçi ka qenë i prerë dhe i drejtpërdrejtë për zonat e prekura. Gjeografia e zjarreve masive gjatë kësaj periudhe ka përfshirë kryesisht zona turistike, objekte kulti, objekte të rëndësisë së veçantë, banesa, fshatra e biznese, referuar nga MPB për Javanews.

Sot përkeqësohet moti. Apel për kujdes, minimizoni lëvizjet

Ministria e Punëve të Brendshme informon qytetarët se gjatë ditës së sotme, sipas buletineve meteorologjike, pritet të ketë një përkeqësim të ndjeshëm të motit, që do të shoqërohet me reshje dhe shtrëngata shiu me një intensitet të lartë, kryesisht në orët e pasdites. Rajonet që parashikohet të preken nga përkeqësimi i motit janë Shkodër, Lezhë, Dibër, Tiranë, Elbasan, Gjirokastër dhe Vlorë ku në intervale kohore prej 2-3 orësh, do të ketë reshje shiu që mund të arrijnë në 30-40 mm. Përveç rajoneve të përmendura, në lartësitë mbi 800 metra mbi nivelin e detit, pritet të ketë reshje bore gjithashtu të dendura.