tirane

"Dua trotuarin tim!" - Shoqëria civile marshon në Tiranë

Sot në Tiranë, përpos shumë aktiviteteve që shënjuan mbylljen e Javës Evropiane të Lëvizshmërisë u mbajt edhe një marshim paqësor ndërgjegjësues për nxitjen e të lëvizurit në këmbë. Ky marshim në kryeqytet synon të theksojë nevojën që kemi për trotuarë në disa zona të munguara të qytetit si dhe përmirësimin e sinjalistikës rrugore për këmbësorin, pa lënë jashtë vëmendjes vlerësimin pozitiv për zonat ku trotuari dhe sinjalistika janë të siguruara.

“Beteja” për kazanët e mbeturinave

Kjo është pamja tjetër e Tiranës, realiteti i hidhur i kryeqytetit shqiptar. Në qendër apo periferi, në çdo orë të ditës ndeshesh me njerëz të moshave të ndryshme që kërkojnë të mbijetojnë mes mbeturinave. Dikush kërkon shishe plastike, të tjerë kanaçe apo qelq. Të gjithë jane të rrezikuar nga një sërë sëmundjesh deri ato vdekjeprurëse. Specialistë pranë shëndetit publik tregojnë se këta individë të vetëpunësuar pranë kazanëve të mbeturinave, rrezikojnë seriozisht jetën. Këta persona duket se kanë marrë çdo risk mbi vete.

“Ora e Tokës”, fiken dritat për 60 minuta, solidarizim dhe në Tiranë

Mbrëmjen e djeshme në të gjithë botën u fikën dritat nga ora 20:30 deri në 21:30. “Ora e Tokës” në thelb është një iniciative kundër ndryshimeve klimatike. Veprimi është i thjeshtë, por mban një simbolikë të fortë: sensibilizimi për ndryshimin ndërsa për rreth 1 orë fiken dritat në shenjë sensibilizimi. Edhe Tirana është përfshirë në këtë iniciative. Në sheshin ‘Nënë Tereza’ u ndezën qirinj në formën e numrit 60 nga ora 20:30 deri në 21:30. Duke fikur dritat për rreth 60 minuta, njerëzit japin kontributin modest për të kursyer dioksidin e karbonit që shkarkon në atmosferë prodhimi i energjisë elektrike, si dhe për të treguar se ne duam qëndrime të menjëhershme kundër ndryshimeve klimatike.

“Orët e Gjelbërta në Park”, nisma më e re për edukimin mjedisor

“Orët e Gjelbërta në Park”, kjo është nisma më e re e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit e cila ka për qëllim edukimin, sensibilizimin e fëmijëve dhe të rinjve ndaj problemeve mjedisore. APR – Bashkia Tiranë ka kënaqësinë të mirëpresë çdo javë klasa të ndryshme për orë mësimore mbi natyrën, ambientin, ekosistemet dhe florën e faunën në parqet e Tiranës. “E ardhmja ndërtohet më e mirë nga edukimi i sotëm!

“Shpella e Fshehur” shumë pranë Tiranës, një destinacion i ri turistik

Është një shpellë që nuk është shumë e madhe dhe ende jo shumë e njohur për vizitorët. Ka një gjatësi afërsisht 150 metra. E veçanta e saj është se ka një hyrje shumë të ngushtë dhe më pas hapet brenda me një lartësi 15 deri në 17 metra. Stalaktitet dhe stalagmitet janë që në hyrje të shpellës e deri në fund të saj. Gjendet në kufirin midis Elbasanit dhe Tiranës. Është shumë lehtë e arritshme nga pjesa e Kërrabës. Shpella është e fshehur në mes të pyjeve të dushkut dhe është shumë e vështirë të gjendet pa udhërrëfyes ose pa ndihmën e banorëve vendas. Cilësohet si një nga shpellat më të bukura në zonen e Tiranes dhe të zonës rreth saj.

“Terra Madre Balkans”, fermerët e Ballkanit mblidhen në Tiranë

Shqipëria do të jetë vendi pritës për fermerë dhe prodhues të vegjël nga 13 vende të rajonit e me gjerë, të cilët do të prezantojnë produktet e tyre si dhe do të shkëmbejnë eksperienca. “Terra Madre Balkans”, aktiviteti që ndërthur ekonominë, bujqësinë, turizmin, gastronominë dhe stilin e të ushqyerit, më 2-5 qershor do të zbarkojë në Tiranë, duke e kthyer shndërruar kryeqytetin shqiptar në qendrën rajonale të politikave dhe programit mbi prodhuesit e vegjël, fermerët, shijet dhe produktet e rrezikuara.

