shoqeria civile

“Fuqizimi i Organizatave Mjedisore të Shoqërisë Civile (OMSHC) Shqiptare për promovimin e mbrojtjes së natyrës në Shqipëri”

Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri (INCA), në kuadër të projektit “Fuqizimi i Organizatave Mjedisore të Shoqërisë Civile (OMSHC) Shqiptare për promovimin e mbrojtjes së natyrës në Shqipëri”, mbështetur nga programi ACHIVE, organizoi më 22 Qershor 2016 një tavolinë të rrumbullakët në Përmet. Qëllimi i kësaj tavoline ishte inkurajimi i pjesëmarrjes së gjërë lokale në ndërmarrjen e iniciativave të përbashkëta që synojnë përmirësimin e menaxhimit të burimeve natyrore në vend, zbatimin e legjislacionit horizontal përkatës në fuqi, luftën kundër korrupsionit dhe krimit mjedisor, si dhe nxitjen dhe krijimin e partneriteteve midis administratave lokale dhe qendrore dhe shoqërise civile lokale.

Bashkia e Tiranës merr çmim për transparencën me qytetarët

Tirana u vlerësua sot si një nga bashkitë më transparente me qytetarët, duke shënuar treguesit më të lartë në respektimin e së drejtës për informim. Në ceremoninë e prezantimit të gjetjeve të Monitorimit 2017, organizuar nga INFOCIP dhe mbështetur nga “Olof Palme Center” dhe Qeveria Suedeze, kryebashkiaku Erion Veliaj mori çmimin si institucioni më transparent ndaj qytetarëve. Ai deklaroi se krahasuar me dy vite më parë, situata në Bashkinë e Tiranës ka ndryshuar pozitivisht, duke siguruar transparencë dhe zgjidhje për qytetarët.

"Dua trotuarin tim!" - Shoqëria civile marshon në Tiranë

Sot në Tiranë, përpos shumë aktiviteteve që shënjuan mbylljen e Javës Evropiane të Lëvizshmërisë u mbajt edhe një marshim paqësor ndërgjegjësues për nxitjen e të lëvizurit në këmbë. Ky marshim në kryeqytet synon të theksojë nevojën që kemi për trotuarë në disa zona të munguara të qytetit si dhe përmirësimin e sinjalistikës rrugore për këmbësorin, pa lënë jashtë vëmendjes vlerësimin pozitiv për zonat ku trotuari dhe sinjalistika janë të siguruara.

"Toka Valbonë", për një Valbonë të pastër

Gentjani nga Shoqata "Toka Valbonë" është shpallur fituesi i projekt-propozimit më të mirë në Shkollën Verore 2017 të ACHIEVE të organizuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri me mbështetjen financiare të Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri. Sot më 3 maj, "Toka Valbonë" po zbaton në praktikë dy aktivitete me tematikë mbrojtjen e Luginës së Valbonës. Aksioni i pastrimit "Për një Valbonë të pastër" që sot u zhvillua me fëmijët e shkollës "Ali Podrimja" dhe qytetarë të tjerë që i janë bashkuar nismës, synon të kthehet në një rutinë të përvitshme. Gjithashtu, në kuadër të kësaj nisme mbahet edhe forumi civil "MOS MA PREK VALBONEN".

“Bëhu zgjidhja, jo problemi”

Në Qytetin e Pogradecit shoqata “Unë, Gruaja” e ka bërë traditë organizimin e ditëve mjedisore. Për të realizuar projektet e saj shoqata bashkëpunon me shumë institucione lokale, shoqërinë civile në Pogradec, median lokale dhe komunitetin e gjerë, si në qytet ashtu edhe në zonat rurale. Gratë dhe të rinjtë janë protagonistët kryesorë të aktiviteteve të shoqatës, sidomos ato në fushën e mjedisit, duke siguruar kështu përfshirjen e tyre në jetën sociale, ekonomike, si dhe duke u bërë faktor ndryshimi për mjedisin.

