• Kreu
  • Të tjera
  • Aktiviteti njerezor

Takim promovues për pyjet e ahut në Rajcë dhe Gash, në Ditën Botërore të Ruajtjes së Natyrës

Në Ditën Botërore të Ruajtjes së Natyrës u organizua takimi promovues për Pyjet e Lashta të Ahut në Rajcë dhe në Gash. Në këtë aktivitet u prezantuan pasuritë e panumërta të biodiversitetit të këtyre zonave si dhe puna e gjatë e shoqatës për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA) dhe partnerëve të saj EuroNatur, Organizata e Brezit të Gjelbër, Ministria Mjedisit dhe Mnistria e Punëve të Jashtme, që këto dy zona me të futeshin në listën e trashegimisë botërore të UNESCO.

Vijo leximin

Print

U vuri zjarrin pyjeve, pranga 52-vjeçarit

Një 52 vjeçar ka rënë në pranga të policisë me akuzën “Shkatërrim nga pakujdesia me zjarr të pyjeve dhe mjedisit pyjor”. Policia bën me dije se në pranga ka rënë shtetasi Skënder Ahmeti, 52 vjeç, banues në fshatin Kryezi. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi më datë 27.07.2017, në fshatin Kryezi, pranë banesës, i ka vendosur zjarrin disa shkurreve, ku si pasojë e flakëve janë djegur 2 hektarë bimësi. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, në ngarkim të tij, për veprën penale “Shkatërrim nga pakujdesia me zjarr i pyjeve dhe i mjedisit pyjor”, parashikuar nga neni 206/b i Kodit Penal.

Print

Tryezë e rrumbullakët mbi aktivizimin qytetar për qeverisjen e mirë në Bashkinë e Selenicës

Qendra e Informacionit Aarhus Vlorë, në kuadër të projektit: “Aktivizimi qytetar për qeverisjen e mirë në Bashkinë e Selenicës”, projekti i mbështetur nga IDM, organizoi dje, më datë 27 korrik, në Sallën e Mbledhjeve të Këshillit në Selenicë, një tryezë të rrumbullakët, me përfaqësues të Bashkisë Selenicë dhe të Institucioneve të tjera publike të Bashkisë Selenicë. Qëllimi i kësaj tryeze të rrumbullakët ishte diskutimi i gjetjeve të sondazhit të realizuar në Bashkinë Selenicë me banorët e të gjitha Njësive Administrative në lidhje me perceptimin e qytetarëve për ofrimin e shërbimeve publike, nivelin e korrupsionit, barazisë gjinore, mirë-qeverisjen dhe transparencën e pushtetit vendor.

Vijo leximin

Print

Themelohet klubi “Taraboshi, Shkodër”

Qytetarë shkodranë, kryesisht të rinj e të reja, dashamirës së ecjes në mal dhe të apasionuar pas natyrës u mbodhën në fermë ekosociale ne fshatin Oblikë në Shkodër, më datë 22 korrik 2017. Takimi kishte për qëllim themelimin e klubit shumësportesh Taraboshi Shkodër. E ftuar nderi në këtë aktivitet ishte Uta Ibrahimi, femra e parë shqiptare që sfidoi Everestin majën më të lartë të botës, Everestin. Ajo ndau mes miqsh, dashamirës të natyrës dhe sportit të alpinizmit, gjithë eksperiencën e saj, sfidat me të cilat u përball deri në realizimin e ëndrrës së saj, majës së Everestit.

Vijo leximin

Print

Si të organizojmë një festë verore pa mbetje?

Argëtimi në natyrë mund t'i bëjë festat e verës të mezipritura. Por festat nuk janë “mikeshat” më të mira të gjurmëve tona të karbonit. Kur vjen fundi, vëmë re një sasi të madhe mbetjesh që duhen pastruar. Por mbetjet, dhe ndjesia e fajit që pasion, rezulton të jenë fakultative. Një festë pa mbetje ju bën të ndiheni më mirë, të kurseni më shumë dhe është më e lehtë sesa duket. Njihuni me 6 mënyrat për të organizuar një festë për tu mbajtur mend!

Vijo leximin

Print