Zhvillim për të mbijetuar, elefantët afrikanë lindin pa dhëmbë

Duket se është gjuetia e kontrabandistëve ajo që po përcakton linjën e evolucionit të elefantëve në Afrikën e Jugut. Për më shumë se 30 vjet, Koyce Pool, kreu i “Elephant Vocie”, ka studiuar nga afër gjitarët e mëdhenj në parkun natyror të Gorongosa-s në Mozambik. Me kalimin e kohës, ai vuri re gjithnjë e më shumë se femrat ishin pa dhëmbë dhe sipas tij kjo ishte një mënyrë që ata të mund t’i mbijetonin gjuetisë së paligjshme të njeriut. Ky është një zhvillim i ri, pasi këta elefantë femra rezultojnë të jenë fituese në mënyrën e tyre.

Vijo leximin

Print

Prodhuesit gjermanë të automobilave bashkohen për zhvillimin e një rrjeti karikimi

Prodhuesit gjermanë të automobilave, BMW, “Daimler”, “Porsche” dhe “Audi” në bashkëpunim me homologun e tyre amerikan “Ford”, njoftuan ditën e djeshme krijimin e një kompanie të përbashkët për të ngritur deri në vitin 2020 një rrjet evropian të stacioneve të karikimit të shpejtë për automjetet elektrike. Ata kanë nënshkruar një memorandum që parashikon ndërtimin duke filluar nga viti 2017 të pikave të karikimit super të shpjetë në më shumë se 400 zona në të gjithë Evropën, në një bashkëpunim të paprecedent mes prodhuesve të automobilave për të krijuar një rrjet të karikimit për të gjitha markat pa përjashtim.

Vijo leximin

Print

Tërmet me magnitudë 7.2 në Amerikën Qendrore, rrezik për cunam

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.2 ballë i shkallës rihter ka goditur brigjet e Paqësorit në Amerikën Qendrore gjatë së enjtes, ndërkohë që rritet rreziku edhe për cunam. Lajmi bëhet i ditur nga agjencitë amerikane, monitoruese të lëkundjeve sizmike, vetëm pak pasi tërmeti u ndie në brigjet e Karaibeve, më konkretisht në Nikaragua dhe Costa Rica. Shërbimet e emergjencës në El Salvador njoftuan përmes “Twitter”-it se nuk ka raportime paraprake mbi shkatërrime apo viktima.

Vijo leximin

Print

Moti i keq, veriu i Italisë përfshihet nga përmbytjet, evakuohen banorët

Veriu i Italisë është përfshirë nga moti i keq dhe përmbytjet. Zonat më të prekura nga përmbytjet janë Piemonte dhe Liguria. Autoritetet e Emergjencës kanë nisur evakuimin e banorëve pas shembjes së banesave, dëmtimit të rrugëve dhe rrezikut të daljes së lumenjve nga shtrati. Niveli i alarmit të kuq nga katastrofat natyrore është maksimal për shkak se moti i keq pritet që të vijojë edhe ditën e premte. Shkollat dhe fabrikat janë mbyllur, qarkullimi është bllokuar, ndërsa drejtuesit lokalë u kanë bërë thirrje banorëve që të mos dalin nga banesat.

Print

Hulumtuesit kanë projektuar një fletë metalike LED pa mërkur për të pastruar ujin

Përdorimi i dritës për pastrimin e ujit nuk është një ide e re, por kërkuesit e Universitetit të Ohio tashmë kanë zhvilluar mënyrë më të lehtë dhe të lirë për të pastruar ujin nëpërmjet dritës, në të gjithë botën. Prototipi i tyre fletë metalike LED ka potencial të revolucionarizojnë pastrimin e ujit në thellësi më të mëdha nëpërmjet dritës ultravjollcë (UV). Dritat UV në thellësi janë përdorur tashmë për pastrimin e mjeteve mjekësore dhe ujit, por kjo dritë zakonisht vjen nga llampat e ndërlikuara me mërkur.

Vijo leximin

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network
Feed not found.