“BERZH pranoi se HEC-et në Shqipëri dëmtojnë mjedisin dhe banorët” pretendojnë mjedisorët

Rrjeti i grupeve mjedisore në Europën Qendrore dhe Lindore, Bankwatch, publikoi të mërkurën një deklaratë ku zbuloi korrespondencën e vet me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe diskutimet për ndikimin negativ të dy hidrocentraleve te popullsia shqiptare. Sipas Bankwatch, grupet e punës në terren të BERZH në Shqipëri, kanë verifikuar një pjesë të gjetjeve të Bankwatch dhe EcoAlbania për hidrocentralet e Rapunit dhe Tërnovës, në Librazhd dhe Bulqizë.

“Energy Talk” mes EcoAlbania, ekspertëve të çështjeve së efiçencës së energjisë dhe të rinjve të qytetit të Tiranës

Në një takim të hapur të organizuar nga EcoAlbania në Tiranë, ditën e djeshme më 28 shtator, Z. Gjergji Simaku, Drejtor në sektorin e Burimeve Energjitike të Rinovueshme dhe Efiçencës Energjetike, Z. Erjon Tase, Drejtor Ekzekutiv i Akademisë së Studimeve Politike, si dhe përfaqësues të stafit të EcoAlbania dhe Qendrës EDEN prezantuan problematikat dhe punën që po realizohet në lidhje me përdorimin efiçent të energjisë. “Deri në vitin 2013, në asnjë nga ligjet shqiptare dhe as në Strategjinë Kombëtare nuk përmendej fjala “energji e rinovueshme”.

“Marshimi për Shkencën”, shkencëtarët protestojnë kundër politikave të Trump

Mijëra shkencëtarë dhe mbështetësit e tyre, duke u ndjerë gjithnjë e më shumë të kërcënuar nga politikat e Presidentit Trump, u mblodhën të shtunën në Uashington nën qiellin e vrenjtur dhe motin me shi, për atë që ata e quajtën “Marshimi për Shkencën”, duke braktisur traditën e mbajtjes së shkencave jashtë politikës dhe duke i bërë thirrje publikut të ngrihet për iniciativat shkencore. Ndërsa marshuesit ecnin krah më krah me njëri-tjetrin në drejtim të Kapitolit, rruga jehonte me thirrjet e tyre: "Shpëtoni E.P.A.-n" (Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit) dhe "Shpëtoni N.I.H.-et" (Institutet Kombëtare të Shëndetit) si dhe këngët e tyre për të festuar shkencën.

“Shihemi në gjyq”, aktivistët kundër rregullave të Trump për smogun dhe shpimet për lëndë djegëse

Aktivistët e mjedisit premtuan se do të zhvillojnë një luftë të ashpër ligjore kundër administrimit të Trump i cili kërkon të lejojë shpimet për naftë në Atlantik dhe Arktik dhe kundër rritjes së niveleve të smogut. Donald Trump ka bërë tashmë përpjekje gjithëpërfshirëse për të rritur industrinë e lëndëve djegëse fosile dhe të zhbëjë përpjekjet për të luftuar efektet e ndryshimit të klimës. Avokatët e qeverisë pyetën gjykatën federale në Uashington nëse mund ta shtynin çështjen kështu Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) mund të rishikonte qëndrimin e saj mbi rregulloren për ndotjen e smogut.

“Xhamia”, Apeli dëgjon ekspertët: Rrezik nga ndërtimi në park të mbrojtur

Gjykata e Apelit Administrativ dëgjoi këtë të martë si ekspert Sazan Gurin, i thirrur për llogari të procesit për ndërtimin e xhamisë së Namazgjasë. Eksperti i kërkuar nga paditësit, Instituti i Çështjeve Kombëtare, INA, deklaroi në bazë të studimit të tij se në rast se xhamia ndërtohet në një qendër, sipas tij, të rëndësisë së veçantë, nga fluksi i gati 2 mijë personave në ditë në objekt do shkaktohet jo vetëm trafik, por edhe dëmtim i ambjentit në vendin që quhet “park i mbrojtur”. Shoqëria civile kërkon që të shfuqizohet një vendim i vitit 2013 për ndërtimin e xhamisë dhe rikthimin e hapësirës në një lulishte, sikurse ishte më parë.

