shkoder

"Karakteristikat e Kompleksit Hidrologjik të lumenjve Drini dhe Buna, si dhe liqeneve të Shkodrës, Ohrit, Prespës së Madhe dhe të Vogël", botimi më i ri nga Prof. Dr. Dhimitër Dhora

Tashmë është i arritshëm për lexuesit në libraritë e vendit, libri më i fundit i Prof. Dr. Dhimitër Dhora titulluar "Karakteristikat e Kompleksit Hidrologjik të lumenjve Drini dhe Buna, si dhe liqeneve të Shkodrës, Ohrit, Prespës së Madhe dhe të Vogël". Prej dekadash autori është marrë me ekosistemet ujore të vendit tonë dhe vazhdimisht ka patur dëshirë të shkruajë mbi karakteristikat e tyre. Njohja e karakteristikave është njohja e kuintesencës, njohja racionale, njohja e thelbit të dukurive. Eshtë fjala për njohjen e karakteristikave esenciale, më të spikatura në të gjitha aspektet, duke përfshirë edhe ato ekologjike.

"Lumi", filmi më i ri vizatimor që ndërgjegjëson fëmijët mbi ndotjet e lumenjve

Filmi më i ri i vizatimor Lumi u shfaq paraditen e 9 qershorit 2017, në kinema Millenium Shkodër. Ndërgjegjësimi i komunitetit për mbrojtjen e lumenjve dhe vlerat natyrore të tyre ka qenë në fokus të këtij aktiviteti intensiv dhe mjaft argëtues. Metodologjia e përdorur në punëtorinë 1 javore me fëmijë 9-14 vjeç nga shkolla të ndryshme të qytetit të Shkodrës, ka sjellë tek ata mesazhin në mënyrë kreative, ndërvepruese. Filmi do të konkurrojë në Festivalin e Filmit të Animuar ANIFEST AniFest Rozafa në shtator 2017 në Shkodër.

“Java Evropiane e Lëvizjes” në shkollat e qytetit të Shkodrës

Organizata për Lëvizje të Qëndrueshme Urbane GO2, ka nisur një fushatë ndërgjegjësuese 1 javore në kuadër të Javës Evropiane të Lëvizjes në disa shkolla të qytetit të Shkodrës. Ndalesa e parë ishte Kolegji Turk Hasan Riza Pasha ku nxënësit e kësaj shkolle u bënë pjesë të animacioneve shpjeguese për një lëvizje më të sigurtë urbane. Albert Toma, animator social shpjegon më tej ecurinë e kësaj veprimtarie. Edhe mësuesit e vlërësojnë si diçka mjaft të vlefshme marrjen e një nisme të tillë ndërgjegjësuese.

“Ne jemi qyteti”; lëvizja e të rinjve ringjall vullnetarizmin në Shkodër

Tre vjet më parë, Mirsad Basha, një i ri nga Shkodra i pasionuar me fotografinë, sportin dhe mjedisin e përdori për herë të parë profilin e tij në Facebook për një kauzë publike. I revoltuar nga projekti për sjelljen në Shqipëri të lëndëve kimike, Basha tregon se asokohe postoi një reagim dhe organizoi një protestë, me mbështetjen e familjarëve dhe miqve që iu bashkuan thirrjes së tij. Tre vjet më pas, Mirsad Bashën dhe grupin e bashkëpunëtorëve të tij e gjen gjithkund në Shkodër; nga shtëpitë e të moshuarve tek fushatat për dhurim gjaku, aktivitetet për mbrojtjen e mjedisit apo ditët poetike të edicionit të tetë të festivalit të poezisë së pabotuar.

Aftësitë dixhitale dhe e drejta e përfaqësimit

Me datat 1, 2 dhe 3 Mars 2018, në Shkodër u organizua trajnimi me temë “Aftësitë Dixhitale dhe E Drejta e Përfaqësimit”. Ky akivitet u organizua në kuadër të projektit “Një zëri, për zhvillimin e qëndrueshëm të Alpeve” I cili zabtohet nga shoqata “Ruajtja e Pyjve dhe Mjedisi I Gjelbër” & “Aleanca e Alpeve Shqiptare, si pjesë e programit SENiOR-II, I cili zbatohet nga Qendra Rajonale Mjedisore REC dhe financohet nga Ambasada Suedeze.

