Njoftimi i NASA-s, zbulohen 219 planetë të tjerë

NASA njoftoi zbulimin e 219 planetëve të tjerë të mundshëm jashtë sistemit tone diellor, 10 prej të cilëve me përmasat e Tokës dhe të pozicionuar në zonën e banueshme, domethënë në distancën e duhur nga ylli mëmë për të pasur ujë të lëngshëm në sipërfaqe. Me të dhënat e reja të grumbulluara nga teleskopi hapsinor “Kepler”, numri i “botëve të mundshme aliene” shkon në 4034, ku 2335 janë konfirmuar si planetë e mbi 30 janë të mëdhenj sa Toka.

Vijo leximin

Print

Shkencëtarët nxjerrin krijesa të çuditshme nga oqeani

Një ekip studiuesish kanë gjetur disa krijesat të çuditshme’ që jetojnë mijëra metra poshtë detit, përgjatë bregut lindor të Australisë. Një ekip prej rreth 60 shkencëtarësh nga e gjithë Australia dhe bota e kaluan muajin duke eksploruar thellësinë midis Launceston dhe Brisbane. “Është e mahnitshme të zbulosh krijesa që jetojnë aty dhe që më parë ne nuk dinim asgjë”, tha menaxheri i grumbullimit Diane Bray për Channel 7. Përdorimi i rrjetave ishte në gjendje të kapnin një sërë formash jetësore në thellësi, duke mbledhur krijesat që dëshironin të dinin më shumë.

Vijo leximin

Print

Shishet plastike shkaktojnë probleme shëndetsore tek fëmijët

Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut, kanë paralajmëruar zyrtarët e shëndetit. Bisphenol A, i njohur ndryshe si BPA, ka gjetur mënyrën sesi të ndërhyjë në mënyrën sesi hormone funksionojnë. Studiuesit zbuluan se mund ti bëjë fëmijët më të vegjël se tre vjeç agresivë dhe hiperaktivë. Si edhe mund të shkaktojë kancer, mbipeshën dhe infertilitetin mashkullor.

Vijo leximin

Print

Zjarr masiv vdekjeprurës në Portugali

Një zjarr masiv në pjesën qendrore të Portugalisë mori jetën e dhjetra personave, shumë prej të cilëve kishin ngelur brenda në makinat e tyre ndërsa flakët përfshinin rrugën. Zjarri shpërtheu të shtunën në zonat malore të Pedrogao Grande, 150 kilometra në verilindje të Lisbonës. Kryeministri portugez e quajti “tragjedinë më të madhe të jetës njerëzore që ne kemi njohur ndër vite”. Dhjetra humbën jetën, dhe dhjetra të tjerë u lënduan, duke përfshirë katër zjarrfikës dhe një fëmijë, tha zyrtari i Ministrisë së Brendshme Jorge Gomes për kanalin mediatik të shtetit RTP.

Vijo leximin

Print

Studimi, 7% e amerikanëve mendojnë se qumështi me kakao vjen nga lopët me ngjyrë kafe

Konsiderohet si toka e premtuar, një shtet model me qytetarë mendje hapur e të informuar, por ja që edhe Amerika ka problemet e veta. Një numër jo i vogël i qytetarëve amerikanë mendojnë se qumështi me kakao prodhohet nga lopët në ngjyrë kafe. Studimi i fundit i publikuar nga qendra e inovacionit për prodhimet e bulmetit në SHBA ka nxjerrë të dhëna surprizuese mbi informacionin që kanë amerikanet lidhur me origjinën e ushqimeve që konsumojnë çdo ditë.

Vijo leximin

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network