plastika

'Pushtimi' i plastikës, 1 milionë shishe në minutë

1 milionë shishe plastike blihen në të gjithë botën, çdo minutë dhe kjo shifër do të rritet me 20% deri në vitin 2021, duke krijuar një krizë mjedisore që mbase do të jetë më serioze se ndryshimet klimatike. Shifrat publikohen nga gazeta britanike The Guardian, e cila shkruan se më shumë se gjysmë trilioni shishe plastike, do të shiten çdo vit deri në fund të dekadës. Kjo kërkesë, e barazvlefshme me 20 000 shishe të shitura në sekondë, duket se shtyhet nga dëshira për ujë në shishe dhe sidomos nga kultura perëndimore e konsumimit të tij në lëvizje, diçka që po kopjohet kudo.

“Erë Tomorri”, në Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit

Biodiversitetit ose "shumëllojshmëria biologjike" është shumëllojshmëria e jetës në planetin tone. Biodiversiteti është i rëndësishëm, sepse çdo specie ka një rol të rëndësishëm në ekosistemin e saj. Njerëzit janë të varur nga biodiversiteti. Biodiversiteti njeriut i ofron ushqim, ilaçe dhe materiale të papërpunuara, shumë mallra dhe shërbime të tjera. Ekosistemet e shëndetshmë, si pjesë e biodiversitetit luajnë një rol të rëndësishëm në sigurimin e ushqimit, ujit të pastër, kontrollit të sëmundjeve infektive, thithjen e papastërtive, rregullimin e klimës etj.

“Flluska uji” në vend të shisheve plastike

Ndotja nga plastika është duke u bërë një problem gjithnjë e më i madh. Konsumi global i plastikës është rritur nga rreth 5 milionë tonë në vit në dekadën e viteve 1950-të, në gati 110 milionë tonë në vitin 2009. Plastika është material i vështirë që i duhet deri në 1 mijë vjet për t’u tretur. Madje edhe pasi degradon, përfundon në pjesëza mikroskopike helmuese në trupin dhe stomakun e kafshëve që ne konsumojmë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kevin Enochs, një kompani angleze ka krijuar një produkt që mund të ndihmojë për zgjidhjen e këtij problemi.

1 milionë zogj deti dhe 100.000 gjitarë vdesin çdo vit nga mbetjet plastike!

Vullnetarë të Qendrës së Informacionit AARHUS – Vlorë, u angazhuan sot përgjatë vijës bregdetare në plazhin e ri, për të pastruar mbetjet urbane të grumbulluara aty si pasojë e erërave detare. Këto mbetje janë pasojë e papërgjegjshmërisë tonë si qytetarë, pasi ato janë grumbulluar këtu në plazhin e ri, por zanafilla e këtyre mbetjeve është shumë larg nga këtu, por edhe afër. Çdo njëri nga ne, pa u menduar gjatë i flakim mbetjet që ne prodhojmë, në natyrë, në përrenj, në pyll, në lum, në anë të rrugës.

13 balena gjenden në breg të detit të ngordhura, ajo që gjendet në barkun e tyre është shokuese

Në plazhin e qytezës gjermane të Toenning janë gjetur trembëdhjetë balena të ngordhura. Ngodhja e tyre fillimisht u mendua si insufiçencë kardiake, por analizat e thelluara zbuluan një tjetër arsye. Në stomakun e tyre kishte mbetje të shumta plastike, të cilat ishin gëlltitur nga kafshët, kjo ka çuar në ngordhjen e tyre. Deri më tani janë 700 specie të kërcënuara nga tone të shumta mbejesh plastike, të cilat hidhen çdo vit në det.

21-vjeçari që arriti të mbledhë fondet për të pastruar oqeanet

Në vitin 2013 ai ishte vetëm 18 vjeç, por e habiti botën me një ide gjeniale për pastrimin e oqeaneve nga miliona tonelata plastikë që po vënë në rrezik habitatin detar. Tashmë Boyan Slat ka arritur të mbledhë paratë e nevojshme për të vënë në zbatim projektin ambientalist më të arrirë e ambicioz në planetin Tokë. Në oqeane po vërehen gjithnjë e më shumë objekte plastike që qeniet njerëzore i hedhin pa asnjë lloj hezitimi në dete. Në sajë të rrymave, janë pesë ishujt e mëdhenj të mbeturinave që kanë grumbulluar ujërat oqeanike.

Adidas prezanton fanellën e Manchester United të krijuar nga plastika e oqeaneve.

Një përpjekje e re për ndërgjegjësim në lidhje me plastikën e oqeaneve sapo ka nisur me fanellat e klubit të futbollit Manchester United. Adidas është bashkuar me Parley for the Oceans për prezantimin e një uniforme që shfrytëzon plastikën e ricikluar të oqeanit dhe që është e frymëzuar nga fitorja e Kupës Evropiane së 1968.