12 orë protestë kundër importit të mbetjeve

Protestuesit e shoqërisë civile kanë vijuar për më shumë se 12 orë protestën kundër ligjit të importit të mbetjeve, i cili u miratua në seancën e djeshme në Kuvend. Teksa deputetët largoheshin nga kryesia e Kuvendit, protestuesit brohorasnin: “Turp, turp, turp”, “Jeni plehra”. Përfaqësues të shoqërisë civile, ambientalistë, intelektualë dhe qytetarë të thjeshtë janë bërë bashkë për t’i thënë “JO” importit të mbetjeve.“Politika ka ende kohë, të reflektojë. Ky është shansi i fundit i tyre për të qenë në linje me vullnetin e popullit që i ka zgjedhur.

13-katëshi pranë Parkut të Liqenit, ambientalistët: Stop punimeve

Asambleja qytetare për mbrojtjen e parkut ka protestuar këtë të shtunë për ndërtimin e pallatit 13 katësh përballë fakultetit ekonomik. Ky objekt leja e të cilës është dhënë në kohën kur Bashkia drejtohej nga Lulzim Basha sipas ambientalistëve ka bërë bashkë politikën duke e kthyer në oligarkinë e betonit. Guri shkon dhe më tej duke sqaruar se ky ndërtim shkel dhe rregullat e qarkullimit rrugor pasi ndërtohet mbi një rrugë ku ka rreth rrotullim për lëvizjen e mjeteve. Para ndërtimit të këtij pallati një tjetër objekt i ndodhur në oborrin e Fakultetit Ekonomik dhe pse me leje u shemb nga IKMT.

30 organizata mjedisore mbajnë qëndrim pas njohjes me mesazhet elektorale të partive politike në zgjedhjet e përgjithshme

Tridhjetë organizata mjedisore të shoqërisë civile kanë mbajtur sot më 15 qershor një konferencë për shtyp “Për programe të zhvillimit të qëndrueshëm në fushatën e zgjedhjeve të përgjithshme 2017!”. Të shpërndara në të gjithë vendin, organiztat mjedisore po ndjekin me interes në këtë fushatë zgjedhore programet dhe angazhimet e partive politike për zhvillimin e vendit në katër vitet e ardhshme dhe vërejnë se 18 parti politike janë regjistruar për zgjedhjet e përgjithshme. Mbi 70% e këtyre partive akoma nuk kanë bërë publike programet e tyre për zhvillimin e ardhshëm ekonomik, social dhe kulturor të vendit.

5 qershori risjell në vëmendje problematikat mjedisore

5 qershori 2017 shënon festimin e Ditës Botërore të Mjedisit por gjithashtu edhe festimin e 26-vjetorit të shoqatës së parë mjedisore në Shqipëri, Shoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri. Në kuadër të kësaj dite të shënuar, PPNEA zgjodhi të festojë ditëlindjen e saj të 26-të në Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë duke organizuar disa aktivitete me nxënësit e shkollës së mesme Dorëz. Dita filloi me një prezantim mbi vlerat e mrekullueshme të këtij parku, gjitarët e mëdhenj dhe shpendët kryesorë që ndodhen në zonë dhe më pas duke prezantuar faqen syrigjelber.info, një portal që shërben për të mbledhur raste të krimeve mjedisore.

A është efektive pjesëmarrja e qytetareve në qeverisjen vendore?

