Kafka e gjetur në Kinë mund të rishkruajë historinë e njerëzimit

Një kafkë e gjetur në Kinë mund të rishkruajë të gjithë atë çfarë ne dimë për evoluimin e njerëzimit. Sipas asaj çfarë që disa shkencëtarë kanë ekzaminuar, teoria ekzistuese se si u shpërnda njeriu në botë mund të jetë gabim, shkruan britanikja “Independent”. Shumica e antropologëve beson se specia jonë u krijua në Afrikë rreth 200 mijë vite më parë dhe një grup prej tyre u largua 80 mijë vite më pas për t’u shpërndarë përreth globit. Por kërkimi i ri sugjeron se karakteristika të rëndësishme të njerëzimit janë zhvilluare në Azinë Lindore.

Vijo leximin

Print

Rikthehet gripi i shpendëve në Koren e Jugut, masa të rrepta

Rikthehet gripi i shpendëve në Koren e Jugut, bëhet e ditur se në një fermë patash në jugperëndim të vendit është vërejtur epidemi e gripit të shpendëve. Autoritetet Koreano Jugore deklaruan se kanë marrë masa të rrepta duke ndaluar lëvizjen e shpendëve per 48 orë. Masa e vendosur për të luftuar kundër epidemisë së virusit përfshin edhe automjetetet e fermave të shpendëve dhe punonjësit e tyre. Koreja e Jugut ka marrë masa mbrojtëse në të gjitha fermat e shpendëve dhe objektet relevante në vend. Siç thuhet, rreth 12 mijë e 300 pata janë asgjësuar në fermë pas evidentimit të virusit të tipit H5N6.

Vijo leximin

Print

Trump pezullon vendimin për importin e pjesëve të elefantëvë

Vendimi shfuqizon një politikë të epokës së Obamës që synon mbrojtjen e elefantëve të rrezikuar. Administrata Trump do t'i lejojë përsëri gjahtarëve të sjellin krerët e elefantëve të vrarë në dy vende afrikane përsëri në Shtetet e Bashkuara, duke përmbysur një masë ndaluese të kohës së Obamës për importet dhe duke vazhduar përpjekjet e administratës për të nxitur gjuetinë. Shërbimi për Peshqit dhe Kafshët e Egra të SHBA-së konfirmoi vendimin të mërkurën në një deklaratë për BuzzFeed News, një ditë pas njoftimit të anulimit në një forum në Afrikë.

Vijo leximin

Print

Në Mitrovicë gjenden 60 milionë ton mbetje industriale

Ndonëse një pjesë është shitur më herët, mbi 80 milionë tonë mbetje industriale të “Trepçës”, që përbëjnë metal, plumb, zink, argjend dhe metale tjera të rralla të akumuluara gjatë 80 vjetëve të punës së gjigantit ekonomik, do të trajtohen pas zyrtarizimit të Ligjit për “Trepçën”. Nga trajtimi (shitja) i mbetjeve industriale “Trepça” do të përfitojë miliona euro, shkruan sot Gazeta “Zëri” Ndër problemet me të cilat përballet “Trepça” pa dyshim janë mbetjet industriale nga përpunimi i xehes me flotacion dhe metalurgji, të cilat kanë dëmtuar në masë të madhe ambientin në Mitrovicë dhe krahas kësaj edhe e kanë rrezikuar shëndetin e banorëve të Mitrovicës.

Vijo leximin

Print

Tërmet në Parma të Italisë, njerëzit dalin në rrugë nga paniku

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë e shkallës Rihter është regjistruar në porën 13:37 të ditës së sotme në Itali, me epiqendër në provincën e Parmës. Sipas Institutit gjeo-fizik në Itali, nuk raportohen dëme në ndërtesa apo persona të lënduar. Lëkundja ka qenë e fortë, aq sa shumë qytetarë kanë dalë nga banesat e tyre për të zbritur në rrugë nga paniku. Një pjesë e mirë e popullsisë në këtë zonë ka ndjerë edhe një lëkundje me magnitudë 3.3 ballë në orën 13:10 e regjistruar me epiqendër në Varano de’ Melegari gjithnjë në Parmë.

Vijo leximin

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network