Aksioni i pastrimit, Veliaj: Reduktuam qeset me 60 %

Bashkia e Tiranës iu bashkua sot aksionit kombëtar “Pastrojmë Shqipërinë që duam”. Bashkia e Tiranës, Ministria e Mjedisit dhe Turizmit, Ministria e Arsimit si dhe Ministria e Arsimit, organizuan aksionin e pastrimit në aksin rrugor Qafë Kashar-Rinas ku veç përfaqësuesve të institucioneve shtetërore morën pjesë edhe nxënës nga gjimnazet e Tiranës, si dhe vullnetarë të tjerë. I pranishëm në këtë aksion ishte dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i shoqëruar nga Ministri Blendi Klosi, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro si dhe deputetë.

Bashkia e Tiranës: Deri në fundvit, përdoren 250 milionë qese më pak

Përdorimi i qeseve miqësore me mjedisin, që janë ato me material të riciklueshëm pritet të nxjerrin nga qarkullimi 250 milionë qese plastike. Bashkia e Tiranës vijon bashkë me vullnetarët dhe grupet e interesit të informojë më shumë qytetarët për rëndësinë e përdorimit të çantave ekologjike ose mbajtëse prej letre. Drejtorja e Mjedisit në Bashkinë e Tiranës, Diana Mile, shprehet optimiste se deri në fund të vitit rezultatet do të jenë pozitive.

Do jetonit në një shtëpi me mure shishesh plastike?

Shumë shpejt në ishullin e Colon në Panama, do të ndërtohet fshati i parë në botë i ndërtuar nga mijëra shishe plastike. Projekti Plastic Bottle Village është iniciuar nga biznesmeni Robert Bezeau, për të përdorur mbetjet e akumuluara të zonës. Banesa e parë është realizuar me 20 mijë shishe, të përdorura si materiale izoluese. Në kantier tashmë janë 120 banesa që përveç plastikës kanë dhe një skelet çeliku dhe një mbulesë betoni.

Emerging-Europe: Shqipëria ndalon me ligj përdorimin e qeseve plastike

“Shqipëria ka marrë masa për të reduktuar mbeturinat plastike dhe ndotjen duke vendosur me ligj një kufizim në importimin, prodhimin, përdorimin dhe shitjen e qeseve plastike të lehta”, shkruan Emerging-Europe. Zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi tha se qeset e lehta plastike nuk janë të riciklueshme. “Ata duhet të kenë një trashësi minimale prej 35 mikronësh në mënyrë që të jenë të ripërdorshme dhe të kenë vlerë riciklimi”, tha ajo. Vendimi ka për qëllim inkurajimin e prodhimit të qeseve të biodegradueshme me shumë qëllime që mund të shpërbëhen në 36 muaj. Prodhuesit dhe importuesit që nuk zbatojnë ligjin në Shqipëri do të gjobiten 100,000-150,000 lekë (700-1186 euro).

Franca, vendi i parë që ndalon enët plastike të kuzhinës

Në Francë sapo është vendosur ligji i cili ndalon përdorimin e enëve plastike të kuzhinës. Ky ligj do të hyjë në fuqi në 2020-tën, dhe zëvendësimi i tyre do të bëhet me material organik i cili mund të shpërbëhet. Ky ligj i ri ndjek ligjin parardhës të korrikut i cili ndaloi qeset plastike. Me 4.73 miliardë qese plastike të hedhura në Francë në 2015, dhe me17 miliardë qese plastike të përdorura çdo vit në supermarketet e vendit, ligjet e reja shpresojnë t’i japin fund luftës me plastikën.

India ka ndaluar çdo formë të flakjes së plastikës në kryeqytetin e saj

32% të 78 milionë ton paketimesh plastike që prodhojmë në vit pluskojnë në oqeanet tona. Kjo është e barasvlershme me një kamion transpotues mbetjesh plastike çdo minutë. Sipas gazetës India Times, India është përgjegjëse për 60% të plastikës që përfundon në oqeanet e botës çdo vit. Vendi është shqetësuar aq shumë për problemin e tij me mbetjet sa National Green Tribunal ka futur në fuqi një masë ndaluese për hedhjen e plastikës në kryeqytet. Tani nuk lejohet më të përdoren qeset plastike, gotat e çajit dhe takëmet në Delhi. Por kjo nuk është e vetmja problematikë që solli këtë ndalim.

Ja pse plastika duhet të konsiderohet toksike kur lëshohet në mjedis

Mikroplastikat -të cilat grumbullojnë kimikate që çrregullojnë sistemin hormonal të njeriut- po gjenden në prodhimet e detit si midhjet e Detit të Veriut dhe në gocat e detit të oqeanit Atlantik. Plastika duhet të konsiderohet lëndë toksike në qoftë se depërton në mjedisin natyror, për shkak të aftësisë së saj për të tërhequr kimikate helmuese "si një magnet". Fondacioni për Pastrimin e Oqeaneve, pas një hetimi për ndikimin në mjedis të mikroplastikës, dha alarmin se pjesë të vogla plastike të ngarkuara me kimikate janë gjetur në organet e brendshme dhe zorrët e gjallesave të detit dhe, prej andej, në zinxhirin ushqimor njerëzor.

