Pastrimi i Shqipërisë, Klosi: Kemi listën e ndotësve

Nuk është hera e parë që projektohet një aksion pastrimi në të gjithë Shqipërinë, por ministri i ri i Mjedisit, Blendi Klosi thotë se Shqipëria mund të pastrohet edhe në 300 ditë. “Kemi filluar me projektet pilot që kanë të bëjnë me ndotësit e bregdetit, të lumenjve, do të vazhdojmë me guroret, me trajtimin e mbetjeve. Siç kemi filluar me akset kryesore do të vazhdojme me pastrimin e gjithë Shqipërisë. Për këtë kemi nevojë për një aleancë të madhe me ushtrinë, policinë, që janë në terren, si dhe aleancë me qytetarët”, ka deklaruar Klosi.

Vijo leximin

Print

“BERZH pranoi se HEC-et në Shqipëri dëmtojnë mjedisin dhe banorët” pretendojnë mjedisorët

Rrjeti i grupeve mjedisore në Europën Qendrore dhe Lindore, Bankwatch, publikoi të mërkurën një deklaratë ku zbuloi korrespondencën e vet me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe diskutimet për ndikimin negativ të dy hidrocentraleve te popullsia shqiptare. Sipas Bankwatch, grupet e punës në terren të BERZH në Shqipëri, kanë verifikuar një pjesë të gjetjeve të Bankwatch dhe EcoAlbania për hidrocentralet e Rapunit dhe Tërnovës, në Librazhd dhe Bulqizë.

Vijo leximin

Print

Vrasjet e padënuara në Shqipëri

Zbatimi i ligjit dhe ndëshkimi i krimit është një debat i kahershëm, i cili vazhdon të zhvillohet me të njëjtin intensitet në vendin tonë. Megjithatë, nëse ka një lloj krimi i cili vazhdon tradicionalisht të mos ndëshkohet është pa mëdyshje krimi mjedisor ose thënë ndryshme shkatërrimi i ekosistemeve, habitateve apo biodiversitetit në vend. Si pasojë e këtij lloj krimi, Shqipëria ka pësuar humbje të konsiderueshme të resurseve natyrore dhe biodiversitetit përfshirë këtu një sërë llojesh të zhdukura krejtësisht nga territori i vendit.

Vijo leximin

Print

Zjarr në Memaliaj, digjen rreth 5 ha pisha e drurë frutorë

Pavarsisht se temperaturat janë ulur dhe rreziqet nga zjarret duket se janë eliminuar rikthehen flakët në fshatin Mirice, i cili ndodhet afër Memaliaj. Bëhet me dije se si pasojë e zjarrit të rënë janë shkrumbuar rreth 5 ha pisha dhe drurë frutorë. Për shkak të flakëve rrezikohen të digjen të tjera drurë frutore. Mësohet se zjarrfikëset janë në vendngjarje për shuarjen e flakëve.

Print

Përfshihet në flakë zona e mbrojtur e Tales, s’dihen shkaqet

Pak minuta më parë raportohet se ka rënë zjarr në zonat e mbrojtura të qytetit të Lezhës. Flakët kanë rënë në zonën e mbrojtur të Tales, ndërsa nga të dhënat e para mësohet se janë djegur sipërfaqe të konsiderueshme me pyje. Shërbimet e zjarrfikëseve kanë mbërritur në vendngjarje dhe po punojnë për të shuar flakët. Policia dhe grupi hetimor kanë shkuar menjëherë në vendngjarje, ndërsa shkaqet e rënies së zjarrit mbeten ende të pazbardhura.

Print