“Tirana, Green City”; nisma për zgjerimin e gjelbërimit zbret në kryeqytet

Është mbajtur këtë të shtunë në ambjentet e Muzeut Kombëtar, në Tiranë, një event kushtuar gjelbërimit dhe zgjerimit të tij në kryeqytet e qytete të tjera të vendit. Eventi, i organizuar nga Green Line Albania dhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit pranë Bashkisë së Tiranës, me qëllim promovimin e qyteteve të gjelbra, në harmoni me natyrën. “Tirana, qytet i gjelbër” është pjesë e një fushate sensibilizuese të nisur më 22 prill, në Ditën Botërore të Tokës, e që përfundon më 22 maj. I pranishëm në këtë takim, këshilltari i OKB për mjedisin, Bas Berends u shpreh se:

“Urbanizimi” dhe “zhvillimi” si terminologji joshëse

Sipas raportit të Agjencisë Evropiane për Mjedisin (EEA), zonat urbane në vendet në zhvillim do të thithin pjesën më të madhe të rritjes së popullsisë botërore, me 67% të njerëzve që jetojnë në qytete deri në vitin 2050. Shumica e rritjes pritet të jetë në mega-qytete, veçanërisht lagjet e të varfërve. Qytetet kompakte janë mënyra më efikase dhe ekologjikisht më e qëndrueshme për të siguruar mirëqenien e një popullsie në rritje.

1000 pemë rrezikshmëri për rënie në Parkun e Madh të Liqenit Artificial, Tiranë

Njoftimi i Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit - Bashkia Tiranë:

Lajmërojmë gjithë frekuentuesit e Parkut të Madh të Liqenit Artificial në Tiranë se brenda parkut janë rreth 1000 pemë që paraqesin problem dhe rrezikshmëri për rënie, këputje ose rrëzim komplet. APR po evidenton listën dhe ka nisur puna për marrjen e masave për këtë problem (duke informuar K.T. e Bashkisë Tiranë dhe duke ndërhyrë). Barra e këtij problemi të trashëguar nga mosmirëmbajtja siç duhet e parkut na gjen pa mjetet e teknologjinë e duhur, pa infrastrukturën e pa fondet që kërkohen.

200 familje mallkojnë tymin e kaldajës së maternitetit në Tiranë: Digjen mbetje spitalore, na rrezikohet jeta

Nga Erjon Skendaj

Mbi 200 familje që jetojnë në katër pallate shumëkatëshe fare pranë rrethimit të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë, ankohen se nuk po marrin dot frymë, dhe as nuk mund të hapin dritaret për shkak të tymit të madh që çliron oxhaku i kaldajës së spitalit. Të tjerë banorë ngrenë pretendimin spitali ka vite që djeg mbetjet spitalore pak metra larg edhe një kopshti ekzistues prej 30 vitesh në atë zonë.

Abuzimi me mishin, AKU ndëshkon subjektet

Edhe pse në tregje, apo pikat e shitjes së mishit zhvillohen kontrolle të vazhdueshme për kushtet ku tregtohet apo cilësine e tij, disa subjekte abuzojnë në periudha të ndryshme. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në Qarkun e Tiranës thotë se deri në këtë periudhë të vitit janë marrë masa për disa subjekte, ndërsa abuzimet më të mëdha bëhen në rastet e festave, kur mishi përdoret në masë nga konsumatorët. “Kemi konfiskuar rreth 281 kilogramë mish që është asgjësuar në landfill. Janë penalizuar rreth 12 subjekte dhe janë mbyllur 19 të tilla për mungesën e kushteve.

Administrata e Parkut të Dajtit, shton masat në shërbim të vizitorëve verorë

Parku Kombëtar i Dajtit më pranë kryeqytetit, shton masat për të pritur e orientuar sa më mirë vizitorët që hyjnë në këtë park. Ka ende shumë zona të Parkut Kombëtar të Dajtit, të cilat nuk i njohin as banorët e Tiranës apo Shqipërisë, aq më pak të huajt. Specialistët e AdZM-së Tiranë, vihen në dispozicion të vizitorëve që hyjnë në park me makina nëpërmjet postbllokut në hyrje të këtij parku, mund t’ju shoqërojnë në shtigjet e këtij Parku. Qendra e re e vizitorëve në këtë park, apo Shtëpiza e Ranger-s të postobllokut ku merret informacion i plot për guidën.

Aksioni i pastrimit, Bashkia e Tiranës i fton të gjithë për kryeqytetin

Më datë 13 nëntor Tirana do të përfshihet në një aksion masiv pastrimi në çdo lagje të saj. Me iniciativë të Bashkisë së kryeqytetit janë konstatuar edhe zonat më të ndotura, ku do të përqendrohet një pjesë e mirë e vullnetarëve. “Bashkia bën thirrje për të gjithë banorët e Tiranës që më 13 nëntor të bashkohen në pastrimin e shtëpisë sonë të madhe. Synojmë pastrimin e rrugëve, koshave të mbeturinave, etj. Ne kemi evidentuar edhe disa pika të nxehta që janë njësia administrative numër 4, ajo numër 8 në Laprakë dhe 11”, ka deklaruar Julinda Dhame, drejtoreshë e Promovimit të Qytetit.

