• Kreu
  • Të tjera
  • Aktiviteti njerezor

"Shëtitorja" e Vlorës, projekti do të përfundojë në gusht

Këshilli Bashkiak i Vlorës diskutoi dje lidhur me projektin e ndërtimit të “Shëtitores” përgjatë bregdetit, që synohet të përfundojë brenda muajit gusht të këtij viti. Në këtë mbledhje, u zbuluan për herë të parë edhe detaje të projektit dhe vlera e investimit të tij, deri tani i padeklaruar publikisht. Projekti, i njohur edhe si “Lungomare”, i financuar nga BE-ja me një fond prej rreth 8.2 milionë euro (pa përfshirë TVSH-në), vlerësohet të jetë ndër investimet më të mëdha të kryera në qytetin e Vlorës.

Vijo leximin

Print

Bashkia e Tiranës dhe kolegji “Turgut Ozal” mbjellin pemë ulliri

Në shenjë paqe e solidariteti, 14 fëmijë nga shtete të ndryshme, përfshi edhe Shqipërinë, të cilët ndodhen në Tiranë për të marrë pjesë në festivalin e tretë të gjuhës dhe kulturës, organizuar nga kolegji “Turgut Ozal”, mbollën sot në lulishten pranë ish-Fushës së Aviacionit në Laprakë, 14 bimë ulliri. I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Abaz Hado, i cili duke u nisur pikërisht nga simbolika që mbart pema e ullirit, vlerësoi këtë akt si tepër domethënës për vazhdimësinë e marrëdhënieve dhe bashkëjetesës mes kombeve.

Vijo leximin

Print

Strukturat mjedisore dhe arsimore promovojnë turizmin në Orikum

Jemi në pragfillimin e sezonit veror turistik dhe AdZM e Vlorës, në bashkëpunim me Institutin për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri (INCA), dhe shkollën 9-vjeçare “Balil Pelari”, Orikum, organizuan aktivitetin “Një ditë në parkun tim”. Aktiviteti u organizua në kuadër të projektit “Aktivitete të qëndrueshme ekonomike në zonat e mbrojtura detare të Mesdheut” (SEA-Med), ku nxënësit u njohën me vlerat natyrore dhe historike të zonës, duke u prezantuar me Parkun Arkelogjik Oriku i Vjetër, Lagunën e Orikumit, RNM Karaburun , për të përfunduar me Parkun Detar Karaburun- Sazan.

Vijo leximin

Print

Projektet për Ballkanin Perëndimor, nis sesioni i dytë i Ministerialit në Durrës

Takimi i ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor ka nisur punimet në ditën e tij të dytë në qytetin e Durrësit. Në përfundim të tryezës së përbashkët, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn do të dalin në një konferencë të përbashkët për shtyp. Në orët e pasdites, Bushati do të rikthehet në Tiranë për të zhvilluar një takim pune me ministrin e Jashtëm çek, Lubomir Zaoralek. Temë diskutimi në këtë takim të kryediplomatëve të rajonit do të diskutohen projektet rajonale sidomos ato në infrastrukturë dhe në energji.

Vijo leximin

Print

Një ditë pas përplasjes, te kodra e liqenit vazhdon puna

Një ditë pas protestës së opozitës në Parkun e Liqenit, Bashkia e Tiranës vijon punimet për ndërtimin e këndit të lojërave. Afati për përfundimin e tyre është 1 qershori, datë në të cilën, kryebashkiaku ka premtuar përurimin e tij me rastin e festës së fëmijëve. “Një ditë pas protestës së opozitës, që u konfrontua edhe me policinë për të kundërshtuar ndërtimin e këndit të lojërave, këtu në Parkun e Liqenit vijon normaliteti. Në vendngjarje duken punëtorët që veprojnë për të ndërtuar këndin e lojërave, e megjithatë qytetarët ndahen në pro dhe kundër këtij ndërtimi”.

Vijo leximin

Print