Ndërtimi i HEC-it në Valbonë, Gjykata Administrative nis gjyqin

Pas 11 seancash Gjykata Administrative ka nisur në themel gjykimin e padisë së banorëve të fshatit Dragoni në Tropojë të cilët kundërshtojnë ndërtimin e hidrocentralit. Në një reagim ekskluziv për ReportTv, amerikania e cila ka zgjedhur të ndërtojë jetën e saj me anë të turizmit në luginën e Valbonës, Catherinë Bohne, shprehet se shteti shqiptar duhet të mbrojë këto pasuri. Bohne bënë apel për një vendim sa më të shpejtë nga drejtësia, pasi sipas saj çdo ditë që kalon një pemë pritet në Valbonë.

Vijo leximin

Print

Muzeu i Shkencave të Natyrës me shtëpi të re

Sa shpesh ndodh të shohësh një skelet balene prej vërteti? Vetëm pak kilometra nga qendra e Tiranës, në hollin e Muzeut të Shkencave të Natyrës ndodhet skeleti gjigand i një balene mesdhetare. Historia e saj daton në vitin e largët të 1963 kur ushtria shqiptare e qëlloi duke e pandehur një nëndetëse të ish Bashkimit Sovjetik. Kjo dëshmi tragjikomike e Luftës së Ftohtë do ta rendiste pavionin shqiptar ndër 5 më të mirët e edicionit të 56 të Bienales së Venecias. Po pavijoni i kafshëve ujore është vetëm njëri nga 7 të tillë që ndodhen në 2 katet e Muzeut të Shkencave Natyrore.

Vijo leximin

Print

Blendi Klosi dënon masakrën në Këlcyrë. MB nis hetimet ndaj policisë për mosveprim

Pas denoncimit të ngritjes së një biznesi pa leje për shfrytëzimin e ujërave të Vjosës në grykën e Këlcyrës, ministrat Blendi Klosi dhe Sonila Qato udhëtuan drejt vendngjarjes. Tashmë atje biznesmeni Harri Lena ka hedhur kolonat dhe betonin për devijimin e ujërave dhe shfrytëzimin e tyre për biznes. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi e ka cilësuar projektin si një dinosaur mjedisor duke siguruar se nuk do të ketë tolerim për këtë biznes të paligjshëm.

Vijo leximin

Print

Aksidenti në Lezhë, banorët: Gurët, zjarret dhe prerjet zhveshën zonën

Një ditë pas aksidentit tragjik që u mori jetën 2 vëllezërve dhe gruas shtatzënë, ekspertët e Gjeologji-Minierave dhe Emergjencat Civile kanë mbërritur në aksin Balldre-Torovicë në vendin e ngjarjes. Ekspertët po bëjnë verifikimet në terren, ndërsa banorët shprehen se gurët janë problem. Sipas tyre gurët bien shpesh herë por jo të kësaj natyre. “Kjo vjen nga zhveshja e malit dhe përbën rrezik” thonë ata pas aksidentit. Zjarret dhe ndërhyrjet abuzive në prerjet e pemëve, kanë bërë që zona të zhvishet nga bimësia.

Vijo leximin

Print

Fier, zjarr në Margellic zjarrfikëset në vendngjarje

Një zjarr ka nisur ditën e djeshme në fshatin Margellic në një zonë malore, me bimësi të dendur. Mësohet se shërbimet e zjarrfikësve janë në vendngjarje dhe po punojnë për të vendosur nën kontroll zjarrin. Sipas asaj që bëjnë të ditur burime nga zjarrfikësit, zjarri është duke djegur një zonë e cila është e mbjellë me ullinj. Zjarri dyshohet të jetë i qëllimshëm, ndërkohë që është duke u punuar për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Print