Aktivistët luftojnë për më shumë mbrojtje për kafshët në Shqipëri

Në periferi të Shkodrës, një kor të lehurash lajkatare paralajmërojnë këdo që i afrohet për një mikrpitje përkëdhelëse. Një strehë për qentë e braktisur të cilët janë në pritje të një familje adoptuese që t’i ofrojë përkujdesje, operohet në këtë zonë në baza vullnetare nga një grup aktivistësh. Animals Need Me, është një grupim prej dhjetë vullnetarësh të cilët kujdesen prej katër vitesh e gjysmë për qindra kafshë në nevojë në Shkodër. Synimi i tyre është të adoptojnë qentë dhe macet e braktisura dhe të sterilizojnë ata të rrugës.

Ambasadori i Suedisë në një tur me biçikletë nëpër Shqipëri

Ambasadori i Suedisë në Shqipëri, Z. Johan Ndisi, gjatë vitit do të udhëtojë nëpër Shqipëri me biçikletë. Gjatë këtyre udhëtimeve, ai do të vizitojë projektet që mbështeten nga Suedia si dhe do të informohet mbi progresin në lidhje me reformën administrative dhe atë territoriale. Gjithashtu, do të vizitojë shkolla për të diskutuar me nxënësit dhe për t’u takuar me njerëz nga zona të ndryshme të Shqipërisë. Duke folur për turin me biçikletë i cili po afron, Ambasadori Ndisi nënvizoi mundësinë për të mësuar më shumë për Shqipërinë.

Ambasadori Ndisi në Shkodër: Mjedisi, prioritet i mbështetjes suedeze në Shqipëri

Ambasadori i Suedisë në Shqipëri, Johan Ndisi ka filluar nga Shkodra, turin e tij të takimeve në bashkitë e Shqipërisë. Ai në mënyrë simbolike ka vendosur që në çdo qytet të hyjë me biçikletë. Ky tur çiklistik i tij dhe njëkohësisht prezantimi si i pari ambasador resident në Shqipëri, ka filluar në Shkodër, “qytetin e biçikletave” të Shqipërisë. Ambasadori Johan Ndisi është pritur në hyrje të qytetit të Shkodrës nga nënkryetari i Bashkisë Shkodër, Dritan Meta, punonjës të Administratës së Bashkisë Shkodër dhe përfaqësues të Shoqërisë Civile.

Bashkia kundër HEC-it në Theth: Duhej të na merrej mendimi ne dhe banorëve

Bashkia Shkodër e quan të paligjshme dhënien me koncesion të hidrocentralit në Theth që do të ndërtohet në lumin e Shalës. Qeveria shqiptare miratoi dhënien me koncesion për subjektin “bashkimi i operatorëve të shoqërive ‘Çinar-San Hafriyat Nakliyat Insaat Turizm Sanayi Ve Ticaret LTD.STI’, ‘Shala Energy PLC’ dhe ‘Falak Properties LLC'” me një vlerë prej 84 milionë eurosh, me një afat prej 36 muajsh për zbatimin e projektit. Pasi ky lajm u bë i ditur përmes mediave, Bashkia Shkodër ka marrë informacion në lidhje me procedurat e dhënies së këtij koncesioni.

Dëmtimi i pyjeve, ndalohet autokolona me dru në Shkodër

Policia në Shkodër arrestoi dy shtetas nën akuzën e prerjes së paligjshme të pyjeve. Pasi ka marrë informacione në rrugë operative, policia arrestoi në flagrance, Ndue Thepin, 38 vjeç, dhe Ridvan Çelaj, 26 vjeç. Mësohet se shërbimet policore i arrestuan ata në Postribë, duke transportuar 11 metra kub lëndë drusore me automjetet e tyre tip "IFA". Gjithashtu u gjetën të braktisura 3 automjete të tjera, dy prej të cilave pa targa, në të cilat ishin ngarkuara 30 m kub lëndë drusore.

