Tajvan

Hapet për publikun parku i kopjes gjigante të veprës së Van Gogh-ut me shishe të ricikluara

Një kompani tajvaneze ka përdorur katër milionë shishe plastike shumëngjyrëshe për të prodhuar një kopje gjigante të pikturës së Vincent van Gogh, “The Starry Night” për të promovuar riciklimin. Instalacioni mbulon 53 hektarë të parkut “Starry Paradise” në periferi të qytetit Keelung në Tajvan dhe është hapur për publikun më herët këtë vit për të shënuar 125 vjetorin e vdekjes së piktorit të famshëm holandez. “Po mendonim të kombinonim idenë e mbrojtjes së ambientit me shishe PET (të ricikluara) dhe këtë hapësirë për të krijuar një vepër arti.

Tajvan: Ishulli në pritje të supertajfunit Nepartak

Tajvani po përgatitet të presë supertajfunin Nepartak, që do të godasë ishullin sot pasdite, njoftoi agjencia zyrtare tajvaneze e lajmeve, Central News Agency (CNA). ”Stuhia ndodhet aktualisht 400 kilometra në lindje të Tajpeit dhe pritet të sjellë shira të rrëmbyer dhe erëra të fuqishme”, tha ndërkohë Byroja Qendrore e Motit. Edhe Hekurudha Tajvaneze do të pezullojë sot shërbimet e saj, ndërkohë që trenat e shpejtësisë së madhe do të ndalojnë nesër. ”Më shumë se 30 000 trupa janë gati për në zonat që pritet të preken nga supertajfuni”, tha sot Ministria tajvaneze e Mbrojtjes Kombëtare.