Kanë qene bashkitë e Malësisë së Madhe dhe Pogradecit në fokus të një takimi të përbashkët i mbajtur në Pogradec me 12 dhe 13 tetor 2017. Mbështetur në objektivat e nismës së ndërmarrë nga OSC “Gruaja në INTEGRIM” me mbështetjen e Delegacionit të BE në Tiranë, përmes programit ACHIEVE që zbatohet nga REC Shqipëri, u bë e mundur ndarja e praktikave të mira menaxhuese në drejtim të pjesëmarrjes së qytetarëve në planifikim dhe qeverisjen vendore, rritjen e transparencës dhe përmirësimin e mekanizmave të informim - komunikimit me qytetarët.

AIC Vlorë trajnon stafin e Bashkisë Selenicë mbi parimet themelore të etikës së punës

Qendra e Informacionit Aarhus Vlorë (AIC), më 30 gusht, organizoi një trajnim me zyrtarë publikë të Bashkisë Selenicë dhe Njësive Administrative të kësaj Bashkie, për të njohur dhe familjarizuar stafin e Bashkisë Selenicë me parimet themelore të etikës së punës që janë të detyrueshme për t’u zbatuar nga të gjithë zyrtarët publikë në një sistem demokratik dhe përfaqësues. Në trajnim ishin të pranishëm 18 zyrtarë publikë nga Njësitë Administrative dhe Bashkia Selenicë, kryesisht nga zyra e shërbimeve, zyra e informacionit dhe inspektorë dhe N/Kryetari i Bashkisë Selenicë, z. Neim Veshaj.

Aksioni kombëtar "Ta Pastrojmë Shqipërinë"

Më 15 nëntor, Green Line Albania filloi fushatën informuese "Blue Tour – Rrugëtimi Blu", në kuadër të nismës "Turizmi i Gjelbër" dhe "Ta Pastrojmë Shqipërinë", duke i paraprirë aksionit kombëtar që do zhvillohet më datë 24 nëntor. Rrugëtimi nisi me takimin në Njësinë Administrative Velipojë dhe më pas në Bashkisë Lezhë. Në takimin e zhvilluar kishte pjesëmarrje nga përfaqësuesit e të gjitha institucioneve rajonale dhe vendore, të cilat do jenë pjesë mbështëse e aksionit kombëtar, që nga Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit dhe Pyjeve, përfaqësues të arsimit, përfaqësues të Njësisë Administrative Shëngjin, Njësisë Administrative Velipojë dhe mediave vendore.

Aktivistët luftojnë për më shumë mbrojtje për kafshët në Shqipëri

Në periferi të Shkodrës, një kor të lehurash lajkatare paralajmërojnë këdo që i afrohet për një mikrpitje përkëdhelëse. Një strehë për qentë e braktisur të cilët janë në pritje të një familje adoptuese që t’i ofrojë përkujdesje, operohet në këtë zonë në baza vullnetare nga një grup aktivistësh. Animals Need Me, është një grupim prej dhjetë vullnetarësh të cilët kujdesen prej katër vitesh e gjysmë për qindra kafshë në nevojë në Shkodër. Synimi i tyre është të adoptojnë qentë dhe macet e braktisura dhe të sterilizojnë ata të rrugës.

Aktivistët të vendosur të pezullojnë punimet te Parku i Liqenit

Aktivistët mjedisorë që kundërshtojnë ndërhyrjen e Bashkisë së Tiranës në Parkun e Liqenit janë të vendosur të vazhdojnë rezistencën e tyre deri në pezullim të punimeve, ndërsa lëvizjet nga brenda Këshillit Bashkiak ngjallin shpresë për transparencë. Pas qarkullimit të pamjeve të ndërhyrjes me beton në kantierin e Parkut të Liqenit në Tiranë pasditen e së mërkurës, një grup aktivistësh mjedisorë nga nisma Për Publiken shkruan në vendngjarje dhe organizuan një protestë ‘sit-in’ ku kërkuan ndalimin e menjëhershëm të punimeve.