SHBA

"Matthew" - 34 viktima në SHBA, kërcënon dhe uragani Nicole

Ka shkuar në 34 numri i viktimave si pasojë e uraganit Matthew në Shtetet e bashkuara të amerikës. Vendi më i prekur nga stuhia vdekjeprurëse është Karolina e Veriut, në të cilën kanë humbur jetën 18 peroona. Situata është e vështirë edhe në Florida, ku stuhia ka shkaktuar 9 të vdekur. Shumica prej tyre kanë humbur jetën të bllokuar në automjete të cilat i ka marrë rjedha e ujit bashkë me erërat e forta. Uragani Matthew shkaktoi një tragjedi në Haiti, me mbi 500 të vdekur, zona të tëra të zhdukuara nga harta, shtëpi të shkatëruara dhe mijëra perosna që vuajë nga mungesa e ujit të pijshëm, ushqimeve dhe medikamenteve.

“Harvey” dhe “Irma”, “çifti” që shkatërroi SHBA-të

Llogaritja e kostos së dëmeve të shkaktuara nga “Harvey” dhe “Irma” është thuajse e pamundur, kjo edhe sepse nuk dihet as nga të fillohet dhe cilët zëra të përfshihen në bilanc. Edhe duke qëndruar në pozicionet minimaliste, siç ka bërë agjencia e vlerësimit “Moddy’s”, llogaria mund të shkojë në 150 deri në 200 miliardë dollarë, shumë më tepër nga dëmet e shkaktuara prej uraganit “Katerina” në Neë Orleans në vitin 2005. Shuma përfshin dëmet që kanë të bëjnë me banesat, njësitë tregtare, mjetet private dhe infrastrukturat publike.

“Marshimi për Shkencën”, shkencëtarët protestojnë kundër politikave të Trump

Mijëra shkencëtarë dhe mbështetësit e tyre, duke u ndjerë gjithnjë e më shumë të kërcënuar nga politikat e Presidentit Trump, u mblodhën të shtunën në Uashington nën qiellin e vrenjtur dhe motin me shi, për atë që ata e quajtën “Marshimi për Shkencën”, duke braktisur traditën e mbajtjes së shkencave jashtë politikës dhe duke i bërë thirrje publikut të ngrihet për iniciativat shkencore. Ndërsa marshuesit ecnin krah më krah me njëri-tjetrin në drejtim të Kapitolit, rruga jehonte me thirrjet e tyre: "Shpëtoni E.P.A.-n" (Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit) dhe "Shpëtoni N.I.H.-et" (Institutet Kombëtare të Shëndetit) si dhe këngët e tyre për të festuar shkencën.

“Shihemi në gjyq”, aktivistët kundër rregullave të Trump për smogun dhe shpimet për lëndë djegëse

Aktivistët e mjedisit premtuan se do të zhvillojnë një luftë të ashpër ligjore kundër administrimit të Trump i cili kërkon të lejojë shpimet për naftë në Atlantik dhe Arktik dhe kundër rritjes së niveleve të smogut. Donald Trump ka bërë tashmë përpjekje gjithëpërfshirëse për të rritur industrinë e lëndëve djegëse fosile dhe të zhbëjë përpjekjet për të luftuar efektet e ndryshimit të klimës. Avokatët e qeverisë pyetën gjykatën federale në Uashington nëse mund ta shtynin çështjen kështu Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) mund të rishikonte qëndrimin e saj mbi rregulloren për ndotjen e smogut.

7 vjeçari mbledh 10,000 $ nga kompania e tij e riciklimit

Një vogëlush 7 vjeçar nga Kalifornia tregoi se nuk është asnjëherë herët për të filluar procesin e riciklimit. Kur ai ishte vetëm tre vjeç, Ryan Hickman sëbashku me të atin vizituan një qendër lokale riciklimi në qarkun Orange. Kjo eksperiencë bëri që ai të deklaronte qëllimet e tij për të nisur grumbullimin e materialeve të riciklueshme nga fqinjët e tij. Kështu filloi Kompania e Riciklimit të Ryan – it e cila numëron deri tani riciklimin e 200 000 shisheve dhe kanoçeve, duke mbledhur kështu mijëra dollarë nga ky proces.

Agjencia për mbrojtjen e resurseve në SHBA, përdor aeroplanët për t’i mbushur liqenet me peshq

Agjencia për mbrojtjen e resurseve natyrore në Utah të SHBA-ve, ka publikuar një video të pazakontë, ku një aeroplan derisa fluturonte shihet duke derdhur nga cisterna që e kishte vendosur në pjesën e poshtme ujë me peshqi. Agjencia e ka shpërndarë videon në internet me qëllim që të informon qytetarët se si i mbushin liqenet në male me peshq. Aty shihet aeroplani duke fluturuar mbi male, dhe në një moment hapet rezervuari nga i cili bien peshq dhe ujë në liqen, transmeton Telegrafi.

