Dita Ndėrkombėtare e Biodiversitetit Smajli: 2 mln € investime nė Alpe

Dy milionë euro ėshtė fondi qė GIZ po investon nė ruajtjen e agro-biodiversitetit nė zonėn e Alpeve, ku ka kėrkuar edhe zhvillimin e turizmit. Kjo deklaratė u bė nga Shpresa Smajli nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Biodiversitetit. “Aktiviteti i sotėm, ka pėr qėllim promovimin e ditės ndėrkombėtare tė bio- divesitetit. Kombet e Bashkuara kanė shpallur kėtė vit, si viti i qėndrueshėm pėr zhvillim. Ideja e kėsaj ekspozite ėshtė tė ndėrgjegjėsojmė turistėt vendas pėr bukuritė dhe vlerat qė mbartin zonat tona turistike.

Vijo leximin

Print

Regjistrohet një specie trishtili e paraportuar më parë në Shqipëri

Shoqata AOS Albanian Ornithological Society, vazhdon punën për Atlasin e Shpendëve Folezues të Shqipërisë vazhdon në rajonin e Elbasanit me ndihmën e vyer të ekspertëve gjermanë nga Vogelwarte dhe NABU. Veç vizitave në habitatet lumore të Elbasanit dhe ato liqenore të Dumresë vëmendja u përqëndrua dhe në malësinë e Shpatit e sidomos majën e Bukanikut. U regjistruan dhjetëra specie dhe një specie trishtili e paraportuar më parë në Shqipëri.

Vijo leximin

Print

22 Maji, Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit

Biodiversiteti dhe Turizmi i Qëndrueshëm, kjo është tema e përzgjedhur për vitin 2017 i cili është shpallur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara si Viti Ndërkombëtar i Turizmit të Qëndrueshëm për Zhvillim. Kombet e Bashkuara e shpallën 22 Majin si Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit për të rritur ndërgjegjësimin dhe përmirësuar vlerësimin e çështjeve të biodiversitetit. Fillimisht, në fund të vitit 1993, Komiteti i Dytë i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara shpalli si Ditë Ndërkombëtare të Biodiversitetit 29 Dhjetorin, ditën e hyrjes në fuqi të Konventës së Biodiversitetit.

Vijo leximin

Print

Pas vendosjes së moraturiumit, shtohen shpendët folezues në Liqenin e Prespës

Shoqata AOS Albanian Ornithologikal Society, që monitoron shpendët e egër në natyrë, ka konstatuar se më shumë se një qind shpend (specie) folezojnë në Liqenin e Prespës së Madhe. Këto janë disa prej rezultateteve paraprake në këtë Park Kombëtar në kuadër të Atlasit të Shpendëve Folezues të Shqipërisë dhe Europës. Aktivitetet e terrenit po vazhdojnë dhe rezultatet paraprake janë vërtet të bujshme,thonë specialistët e kësaj shoqate.

Vijo leximin

Print

Shënohet dita e Pelikanit Kaçurrel në parkun e Divjakës, rritet numri i vizitorëve në zonë

Është zhvilluar këtë fundjavë në parkun e Divjakës dita e Pelikanit Kaçurrel. Kjo ditë organizohet për herë të tretë në Shqipëri dhe ka si qëllim rritjen e ndërgjegjësimit për mbrojtjen dhe ruajtjen e këtij lloji me rëndësi globale. Kompleksi Divjakë – Karavasta është i vetmi vend folenizimi për Pelikanin Kaçurrel në Shqipëri dhe një nga vendet me shumëllojshmërinë më të madhe të shpendëve. Fatmirësisht Pelikani Kaçurrel gjatë viteve të fundit ka pësuar një shumim pasi nga 37 çifte që ishin në vitin 2013, tani numri i çifteve ka arritur në 56.

Vijo leximin

Print