peticion

“Daily Mail”: Sa vuajnë arinjtë në Shqipëri

E përditshmja britanike “Daily Mail” në një artikull të gjatë dhe me tone gjithë mllef tregon sesi trajtohen arinjtë në Shqipëri. “Arinj të kequshqyer dhe të lidhur me forcë parakaluan nëpër rrugët në pranga dhe të mbyllur në kafaze të vogla: fotot tronditëse tregojnë egërsinë e pështirë që vuajnë arinjtë e murrmë në Shqipëri”, nis artikulli. Foto pikëlluese që tregojnë se si ata janë të lidhur me zinxhirë, mbahen në kafaze të vogla dhe përdoren si atraksione turistike në shtetin ish-komunist.

Aktivistët luftojnë për më shumë mbrojtje për kafshët në Shqipëri

Në periferi të Shkodrës, një kor të lehurash lajkatare paralajmërojnë këdo që i afrohet për një mikrpitje përkëdhelëse. Një strehë për qentë e braktisur të cilët janë në pritje të një familje adoptuese që t’i ofrojë përkujdesje, operohet në këtë zonë në baza vullnetare nga një grup aktivistësh. Animals Need Me, është një grupim prej dhjetë vullnetarësh të cilët kujdesen prej katër vitesh e gjysmë për qindra kafshë në nevojë në Shkodër. Synimi i tyre është të adoptojnë qentë dhe macet e braktisura dhe të sterilizojnë ata të rrugës.

Elefanti ngordh nga lodhja gjatë transportit të turistëve

Gjithnjë e më shumë, elefantët po shfrytëzohen për transport të materialeve apo të turistëve në vendet aziatike, si Tajlanda, Vietnami apo Kamboxhia. Në temperatura mjaft të larta, këto kafshë detyrohen të transportojnë turistë për orë të tëra, ndërsa goditen në trup për të stimuluar ecjen. Por së fundi, një elefant femër, Sambo, ka ngordhur ndërsa ishte duke transportuar turistë në temperatura 40 gradë celsius dhe menjëherë fotot e kafshës kanë bërë xhiron e botës. Mediat vendase raportuan se autoritetet kanë nisur edhe hetimet ne lidhje me ngordhjen e kafshës, e cila dyshohet se pësoi sulm kardiak si pasojë e lodhjes.

Indonezi: Ndaloni tregtinë e shpendëve të egër!

Situata e tanishme ngjason me një makth ku mijëra zogj “paketohen” në kafazë të vegjël në tregjet e Indonezisë. Furnitorët e këtij tregu po shkaktojnë zhdukjen e trembëdhjetë specieve dhe janë duke ndikuar në mënyrë të pallogaritshme mbi biodiversitetin. Një trafikant u arrestua në maj të vitit 2016 me 23 papagaj kreshtë-verdhë që ai i kishte vendosur në shishe plastike me ujë. Gjysma e zogjve nuk i mbijetuan dot kësaj torure. Aktualisht vetëm 7000 papagaj kreshtë-verdhë jetojnë të lirë.

Peticion kundër ndërtimit të HEC-ve në Valbonë: Shkatërrohet Parku

Parku Kombëtar i Valbonës vlerësohet si mrekullia e alpeve shqiptare. Peizazhi malor, ujërat e Lumit të Valbonës dhe ekosistemi i parkut, vitet e fundit po tërheqin gjithnjë e më shumë turistë vendas dhe të huaj, kjo edhe falë përmirësimit të rrugës automobilistike, furnizimit me energji, dhe investimeve të vetë banorëve për pritjen e pushuesve. Por banorët janë të shqetësuar se Parku kombëtar do të dëmtohet nga ngritja e tre hidrocentraleve në Luginën e Valbonës.

Peticion për mbylljen e kolektorit në Shkozet

600 banorë të lagjes numër 14 në Shkozet të Durrësit, nëpërmjet një peticioni, i kërkojnë pushtetit lokal dhe atij qendror të marrë masa për mbylljen e kolektorit të ujërave të larta që përshkon mes për mes të gjithë lagjen e tyre. Banorët kanë protestuar ditën e sotme, duke bërë prezente edhe problematikën me të cilën përballen. Peticionin me 600 firma e kanë dorëzuar në bashkinë e qytetit, në Ministrinë e Mjedisit, dhe një kopje për kryeministrin Edi Rama.

Protesta në Bulqizë, banorët, peticion kundër prerjes së pemëve

Janë 500 familje në Fushë-Bulqizë të cilët kanë nënshkruar peticion drejtuar kryeministrit, ministrit të mjedisit dhe atij të rendit për ta ndaluar, sipas tyre, një kompani të prerjes së pemëve në pyllin pranë banesave të tyre.

Të ndalet dhuna dhe abuzimi ndaj kafshëve

Edhe pse e nisën si një lojë zbavitëse, duke ruajtur imazhet e një trofeu trimërie, adoleshentët e Kuçovës, ndoshta nuk e menduan se kundër tyre do të ngrihej e gjithë shoqëria shqiptare. Jo vetëm kundër vrasjes së një qeni të pambrojtur, por pro kauzës për mbrojtjen e kafshëve, organizata, artistë, politikanë e qytetarë të vendit kanë kërkuar të ndërmerret dënimi maksimal për të rinjtë. Në fakt ky nuk është rasti parë, por ky është ndoshta rasti më brutal, për të kërkuar “forcërisht” miratimin e një ligji që i ndjek penalisht dhunuesit e kafshëve.

Vjosa në Konventën e Bernës

Ashtu siç disa nga ju janë në dijeni të peticionit për mbrojtjen e lumit të Vjosës nga ndërtimi i pakontrolluar i HEC-eve dhe mbi idenë e shpalljes së gjithë luginës zonë të mbrojtur EcoAlbania së bashku me ekipin e fushatës “Të shpëtojmë zemrën blu të Evropës”, është duke vlerësuar dhe ndërmarrë përpjekjet e nevojshme për ta ruajtur lumin e Vjosës të paprekur. Kjo do të mundësonte ruajtjen e këtij ekosistemi si një “laborator në natyrë” por edhe zhvillimit ekonomik të qëndrueshëm të zonës dhe rritjen e mirëqenies së komunitetit lokal që jeton në këtë luginë.