Diskutohet në Tiranë mbrojtja e biodiversitetit në liqenet Prespë, Ohër dhe Shkodër

Shoqëria Gjermane për Bashkëpunimin Ndërkombëtar, GIZ shpk (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ GmbH) prej vitit 2012 ka zbatuar projektin për “Ruajtjen dhe shfrytëzimin e qëndrueshëm të biodiversitetit në liqenet e Prespës, Ohrit dhe atë të Shkodrës”, CSBL, me iniciativa, procese dhe projekte të vendeve kufitare që kanë të bëjnë me menaxhimin e ujrave dhe burimeve natyrore. Në takimin teknik që zhvilloi punimet sot në Tiranë me specialistë dhe përfaqesues të institucioneve të linjës, u nënvizua fakti se, këto liqene ndahen mes shteteve fqinje, Shqipërisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë duke përfaqësuar një pjesë unike dhe mjaft të spikatur të trashëgimisë natyrore të Evropës.

Dita Botërore e Mjedisit - Forum qytetar me përdoruesit e burimeve natyrore ne Bashkinë Malësi e Madhe

Dita Botërore e Mjedisit mblodhi sëbashku aktorë dhe përdorues të burimeve natyrore në Bashkinë Malësi e Madhe. Takimi kishte ne fokus tri objektiva: • Promovimin e Ditës Botërore të Mjedisit si nxitje e angazhimit të komunitetit për mbrojtjen e mjedisit ne Bashkinë Malësi e Madhe; • Përcaktimin e sfidave të përdoruesve të burimeve natyrore në procesin e vendimmarrjes në bashkinë Malësi e Madhe në kuadër të Ditës Botërore të Mjedisit; • Ngritjen e vetëdijes së komunitetit për të drejtat publike mbi informacionin dhe vendimmarrjen në çështjet mjedisore.

Dita e Tokës, aksion pastrimi në Shkodër

Në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, Korporata Elektroenergjitike Shqiptare në bashkëpunim me Drejtorinë Arsimore Rajonale të Shkodrës, kanë ndërmarrë një aksion masiv në pastrimin e disa zonave turistike si Ura e Mesit, Kalaja, Ura e Bunës dhe Velipojë. Në këtë nismë vullnetare e ideuar nga KESH me mbështetjen e shkollave të qytetit morën pjesë rreth 150 përsona. Pastrimi ka nisur tek zona muzeale pranë Urës së Mesit, ku janë hequr me dhjetra thasë me mbeturina. Përfaqësuesja e Drejtorisë së Arsimit, Eliona Aliaj shprehet se kjo nismë kërkon të ndërgjegjësojë komunitetin, që të tilla aktivitete të zhvillohen sa më shpesh për një mjedis sa më të pastër.

Djegia e mbeturinave, rrezik për shëndetin e banorëve të Shkodrës

Mbeturinat në Shkodër digjen në mes të ditës në qiell të hapur. Pavarësisht situatës asnjë institucion nuk merr masa për të ndaluar rrezikun e vazhdueshëm që i kanoset mjedisit dhe shëndetit të qytetarëve. Pothuajse çdo ditë zona pranë fshatit Bardhaj të njësisë administrative të Rrethinave mbulohet nga tymi që çlirohet nga djegia e mbeturinave. Ato hidhen dhe digjen në shtratin e lumit Kir, vetëm pak kilometra larg qëndrës së qytetit të Shkodrës.

Ekspozita “Arkitektura tradicionale – Kullat” sjellë në kryeqytetin shqiptar kodin e dizajnit të Thethit

Në të njëjtën ditë kur në luginë po shtrihej përjetësisht albanologu Robert Elsie, Thethi tërhoqi përsëri vëmendjen dhe këtë herë për kullat e tij. I fshehur mes malesh të larta në një luginë rreth 800m mbi nivelin e detit, Thethi është i pari fshat i Parkut Kombëtar të Alpeve Shqiptare që po bëhet me një Kod Dizajni. Drafti i këtij kodi u prezantua mbrëmë në Kinema Millennium të Tiranës, me pjesëmarrjen e qindra të ftuarve, profesionistë dhe studentë të arkitekturës, planifikues urbanë, përfaqësues të Ministrisë së Mjedisit dhe Turizmit, të Agjencisë Kombëtarë të Zonave të Mbrojtura (AKZM), të bashkisë Shkodër, të Ambasadës Gjermane, GIZ, të kompanisë së konsultimeve GOPA/DIAVA, të shoqërisë civile etj.

