Durrës, Klosi: Masa penalizuese për subjektet që shkaktojnë ndotje

Nga Durrësi ka nisur ditën e djeshme aksioni “Të pastrojmë Shqipërinë që duam” fushata e ndërmarrë nga ministri i ri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Ndarë në disa faza, Ministri Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi lançoi nga Durrësi në një tryezë me kryetarët e bashkive ne vend, fillimin e operacionit mbarëkombëtar. I ngjashëm me mega operacionin e energjisë elektrike kundër vjedhjes përsa i përket masave të ashpra penalizuese, Klosi foli për një mjedis të ndotur dhe aspak mikpritës për turistët.

Vijo leximin

Print

“Mbetjet” rikthejnë debatet në Kuvend, Komisioni i Veprimtarive Prodhuese diskuton për tërheqjen e nismës

Kuvendi i është rikthyer debateve lidhur me ligjin e importit të mbetjeve, i trashëguar nga legjislatura e kaluar. Edhe pse mazhoranca një ditë më parë njoftoi se nuk do të miratoeht ky ligj, sërish në komisionin përgjegjës parlamentar nuk kanë mugnuar diskutimet. Gazetarja e RTV SCAN Entela Barjamaj, raporton se kreu i Komisionit të Veprimtarive Prodhuese Eduard Shalsi ka deklaruar se nëse do të ketë një referendum për importin e mbetjeve, ai do të jetë një ndër firmëtarët e parë të tij.

Vijo leximin

Print

Bashkia e Tiranës: Deri në fundvit, përdoren 250 milionë qese më pak

Përdorimi i qeseve miqësore me mjedisin, që janë ato me material të riciklueshëm pritet të nxjerrin nga qarkullimi 250 milionë qese plastike. Bashkia e Tiranës vijon bashkë me vullnetarët dhe grupet e interesit të informojë më shumë qytetarët për rëndësinë e përdorimit të çantave ekologjike ose mbajtëse prej letre. Drejtorja e Mjedisit në Bashkinë e Tiranës, Diana Mile, shprehet optimiste se deri në fund të vitit rezultatet do të jenë pozitive.

Vijo leximin

Print

Tirana po “zhduk” qeset

Në sajë të nismës së Bashkisë së Tiranës për reduktimin deri në eliminimin e përdorimit të qeseve plastike, kryebashkiaku Erion Veliaj u takua me një grup përfaqësusesish nga Shoqata e Prodhimit të Bukës për të marrë mbështetjen e tyre për këtë nismë. “Ne kemi 6 muaj që kemi eksperimentuar me supermarketet dhe na rezulton që përdorimi i qeseve plastike është reduktuar me 60%”, tha Veliaj. Me anë të kësaj marreveshjeje, tha Veliaj, 250 furrat më të rëndësishme të bukës në Tiranë nuk do të shpërndajnë më qese plastike, duke arritur kështu në një rekord historik.

Vijo leximin

Print

Nis aksioni “Të pastrojmë Shqipërinë që duam”

“Të pastrojmë Shqipërinë që duam” është fushata e ndërmarrë nga ministri i ri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. "Penalizim për çdo biznes që fiton duke gërryer mjedisin, hotelet, marketet, baret, individët që e kanë deri më sot mjedisin si mallin pa zot, pronën e përbashkët dhe përgjegjësinë e askujt. Ajo që ndodhi me ndalimin e vjedhjes së energjisë elektrike, do të ndodhë me operacionin e ndalimit të ndotjes. Operacioni në disa faza.

Vijo leximin

Print