Tërmeti në Itali, lë pas mbi 60 të vdekur dhe qytete në rrënoja

Tri lëkundje shumë të forta sizmike gjatë natës kanë gjunjëzuar qendrën e Italisë.E para dhe më e forta me magnitudë 6.2 ballë e shkallës Rihter dhe thellësi 4 km është regjistruar rreth orës 03:36, rreth dy km nga qyteti i Accumolit dhe 10 km nga Arquata del Tronto dhe Amatrice. Pas kësaj, ka pasur disa lëkundje të tjera, por tërmeti i dytë i fortë me magnitudë 5,4, ka rënë rreth orës 04:33 me epiqendër pranë Peruxhias dhe me thellësi 8,7 km. Komunat më të prekura nga tërmeti janë Marche, Accumoli, Amatrice, Posta dhe Arquata del Tronto.

Ndërkohë që vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit, Ambasada Shqiptare atje ka vënë në dispozicion numrin +39 3420498192, për të gjithë shqiptarët që mund të ndodhën në zonat e Italisë Qendrore. 

Ndërsa kryebashkiaku i Amatrice, Stefano Petrucci, tha këtë mëngjes se qyteti i tij “nuk është më”.

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network