Jo më qese plastike, vend e pa vend!

Në kuadër të Javës Evropiane të Lëvizshmërisë, Bashkia e Tiranës zhvilloi ditën e djeshme një aktivitet informues-ndërgjegjësues në disa markete mbi reduktimin e qeseve plastike dhe zëvendësimin e tyre me çanta të ripërdorëshme bezeje. Në aktivitetin e zhvilluar në marketin “Ecomarket” mori pjesë edhe kryetari i Bashkisë z. Veliaj, i cili u bëri thirrje nxënësve nga gjimnazi “Sami Frashëri” dhe të pranishmëve të tjerë (blerës, persona të njoftuar nga organizata “Ekolëvizja”) që të reduktojnë sa të munden përdorimin e qeseve plastike në përditshmërinë e tyre, pasi plastika kërkon rreth 1000 vjet që të degradohet.

Kjo "balenë e pajetë" do t'ju bindë të ndaloni hedhjen e mbetjeve njëherë e përgjithmonë

Shumica e arkipelagut të Filipineve përbëhet nga uji, duke e bërë jetën detare një pjesë të madhe të ekosistemit. Me këtë fakt, do të mendonit se filipinasit do të ishin më të kujdesshëm për oqeanin, por fatkeqësisht nuk janë. Në fakt, ata janë një nga ndotësit më të mëdhenj të plastikës në të gjithë botën. Në këtë muaj, Greenpeace Philippines dërgon një mesazh të fortë për të gjithë në lidhje me këtë situatë kritike përmes një vepre arti nga Biboy Royong në Resortin Sea Side Beach në Naic, Cavite. Ai paraqet një balenë 50 metra të "vrarë" pasi hëngri shumë mbetje.

Kripa e detit mund të jetë e kontaminuar me plastikë

Shkencëtarët kanë zbuluar se kripa e detit që nxjerrim nga oqeanet e planetit Tokë mund të jetë e kontaminuar me plastikë. Ata kanë zbuluar gjurmë të plastikës në kripën e detit e cila është në shitje në SHBA, Kinë dhe përgjatë shteteve evropiane, sipas një studimi të ri të publikuar nga ‘The Guardian’. Plastika është si rezultat i mbetjeve që gjenden në oqean, të cilat grimcohen dhe përfundojnë në ushqimin tonë. Studimet e mëhershme gjithashtu kanë zbuluar se plastika është gjetur edhe në peshqit që shërbehen në restorante të ndryshme, transmeton Telegrafi.

Ligji në Kenia, 4 vite burg për qeset e plastikës

Kenianët që prodhojnë, shesin apo edhe thjeshtë përdorin qese plastike, rrezikojnë dënimin me burg deri në katër vite apo gjoba 40 mijë dollarëshe, nga e hëna ndërsa një prej ligjeve më të ashpër në botë që synon të reduktojë ndotjen plastike, hyri në fuqi. Vendi në Afrikën Lindore i bashkohet më shumë se 40 vendeve të tjera që kanë ndaluar plotësisht, pjesërisht apo kanë taksuar përdorimin e qeseve plastike, mes të cilave Kina, Franca, Ruanda dhe Italia.

Lodrat me lëndë të rrezikshme, Shqipëria s’ka laborator kontrolli

Si një komponent thelbësor në zhvillimin e fëmijëve, lodrat që ata përdorin janë një aktivitet intensiv, që shoqëron rritjen e tyre. Pra përdorimi i tyre, kontribon në zhvillimin njohës, social dhe emocional të fëmijës. Prodhimi, importi dhe tregtimi i lodrave, që jo rrallë fallsifikohen, kopjohen apo përshtaten, shkakton rreziqe dhe efekte negative tek këta fëmijë, të cilët janë "klientët' kryesorë të këtyre produkteve. Për ekspertët e fushës, blerja e lodrave, qoftë edhe në Shqipëri, duhet të bëhet vetëm tek kompanitë e çertifikuara që zbatojnë ligjet, me qëllim që fëmijëve t’u jepen gjithmonë objekte që janë të sigurta.

Margaret Atwood: Plastika po na helmon, kemi nevojë për ndryshim, tani!

Ah, reformimi. Dhe pastaj, në mënyrë të pashmangshme, kundër-reformimi. Ne i kujtojmë ato, disi, sidomos pas leximit të “Shpërbërjes”, trillerit detektiv të CJ Sansom rreth mbylljes dhe plaçkitjes së manastireve angleze të pasura, por dekadente në kohën e Henry VIII dhe Thomas Cromwell. Ose pasi pamë rrjedhjen e gjakut dhe ndërhyrjen e katolikëve dhe protestantëve gjatë regjimeve të ndryshme Tudor, dhe së fundi Wolf Hall në seri të ndryshme televizive.