Alarmi i sizmiologëve: Tërmeti i madh po vjen

Ngjarjet e para në filmin 2012 mund të bëhen realitet. Këtë herë nuk është parashikim i Mayave të lashtë, por alarm i një grupi sizmiologësh me famë ndërkombëtare. “E çara e San Andreas është bllokuar, e mbushur dhe e gatshme që të shpërthejë”, kanë bërë të ditur studiuesit në Konferencën Kombëtare të Tërmeteve në Long Beach, Kaliforni. E çara (një frakturë e litosferës së Tokës) lëvizi në mënyrë të konsiderueshme në vitet 1857 dhe 1906, pastaj më pak në vitin 1989, gjithmonë me pasoja shkatërrimtare, dhe “është në një fazë qetësie prej shumë kohësh”, thotë Thomas Jordan, drejtor i Qendrës së Tërmeteve të Kalifornisë së Jugut.

Ambientalistët: Muri në kufi do të dëmtojë faunën

Ka krijuar shumë debat kostoja e murit që Presidenti Donald Trump dëshiron të ndërtojë përgjatë kufirit mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës. Në luginën e Rio Grandes në Teksas, e përcaktuar si zonë me prioritet të lartë për murin kufitar, rrezikohet edhe një tjetër aspekt i rëndësishëm, kafshët e egra, shumë prej të cilave janë tashmë specie të rrezikuara. Shenjat për vendkalimet e jaguarëve ende ekzistojnë përqark Universitetit të Teksasit në luginën Rio Grande, megjithëse nuk ka gjasa t’i hasni ndonjëherë.

Amerikanët, në pritje të eklipsit të plotë të diellit

ë hënën, më 21 gusht – për herë të parë në 99 vjet – të gjithë Shtetet e Bashkuara do të përjetojnë një eklips të plotë diellor, prandaj emocionet kanë përfshirë të gjithë vendin. Ekspertët i këshillojnë njerëzit të përdorin lente mbrojtëse të posaçme për të parë eklipsin, por, siç do të mësojmë në materialin në vazhdim, gjetja e tyre po bëhet shumë e vështirë. Pas pritjes në trafik pranë fabrikës së birrës Lagunitas me orë të tëra, Sarah McKnight u zhgënjye.

Ardhja në pjatën tuaj e një peshku të paligjshëm, tani bëhet më e vështirë

Qeveria e SHBA ka nxjerrë një ligj përfundimtar për të rritur transparencën ndaj aktiviteteve të peshkimit dhe të ndalojë miliona tonë peshk nga përdorimi i ushqimeve të detit nëpër supermarketet e SHBA-së, një lëvizje që u mbështet nga më shumë se 400 000 aktivistë të Fondit Botëror për Ruajtjen e Jetës së Egër (WWF). Më shumë se 1/3 e ushqimeve të detit të importuara në SHBA vijnë nga anijet që kryejnë aktivitet të paligjshëm peshkimi ose të paraportuar.

Bie fuqia e uraganit monster, shpëton Florida

Uragani më i fuqishëm prej një dekade në Atlantik e kurseu Floriden nga goditja shkatërrimtare. Edhe pse cikloni vazhdon të lëvizë në vijën bregdetare të shtetit amerikan të përgatitur për më të keqen, fuqia e tij ka rënë e tashmë kategorizohet si stuhi e kategorisë dy me erëra që mbërrijnë shpejtësinë 177 km në orë. Dëmet megjithatë nuk kanë qënë të vogla. Në Florida, Matthew dëmtoi rrugë, rrëzoi pemë e la pa energji elektrike më shumë se 1 milionë shtëpi dhe biznese. Tani ai po lëviz në veri duke mbjellë frikë në Georgia dhe dy Karolinat ku autoritetet kanë lëshuar urdhra evakuimi.

Dimri i vonuar rrezikon qershitë e Uashingtonit

Një stuhi e vonë dimri, që ka përfshirë pjesën verilindore të Shteteve të Bashkuara, ka kërcënuar qershitë e famshme të Uashingtonit, lulëzimi i të cilave është një atraksion i madh për turistët në këtë sezon. Stuhia e natës i mbuloi pjesërisht lulet e sapoçelura me akull, ndërsa Shërbimi kombëtar i Parqeve u ka kërkuar vizitorëve t’i lënë të shkrihen në mënyrë natyrale dhe të evitojnë shkundjen e degëve për të penguar dëmtimin e pemëve. Zyrtarët po ndjekin nga afër temperaturat këtë javë, ndërsa lulëzimi i qershive po arrin fazën kulmore. Kjo fazë arrihet kur 70 për qind e luleve të qershive “Yoshino” janë çelur.

Eklipsi diellor më 21 gusht në SHBA - NASA ofron këshilla për shikim të sigurtë

Më shumë se 300 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara potencialisht mund të shohin drejtpërdrejtë eklipsin e përgjithshëm diellor të 21 gushtit. Të hënën e 21 gushtit, eklipsi do të jetë i dukshëm në çdo shtet. Ndërsa eklipsi total i diellit, ku hëna mbulon plotësisht diellin do të ndodhë në 14 shtete kontinentale të SHBA, përgjatë një gjerësie prej 70 miljesh (112 kilometra) të vendit. Por për të parë këtë fenomen qiellor në mënyrë të sigurtë, pa dëmtuar shikimin, NASA jep disa këshilla.

