Studimi: Përdorimi i lëvores së karkalecave, një mjet i mirë për nxjerrjen e uraniumit nga oqeani

Për shumë njerëz nuk ka kombinim më të mirë se sa një tas me karkaleca të freskët, pak gjalpë të shkrirë dhe një fetë e trashë limoni. Tani studiuesit kanë gjetur një përdorim tjetër për butakët, përdorimin e lëvores së tyre për të korrur uraniumin nga oqeani. Zbuluar në vitin 1789 nga kimisti gjerman Martin Klaproth, uranium përdoret sot në termocentralet bërthamore në mbarë botën. Nga Kanadaja në Kazakistan, minierat po e nxjerrin atë në një shkallë të madhe.

Vijo leximin

Print

Një raport i ri i OKB-së për ndryshimet klimatike

Ndërsa administrata Trump po shqyrton një raport qeveritar që kundërshton pikëpamjet për ndryshimet klimatike, një tjetër raport i OKB-së arrin në përfundimin se njerëzit, me veprimatarinë e tyre, kanë bërë që planeti ynë të shënojë temperatura rekord të larta. Temperaturat e larta rekord, bënë që vitin e kaluar Alberta e Kanadasë të përfshihej nga flakët… …I nxehti vdekjeprurës ka shkaktuar thatësirë në Indi, duke e zhytur vendin në një krizë uji… Planeti ishte më i nxehtë se kurrë vitin e kaluar, sipas Raportit të vitit 2016 për Gjendjen e Klimës, të hartuar nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

Vijo leximin

Print

Viti 2016, më i nxehti i 137 viteve të fundit – Pikat kryesore të raportit

Viti 2016 ishte viti më i nxehtë në 137 vjet të regjistrimit të të dhënave për klimën. Ky është përfundimi i raportit ndërkombëtar vjetor për klimën. Ky “kontroll” vjetor i planetit, i udhëhequr nga studiuesit e Qendrës Kombëtare për Informacionin Mjedisor, pjesë e Administratës Kombëtare për Oqeanet dhe Atmosferën (NOAA) bazohet në kontributet e më shumë se 450 shkencëtarëve nga rreth 60 vende të botes. Raporti nënvizon faktin se shumica e treguesve të ndryshimeve klimatike vazhduan të ndjekin tendencat e një bote në ngrohje.

Vijo leximin

Print

Amerikanët, në pritje të eklipsit të plotë të diellit

ë hënën, më 21 gusht – për herë të parë në 99 vjet – të gjithë Shtetet e Bashkuara do të përjetojnë një eklips të plotë diellor, prandaj emocionet kanë përfshirë të gjithë vendin. Ekspertët i këshillojnë njerëzit të përdorin lente mbrojtëse të posaçme për të parë eklipsin, por, siç do të mësojmë në materialin në vazhdim, gjetja e tyre po bëhet shumë e vështirë. Pas pritjes në trafik pranë fabrikës së birrës Lagunitas me orë të tëra, Sarah McKnight u zhgënjye.

Vijo leximin

Print

Siberi, reshjet e shiut paralizojnë qytetin

Reshjet e dendura të shiut ishin shkaktaret e përmbysjeve të befasishme në qytetin e Krasnoyarskut në Siberi, ku vërshimi i ujit i gjeti banoret të papërgatitur e bllokoi rrugët kryesore. Shiu nisi orët e para të mëngjesit të së dielës, por shumë shpejt, intensiteti i tij u shtua ndjeshëm duke përmbytur zonat më të ulëta të qytetit, duke mbushur makinat e parkuara e duke hyrë nëpër banesa. Autoritetet vendore u detyruan të shpallnin gjendjen e emergjencës nga situata e papritur që i zuri në befasi.

Vijo leximin

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network