Festimet e Ditës së Drinit në Shkodër

Më 5 Maj 2016 Qendra EDEN festoi Ditën e Drinit. Qëllimi i kësaj dite ishte promovimi dhe mbrojtja e vlerave të lumit Drin te fëmijët dhe komuniteti që jetojnë përreth zonës ku kalon lumi. 5 Maji iu dedikua rritjes së ndërgjegjësimit të komunitetit në lidhje me pasurinë natyrore dhe trashëgiminë e basenit të lumit Drin si dhe me qëllim mbrojtjen dhe ruajtjen e ekosistemeve të ujrave të ëmbla të basenit të lumit Drin. Qendra EDEN zhvilloi një sërë aktivitetesh ndërgjegjësuese me nxënës të shkollës “Reshit Hyseni", në zonën e Beltoit, Shkodër, zonë që preket nga rrjedha e lumit Drin.

Festohet Dita e Liqenit të Shkodrës

Dita e Liqenit të Shkodrës u kremtua këtë vit më 16 qershor në qytetin e Shkodrës. Kjo ngjarje mblodhi në qytet autoritete të larta të nivelit qendror, autoritete vendore të bashkive Shkodër dhe Malësi e Madhe, institucione menaxhuese, përfaqësues të shoqërisë civile, të rinj, përfaqësues të komunitetit të rajonit të Shkodrës, media vizive vendore si dhe të tjerë të interesuar. Sipari i këtij aktiviteti u hap me përformancën poetike “Dedikim liqenit të Shkodrës” përgatitur nga të rinjtë e shkollës së mesme “28 Nëntori” në Shkodër.

Forcat zjarrfikëse shuajnë zjarrin në zonën e Pulajve në Velipojë

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë zonën e Pulajve në Velipojë, pranë një zone ku hidhen mbeturina, ku për shkak të favorizimit nga era e fortë, flakët janë zgjeruar duke djegur shkurre dhe bimë aty pranë. I kontaktuar nga Agjencia Telegrafike Shqiptare (ATSH) prefekti i Shkodrës, Çesk Millja tha se për të shuar flakët në vendngjarje kanë shkuar 3 zjarrfikëse të stacionit të Velipojës dhe dy të tjera janë nisur nga bashkia Shkodër, si dhe 15 zjarrfikës, duke shtuar se për shuarjen e zjarrit ka patur një bashkëpunim institucional.

Forumi i liqenit të Shkodrës, në Ditën e Tokës

Forumi shkodran i liqenit të Shkodrës, ka qënë pranë shkollës speciale 3 Dhjetori në ditën e tokës me një fond special për këtë shkollë për krijimin e një hapësire për ekspozimin e punimeve të riciklueshme në këtë shkollë. Nxënësit fillimisht kanë organizuar një aktivitet më kengë në kuadër të ditës së tokës, ndërkohë që përfaqësuesja e Forumit Liqeni i Shkodrës, Diana Bejko ka folur edhe për rëndësinë e kësaj inisiative. Në shtator 1969, në një konferencë në Siatëll, Uashington, Geilord Nelson, senator i SHBA, shpalli se në pranverën e vitit 1970 do të kishte demonstrata për ambientin në të gjithë vendin.

Furnizimi me ujë, deri në 2019-ën rehabilitim i rrjetit rural në të gjithë vendin

Shqipëria vazhdon të përballet me probleme në furnizimin e rregullt me ujë dhe rehabilitimi i plotë kërkon investime në shuma të mëdha. Zonat rurale janë ato që vuajnë pasojat më të mëdha për shkak edhe të amortizimit. Deri më sot nga qeveria shqiptare, por edhe donatorët e huaj (Banka Gjermane për Zhvillim, KfW, dhe Bashkimi Europian) janë financuar për rehabilitimin e rrjetit rural rreth 56.7 milionë euro, nga ku kanë përfituar 135,000 banorë. Projekti i mbështetur nga KfW ka mbështetur financimin e rehabilitimit të ujësjellësve në 53 fshatra në qarqet Dibër, Shkodër dhe Kukës.