Eklipsi i plotë diellor

Oregoni ka qenë i pari që është përfshirë nga errësira gjatë eklipsit të parë total të diellit në plot 99 vite, teksa ngjarja e parë qiellore nisi rrugëtimin nga perëndimi në lindje të Shteteve të Bashkuara. Eklipsi total i diellit nisi në shtetin e Oregonit pak pas orës 9 të mëngjesit me orën lokale, kur hëna nisi dalëngadalë t’i zinte vendin diellit. Në orën 10:20 dielli ishte bllokuar tërësisht, duke krijuar atë që duket si një rrip unazor të shndritshëm përreth satelitit të vetëm natyral të Tokës.

EPA shkurton gjysmën e bordit shkencor, kërkon zëvendësime të lidhura me industrinë

Agjencia amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) “çrrënjosi” një bord kyç vlerësues shkencor, duke hequr gjysmën e anëtarëve të saj, për t’i zëvendësuar ata me figura të lidhura me industrinë, sipas kreut të bordit. Scott Pruitt, administrator i EPA-s, ka zgjedhur të mos zgjasë kontratat e nëntë prej tetëmbëdhjetë anëtarëve të bordit të këshilltarëve shkencorë, i cili këshillon Agjencinë mbi cilësinë dhe saktësinë e shkencës që prodhon. Grupi, i përbërë kryesisht nga akademikë, do të zëvendësohet nga përfaqësues të industrive, të cilat i administron EPA.

Europa “reagon” me vonesë pas uraganit “Irma”

Vendet europiane po intensifikojnë përpjekjet e shpëtimit në territoret e tyre në Karaibe, të shkatërruara nga uragani “Irma”, pas kritikave mbi reagimin e tyre. Presidenti francez, Emmanuel Macron vizitoi ishujt francezë që u përballën me fuqinë e plotë të stuhisë, duke premtuar se një korridor ajror do të mbahej i hapur për më shumë ndihma. “Ajo që ndodhi pak ditë më parë në St. Martin dhe St. Barthelemy, është një katastrofë natyrore që nuk është parë në rajon që nga viti 1931.

Fermerët amerikanë në vështirësi

Megjithëse bursa amerikane vazhdon të përjetojë fitime rekord dhe shifrat e punësimit në Amerikë janë inkurajuese, fermerët vazhdojnë të përballen me kostot e larta të farërave dhe plehut kimik. Kjo ndodh në një periudhë kur kërkesa dhe çmimet për produktet e tyre janë të ulëta. Këto vështirësi ekonomike kanë një efekt rrënues që shtrihet përtej fushave me të mbjella. Panairi i përvitshëm i fermerëve që zhvillohet këtë radhë në shtetin Illinois është ndër më të mëdhenjtë në botë. Aty mblidhen furnitorët dhe prodhuesit e makinerive, për të demonstruar produktet dhe paisjet e tyre më të fundit.

Fermerët premtojnë se do të rindërtojnë vreshtaritë në Kaliforni

Përgjatë Kalifornisë Veriore, ku zjarret po digjen prej mëse një jave duke u marrë jetën të paktën 36 njerëzve dhe shkatërruar rreth 6 mijë ndërtesa, banorët po analizojnë ato që kanë humbur dhe ato që u kanë mbetur. Shumë prej tyre ndihen me fat që kanë shpëtuar. Në një rast, zjarri shkatërroi një vreshtë rushi dhe punishte vere, duke lënë të paprekur karriget ku njerëzit shkojnë për të provuar verën. Pierre Birebent, prodhues vere prej 20 vitesh thotë se ndihet me fat.

Flakët në Kaliforni, krijojnë autostradën e ‘zjarrit’

Pamjet në videon e mësipërme nuk janë pjesë të ndonjë filmi aksion, por skena me të cilën u përballën njerëzit që udhëtonin në autostradën 91, në jug të Kalifornisë. Pamjet spektakolare u filmuan nga drejtuesit dhe pasagjerët e mjeteve që lëvizin në autostradë, ndërsa zjarret kishin mbërritur në buzë të saj, pasi shkrumbuan kodrat përreth. Zjarri në fjalë ka marrë emrin zjarri i Kanionit dhe shpërtheu në malet Santa Ana, në lindje të Los Anxheles.

Florida zhytet në ujë, mbërrin uragani Hermine

Uragani Hermine preku tokën në Floridën veriore, duke u bërë i pari që godet shtetin në 11 vjet. Hermine u përplas dhunshëm në gjirin e Floridës në orët e para të së premtes, si një uragan i kategorisë së parë, duke sjellë me vete një stuhi të fuqishme. Guvernatori Rik Skot shpalli gjendjen e emergjencës në 51 konte, ndërsa banorët u paralajmëruan për një stuhi të rrezikshme. Siç bëri të ditur Qendra Kombëtare për Uraganët, shpejtësia e erës arriti 80 km në orë. Autoritetet në kryeqytetin e vendit Tallahassee thanë se të paktën 70 mijë banesa ishin pa energji elektrike.