Parajsa e humbur e Plazhit të Vjetër

Nga Rudina Xhunga

Aty ishte dikur një pyll me pisha. Pylli i Sodës. Mushkëria e qytetit, rrjeta e mushkonjave, krenaria e Vlorës. Vlonjatët e kishin vendin e preferuar të plazhit. Nëse hyje në atë pyll, nuk të dilej më. Nuk mbaronin zogjtë, boçat e pishës dhe ajri kishte aromë, ngjyrë dhe melodi. Kush ka shkuar fëmijë në atë pyll, nuk ka sesi të harrojë bukën me djathë dhe domate, pasi dilte nga deti dhe gjumin në batanijen e shtruar mbi halat e pishës. Pastaj kthimi në shtëpi, ndërsa pak më tutje ishin fatlumët, ata që nuk ktheheshin në shtëpi, ata që hynin në det, kur binte boria dhe loznin në lumë gjithë ditën, sepse ishin mysafirët e Kampit të Pionierëve, aty ku vinin fëmijë nga e gjithë Shqipëria.

Vijo leximin

Print

Studimi mbi tokën, 23 ha humbasin në harkun kohor të një viti nga gërryerjet

Nga Arben Velo

Në 22 Prill, ditën botërore të Mbrojtjes së Tokës, të dhënat e Drejtorisë së Menaxhimit, Mbrojtjes dhe Administrimit të tokës, Qarku Fier, janë të frikshme. Ato tregojnë se brenda një viti 23 ha tokë ka humbur në rrethet Fier e Mallakastër. Nga gërryerjet e lumenjve janë dëmtuar 9 ha tokë gjatë këtij viti. Gërryerjet sipëfaqësore kanë shkatërruar 23.8 ha. Ndërsa fenomeni i zhavorrimeve ka zhdukur 31.5 ha. Jashtë statistikës nuk ka mbetur as moçalizimi për shkak të mungesës ndër vite të sistemit të kullimit dhe vaditjes. Janë moçalizuar rreth 690.5 ha tokë.

Vijo leximin

Print

Skandali Lura: Nga vjedhja tek djegia

Nje dokument i publikuar ne Ecovolis tregon se ne Lure jane hedhur nga Ministria e Mjedisit rreth 200 mije EU (Ndersa ne sherbimin pyjor Diber jane raportuar 500 mije EU ) per te mbjellur 45000. fidane , per te rregulluar rrugen dhe per te pastruar pyllin nga trungjet e leshuar qe perbejne rrezik zjarri. Por ju qytetare dhe aksionist qe moret pjese ne aksionin “Te gjithe per Luren” a pate rruge te rregualluar per ne Lure? Disa prej jush i shkaterruan makinat e tyre ne kete aksion per te mbjelle fidane ne Park. A pate 45. mije pisha te mbjella nje vit me pare ne liqenet e Lures?

Vijo leximin

Print

Sarandë, 3 persona në pranga për prerje të paligjshme të pyjeve

Policia e Sarandës, ka vënë në pranga diten e djeshme 3 persona për prerje të paligjshme pyjesh. Sipas një njoftimi të policisë, në operacionin e koduar “Roja e Gjelbër”, janë arrestuar Avni Dula, Sadik Bashaj dhe Misto Apostoli, përkatësisht 49, 31 dhe 52 vjeç dhe banues në Sarandë e rrethina. Policia thotë se këta persona në bashkëpunim me njëri-tjetrin prisnin drutë e pyjeve të maleve të Skërficës, të cilët më pas transportoheshin me një furgon me targë “AA 951 FM”, pronë e shtetasit Dula.

Vijo leximin

Print

Tropojë, zjarr masiv në pyllin pranë zonës së Rragamit, nuk ka asnjë ndërhyrje

Një zjarr masiv ka përfshirë zonën e Rragamit në Tropojë. Flakët kanë përfshirë rreth 40 ha të zonës pyjore në Rragam. Raportohet se zjarri në pyll ka nisur një ditë më parë, por deri më tani nuk ka asnjë ndërhyrje. Era ka favorizuar përhapjen e zjarrit në pyll, shkaqet e të cilit nuk dihen ende.

Print