• Kreu
  • Të tjera
  • Aktiviteti njerezor

Aktivistët të vendosur të pezullojnë punimet te Parku i Liqenit

Aktivistët mjedisorë që kundërshtojnë ndërhyrjen e Bashkisë së Tiranës në Parkun e Liqenit janë të vendosur të vazhdojnë rezistencën e tyre deri në pezullim të punimeve, ndërsa lëvizjet nga brenda Këshillit Bashkiak ngjallin shpresë për transparencë. Pas qarkullimit të pamjeve të ndërhyrjes me beton në kantierin e Parkut të Liqenit në Tiranë pasditen e së mërkurës, një grup aktivistësh mjedisorë nga nisma Për Publiken shkruan në vendngjarje dhe organizuan një protestë ‘sit-in’ ku kërkuan ndalimin e menjëhershëm të punimeve.

Vijo leximin

Print

Veliaj: Nisim konsultimet me qytetarët në çdo njësi për projektin e sheshit ‘Skënderbej’

Bashkia e Tiranës do të nisë së shpejti procesin e konsultimeve dhe prezantimin për qytetarët të projektit të madh të shndërrimit në pedonale të sheshit “Skënderbej”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi sot një takim me ndërlidhësit e Njësive Administrative 9, 10 dhe 11, ku ka bërë të ditur se, ashtu siç u veprua për një sërë projektesh të tjera që kanë nisur të zbatohen, bashkia do të zhvillojë dëgjesa me banorët e Tiranës, kryesisht ata që preken direkt nga rindërtimi i sheshi “Skënderbej”, të cilëve do t’u prezantojë e diskutojë projektin.

Vijo leximin

Print

Hidhet beton në Parkun e Liqenit. Bashkia: Po shtrohet pista e trenit për fëmijët. Shoqëria Civile: Nuk do ta lejojmë

Bashkia Tiranë ka nisur ditën e djeshme hedhjen e betonit në Parkun e Liqenit Artificial, në zonën ku do të ndërtohet këndi i lojrave për fëmijë. Qytetarë të shumtë për javë të tëra, kanë protestuar kundër ndërtimit të këndit të lojrave dhe betonizimit të Parkut. Kryebashkiaku Veliaj ka premtuar se këndi i lojërave do të jetë gati më 1 Qershor për fëmijët e kryeqytetit, dhe se nuk do të pritet asnjë pemë dhe nuk do të ndërtohet asnjë godinë pranë lojërave. Bashkia e Tiranës bën të ditur se sot ka nisur shtrimi me stabilizant i pistës ku do të kalojë treni për fëmijët e moshës 1-3 vjeç.

Vijo leximin

Print

Prezantohet Harta Unike dixhitale dhe kufinjtë e rinj administrativë

Shteti shqiptar ka tashmë një Hartë Unike Dixhitale, në të cilën janë pasqyruar informacionet e 43 shtresave hartografike. Kjo hartë së bashku me kufijtë e rinj administrativë të përcaktuar në bazë të ndarjes së re territoriale janë prezantuar sot paradite në një aktivitet të organizuar nga Ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito dhe Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi, me pjesëmarrjen e 61 kryetarëve të bashkive dhe drejtues të institucioneve kryesore në vend.

Vijo leximin

Print

Berat, çelen shtigje natyrore pranë kalasë së Goricës

Në Berat, qytetin e mbrojtur të UNESCO-s çdo vit shtohen destinacionet turistike të ofruara për vizitorët. Hapja e shtegut të Goricës, një rrugë natyrore, ka tërhequr interesin e dhjetëra vizitorëve, sidomos të huajve të apasionuar pas natyrës. “Shtegu i Goricës” është një tjetër destinacion me vlera kulturore dhe natyrore që shtohet për vizitorët në qytetin mbi 2400 vjeçar të mbrojtur prej vitit 2008 nga UNESCO. Pamja që shfaqet nga kodra në ngjitje të shtegut, ku ndodhet dhe rrënojat e kalasë së Goricës është e mrekulleshme.

Vijo leximin

Print