AKU mbyll 28 thertore në 3 ditë: Ndëshkim abuzuesve

Pas paralajmërimit të kryeministrit Rama për organizimin e theroreve, AKU ka marrë masa duke mbyllu 28 thertore në 3 ditë. Shkak për masat e bllokimit mosplotësimi i kushteve higjeno-sanitare. Prej tre ditësh, drejtoritë rajonale kanë përqendruar punën e tyre në kontrollin e pikave të therjes, si dhe njësitë e tregtimit të mishit. Si rezultat, nga 29 inspektime të kryera për këtë qëllim, janë mbyllur 28 pika therjeje në të gjithë vendin, ndërsa për një subjekt, është lënë detyra për plotësimin e disa kushteve.

Amatorizmi propagandistik i arkitektit Boeri për planin urbanistik të Tiranës

Nga Artan Fuga

Unë jam shumë dyshues tek konceptet me të cilat operon dhe komunikon arkitekti Boeri që ka ardhur në Tiranë, që prezantohet si personi që konceptualizon urbanizimin e ardhshëm të Tiranës; dhe më shqetësojnë idetë që ai shpreh nga tarraca e Bashkisë. Por, paraprakisht desha të them që, unë shikoj që kjo ide e tij për shkatërrim dhe ribërje ndërtesash, më duket se mbyll një fazë të urbanizimit të Tiranës në këto 25 vite, të cilat unë personalisht i kam quajtur të dështuara, qytet që ka rënë, që do binte dhe në gjykimin tim.

Artistët shqiptarë mblidhen në Valbonë dhe Tiranë për protestë

Dy këngëtaret shqiptare që jetojnë në Gjermani dhe Zvicër, Eda Zari dhe Elina Duni zhvilluan një konferencë të pazakontë për media të enjten më 27 tetor në Tiranë, ku njoftuan angazhimin e tyre qytetar në mbrojtje të lumit të Valbonës nga hidrocentralet dhe kundër importit të plehrave në Shqipëri krahas aktivistëve të Aleancës Kundër Importit të Plehrave dhe të banorëve të luginës së Valbonës. “Kjo është një nismë e cila kërkon të sjellë mesazhin, jo HEC-eve në Valbonë, lëre lumin të lirë dhe kundër importit të mbetjeve në Shqipëri,” tha artistja Eda Zari.

Bashkia marrëveshje me Ujësjellës-Kanalizimet: Të disiplinojmë përdorimin e ujit të pijshëm

Bashkia e Tiranës është institucioni i parë vendor që nënshkruan marrëveshje me Agjencinë Kombëtare të Ujësjellës-Kanalizimeve për të rritur cilësinë e shërbimet ndaj qytetarëve. Kjo marrëveshje, e cila u firmos nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe drejtori i AKUK, Arben Skënderi, në prani edhe të ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, synon të sjellë përmirësim të mëtejshëm të performancës së UKT-së në furnizimin me ujë të pijshëm të qytetarëve, si dhe grumbullimin, largimin dhe trajtimin e ujërave të ndotura.

Bashkia nis aksion vullnetar “Të pastrojmë Tiranën”

Aksioni i Bashkisë së Tiranës “Të pastrojmë Tiranën” është ndalur në Njësinë Administrative nr. 11 të kryeqytetit. E pranishme në këtë aksion ishte edhe nënkryetarja e bashkisë, Brunilda Paskali. Gjatë fjalës së saj, Paskali vuri në dukje problematikat me mbetjet urbane, por edhe përpjekjet e Bashkisë së Tiranës për të zgjidhur problematikën e kontenierëve. “Jemi këtu, në njësinë 11 të Tiranës, për ditën e përmuajshme të pastrimit të qytetit. Është një event që ne e organizojmë jo thjesht për qendrën e Tiranës, por për të gjitha zonat, ndaj jemi sot në një zonë në periferi, me problematika, me mbetje urbane dhe mungesë kontenierësh”, u shpreh Paskali.

Bulevardi i Ri, Tiranës i shtohet një tjetër korsi biçikletash

Surpriza e radhës e Bashkisë së Tiranës për të gjithë qytetarët do të jetë hapja e segmentit të parë të Bulevardit të ri. Përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, Kryebashkiaku Erion Veliaj fton të gjithë qytetarët që të marrin pjesë në hapjen e Bulevardit të Ri, ndërsa ka zbuluar detaje, sikurse janë korsitë e biçikletave. "Tiranës i shtohet një tjetër korsi biçikletash. Shihemi në datë 20, ora 20:00 te #BulevardiRI”, shkruan Veliaj.

Çiklistët në Tiranë pedalojnë për më shumë siguri në rrugë

Komuniteti i çiklistëve në Tiranë organizoi të premten një pedalim sensibilizues në mbrojtje të të drejtave të përdoruesve të biçikletave në rrugë. Të mbledhur në grupimin Critical Mass, dhjetëra çiklistë pedaluan nga sheshi Nënë Tereza drejt Bulevardit Zogu i Parë dhe rrugës së Durrësit. Ata ndërgjegjësuan gjithashtu për aksidentet e shumëta me pasojë vdekjen e çiklistëve kohët e fundit në kryeqytet. Erald Halili, një nga organizatorët i tha BIRN se më shumë duhet bërë për të siguruar jetën e atyre që përdorin dyrrotakët.