Mbetjet, në fshatrat e Vlorës shumë landfille të paligjshme

Në 11 fshatrat e njësisë administrative Qëndër në Vlorë, prej më shumë se dy muajsh nuk pastrohen mbeturinat. Në fshatin Babice, banorët thonë se nuk i hapin dot dritaret dhe se kanë frikë nga sëmundjet. Njësia administrative Qendër po pret hapjen e tenderit për firmën pastruese nga bashkia e Vlorës. “Kemi dërguar një shkresë në bashkinë e Vlorës për prokurim public , por asgje nuk është bërë. Në po mundim të zgjidhim me mënyra alternative heqjen e mbetjeve , por mbetet shumë shqetësim për banorët dersi sa të zgjidhet një firmë pastrami për heqjen e këtyre mbetjeve”, tha Margarita Koco.

Vijo leximin

Print

Ligji i mbetjeve, debate mes PS dhe opozitës

Në Shqipëri është rikthyer debati për të ashtuquajturin ligj për importin e mbetjeve, i cili vitin e kaluar ju rikthye pas parlamentit nga presidenti i atëhershëm Bujar Nishani. Socialistët megjithatë njoftuan se do ta tërheqin nismën, pa shpjeguar se si. Por opozita këmbëngul se kjo do të ishte një shkelje e procedurave dhe se e vetmja mënyrë është që të votohet pro dekretit të president për ta rrëzuar ligjin. Kur javën e shkuar parlamenti publikoi listën e projektligjeve të cilat do të duhet t’i nënshtrohen diskutimeve në komisionet e tij, gjatë javëve të ardhshme, përfshirja e dekretit të tetorit të vitit të kaluar të Presidentit Bujar Nishani me anë të së cilit ai rrëzonte ligjin që lejon importin e mbetjeve për qëllime riciklimi, rihapi debatet për këtë çështje.

Vijo leximin

Print

Durrës, Klosi: Masa penalizuese për subjektet që shkaktojnë ndotje

Nga Durrësi ka nisur ditën e djeshme aksioni “Të pastrojmë Shqipërinë që duam” fushata e ndërmarrë nga ministri i ri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Ndarë në disa faza, Ministri Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi lançoi nga Durrësi në një tryezë me kryetarët e bashkive ne vend, fillimin e operacionit mbarëkombëtar. I ngjashëm me mega operacionin e energjisë elektrike kundër vjedhjes përsa i përket masave të ashpra penalizuese, Klosi foli për një mjedis të ndotur dhe aspak mikpritës për turistët.

Vijo leximin

Print

“Mbetjet” rikthejnë debatet në Kuvend, Komisioni i Veprimtarive Prodhuese diskuton për tërheqjen e nismës

Kuvendi i është rikthyer debateve lidhur me ligjin e importit të mbetjeve, i trashëguar nga legjislatura e kaluar. Edhe pse mazhoranca një ditë më parë njoftoi se nuk do të miratoeht ky ligj, sërish në komisionin përgjegjës parlamentar nuk kanë mugnuar diskutimet. Gazetarja e RTV SCAN Entela Barjamaj, raporton se kreu i Komisionit të Veprimtarive Prodhuese Eduard Shalsi ka deklaruar se nëse do të ketë një referendum për importin e mbetjeve, ai do të jetë një ndër firmëtarët e parë të tij.

Vijo leximin

Print

Bashkia e Tiranës: Deri në fundvit, përdoren 250 milionë qese më pak

Përdorimi i qeseve miqësore me mjedisin, që janë ato me material të riciklueshëm pritet të nxjerrin nga qarkullimi 250 milionë qese plastike. Bashkia e Tiranës vijon bashkë me vullnetarët dhe grupet e interesit të informojë më shumë qytetarët për rëndësinë e përdorimit të çantave ekologjike ose mbajtëse prej letre. Drejtorja e Mjedisit në Bashkinë e Tiranës, Diana Mile, shprehet optimiste se deri në fund të vitit rezultatet do të jenë pozitive.

Vijo leximin

Print