• Kreu
  • Lajme nga bota
  • Tajlandë: Të paktën 23 të vdekur nga përmbytjet në veri-lindje të vendit

Tajlandë: Të paktën 23 të vdekur nga përmbytjet në veri-lindje të vendit

Rreshjet e shumta të shiut në Tajlandë kanë shënuar 23 të vdekur muajin e fundit në veri-lindje të vendit, një zonë e njohur për kultivimin e orizit, njoftuan sot autoritetet. Që nga 5 korriku, 23 persona kanë vdekur shkak i përmbytjeve nga reshje të konsiderueshme shiu, sipas bilancit të fundit të shërbimeve të emergjencës. Prej disa javësh, më shumë se një milion tajlandezë banorë të këtij rajoni me dendësi të madhe në Issan janë prekur nga fenomeni, që ka ndërprerë trafikun ajror, rrugor dhe hekurudhor.

Shefi i juntës ushtarake në pushtet në Tajlandë që prej grushtit të shtetit në maj të vitit 2014, gjenerali Prayut Chan-O-Cha po viziton sot rajonin më të prekur, Sakon Nakhon për të inspektuar liqenin atificial që regjistron nivelin më të lartë të prurjeve, për shkak të shirave të rrëmbyer.

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network