Njeriu po përshpejton 170 herë më shumë ndryshimet klimatike sesa vetë forcat e natyrës

Aktiviteti njerëzor po ndryshon 170 herë më shpejt klimën në Tokë në krahasim me forcat e natyrës, sipas shkencëtarëve të cilët pretendojnë se kanë gjetur një ekuacion që tregon se pas ngrohjes globale janë vetë njerëzit. Sipas studiuesve, temperaturat globale janë ulur me 0.01°C për shekull në 7000 vitet e fundit – “norma bazë”. Por në 45 vitet e fundit është rritur me 1.7°C për shekull, dhe që prej 1998 kemi patur 12 vitet më të ngrohtë të regjistruar ndonjëherë.

Vijo leximin

Print

Irlanda, kombi i parë që ndërpret përdorimin e lëndëve djegëse fosile

• Parlamenti i Irlandës ka kaluar më herët një projektligj, i cili ndalon vendin të investojë në lëndë djegëse fosile si pjesë e një fondi qeveritar prej 8 miliardë Euro. • Shitja e investimeve në Irlandë është lëvizja më agresive e ndërmarrë kundër lëndëve djegëse deri më sot, por ata nuk janë të vetmit në përpjekjen për të ecur drejt energjisë së pastër. Irlanda ka bërë histori duke kaluar një projektligj që do të ndalojë të gjitha investimet në qymyr dhe naftë. Legjislacioni mblodhi shumicën e votave (90 në 53) në favor të shitjes së të gjitha investimeve në lëndët fosile nga Fondi tetë miliardë paundësh Strategjik i Investimeve në Irlandë.

Vijo leximin

Print

“Marshimi për Shkencën”, shkencëtarët protestojnë kundër politikave të Trump

Mijëra shkencëtarë dhe mbështetësit e tyre, duke u ndjerë gjithnjë e më shumë të kërcënuar nga politikat e Presidentit Trump, u mblodhën të shtunën në Uashington nën qiellin e vrenjtur dhe motin me shi, për atë që ata e quajtën “Marshimi për Shkencën”, duke braktisur traditën e mbajtjes së shkencave jashtë politikës dhe duke i bërë thirrje publikut të ngrihet për iniciativat shkencore. Ndërsa marshuesit ecnin krah më krah me njëri-tjetrin në drejtim të Kapitolit, rruga jehonte me thirrjet e tyre: "Shpëtoni E.P.A.-n" (Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit) dhe "Shpëtoni N.I.H.-et" (Institutet Kombëtare të Shëndetit) si dhe këngët e tyre për të festuar shkencën.

Vijo leximin

Print

Britani: Gjykata e Lartë urdhëron Qeverinë të shpjegojë vonesën e publikimit të planit për ajër të pastër

Qeveria britanike është urdhëruar nga Gjykata e Lartë të shpjegojë kërkesën e saj të fundit për të vonuar publikimin e planit të ajrit të pastër. Politikanët dhe grupet mjedisore janë ankuar që ministrat janë “duke u fshehur pas zgjedhjeve”, pas deklaratës së tyre se nuk mund të publikonin propozimet, për shkak të periudhës parazgjedhore. Gjykata e Lartë tha të martën se ishte caktuar një seancë e re ditën e së enjtes, ku ministrat do t’ju duhet të mbrojnë kërkesën e tyre. James Thornton, drejtori ekzekutiv i avokatëve mjedisorë ClientEarth, të cilët fillimisht ngritën çështjen kundër qeverisë, thanë se do të prezantonin përgjigjen e tyre në seancën dëgjimore të enjten.

Vijo leximin

Print

Apple bën publike planet për prodhimin e produkteve nga materiale të ricikluara

Kompania Apple publikoi planet e saj për të ndjekur dhe mbyllur procesin e bërjes së të gjitha produkteve të saj nga materialet e ricikluara. Ne tentojmë të mos kuptojmë se sa të dëmshme për mjedisin janë pajisjet tona elektronike, që nga dekompozimi i materialeve e deri tek efektet toksike kur i hedhim ato. Apple filloi t'i trajtojë këto probleme vitin e kaluar me robotin e saj të riciklimit, dhe tani gjiganti elektronik dëshiron të përdorë vetëm materiale të ricikluara në pajisjet e tij. Apple kohët e fundit lëshoi raportin e më të fundit mjedisor, dhe në të, kompania pretendon se po punon drejt përdorimit të materialeve të ricikluara për të krijuar gjeneratën e ardhshme të produkteve.

Vijo leximin

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network