zjarre

2017: viti kur ndryshimi i klimës doli jashtë kontrollit

Me motin ekstrem dhe zbërthimin e politikave publike, viti 2017 i dha botës një pamje të afërt të të ardhmes kaotike klimatike, nëse nuk merren menjëherë ndryshimet e nevojshme. Zjarre të egra dogjën të gjithë Kaliforninë, uragane të mëdha njëra pas tjetrës shkatërruan zonat bregdetare dhe madje edhe në brendësi, ndërsa Arktiku vazhdoi të shkrihej.

Alarm për zjarret në rajon – Shqipëria në qendër të hartës, rritet ndjeshëm rreziku

Një raport i publikuar vetëm pak kohë më parë nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal fliste për një skenar apokaliptik në Shqipëri dhe në Ballkanin Perëndimor në vitet në vijim, me temperaturat mesatare që do të rriten me të paktën 5 gradë celsius deri në fund të shekullit dhe me klimën që do të kthehet në sub-tropikale. Zonat bregdetare dhe jugore, si Shqipëria, do të jenë gjithmonë e më të nxehta e më të thata gjatë stinës së verës, stinë e cila do të zgjatet edhe më shumë me kalimin e viteve.

Ekstreme më të këqija moti do godasin vit pas viti, shkencëtarët në alarm

Në pak dekada, Toka do të përballet me një klimë që do të ndryshojë me shpejtësi, me shira të rrëmbyer, përmbytje dhe flakë si ato në Greqi dhe në gjithë Europën. Do të jetojmë në një mot të paqëndrueshëm. Është e pamohueshme tashmë, ngrohja globale po i jep qartë pasojat dhe 95 për qind e shkencëtarëve mendojnë se kjo është pasojë e aktiviteteve të njeriut. Grafiku i emetimit të karbonit në atmosferë është rritur përtej normës që në vitet 1950 dhe nuk ka ndaluar më, me një rritje të vazhdueshme.

Nga zjarret te përmbytjet e tërmetet, Shqipëria, e fundit për aftësitë rikuperuese

Elasticiteti i mjedisit të biznesit të një vendi, apo aftësitë rikuperuese të tij, kanë rëndësi kur planifikoni se ku të bëni biznes. Në këtë kontekst, indeksi i përvitshëm i FM Resilience jep një panoramë botërore për elasticitetin në ekonomi, zinxhirin e furnizimit dhe riskun. Shqipëria renditet e 103 nga 130 ekonomi të analizuara, ndër vendet e fundit. Në Ballkan, jemi të fundit. Kryeson Kroacia, e 39-a, Serbia e 66-a, plot 37 shkallë më mirë se ne, ndjekin Bosnja e Hercegovina e 70 dhe Maqedonia e 77-a.

Njoftimi i Gjeoshkencave: Zonat që rrezikohen nga zjarret

Instituti i Gjeoshkencave ka publikuar një njoftim ditën e sotme ku thuhet se sot dhe nesër mund të ketë rrezik për zjarr në disa zona. Qarqet me rrezik të moderuar janë Shkodër, Lezhë, Durrës, Tiranë dhe Fier. Sipas Institutit, rrezik të ulët ka në qarqet Dibër, Elbasan, Berat dhe Vlorë, ndërsa në Gjirokastër, Korçë dhe Kukës nuk ka rrezik. Rreziku për zjarret më shumë është përgjatë pasdites së sotme. Njoftimi i plotë:

Zjarrin e pasojnë përmbytjet, veriun e Athinës e “përpin” uji

Sikur të mos mjaftonin 87 viktima dhe mbi 180 të plagosur nga zjarret që shkrumbuan Athinën, kryeqyteti të Greqisë do t’i duhet të përballet edhe me reshjet e dendura të shiut që kanë shkatuar përmbytje në pjesën qendrore dhe veriore. Një stuhi goditi periferinë veriore të Athinës të enjten, duke përmbytur rrugët dhe duke shkatërruar makina. Stuhia e papritur shpërtheu rreth orës 13:30 në rrethinat veriore dhe ka shkaktuar probleme serioze në rrugë.