• Kreu
  • Të tjera
  • Të tjera

Fondi i Zhvillimit anulon procedurat për turizmin, BB bllokon 64 mln €

Fondi Shqiptar i Zhvillimit bëri me dije se ka anuluar tenderin për shprehjen e interesit lidhur me shërbimet e mbikëqyrjes për ndërhyrjet që do të bëhen në katër qytete në Jug të vendit. Bëhet fjalë për një nga procedurat e parashikuara në kredinë prej 63.8 milionë eurosh që Banka Botërore i ka dhënë qeverisë shqiptare me fokus Zhvillimin e Integruar Urban dhe Turizmin. Tenderi parashikonte mbikëqyrjen e punimeve në pika të veçanta në qytetin e Sarandës, Përmetit, Gjirokastrës dhe Beratit.

Vijo leximin

Print

“Ditët e Fotografisë” në Pogradec, ekspozita me bukuritë e natyrës

Në Pogradec, do të hapet ekspozita e artit fotografik që shënon manifestimin tashmë tradicional “Ditët e Fotografisë” që do të zgjasë nga data 21 deri 25 qershor. Pjesëmarrësit e ekspozitës dhe të manifestimit pesëditorë që do të kenë rastin të fotografojnë bukuritë e natyrës së Pogradecit Gjatë edicionit të tij të tretë, janë: Adnan Beci, Ahmet Axhushi, Albert Çmeta, Albes Fusha, Ardian Fezollari, Ardita Jatru, Arton Humolli, Burim Myftiu, Dashmir Izairi, Eva Idrizllari, Fahredin Spahija, Fatmir Boshnjaku, Gent Shkullaku, Ina Toska, Mikel Trako, Ernest Baba, Olsi Qazimi, Orjeta Myzeqari, Osman Demiri, Rozafa Shpuza dhe Vasil Qesari.

Vijo leximin

Print

Gara me kajak në lumin Drin – Promovohet turizmi në Lezhë

Gara me kajak në lumin Drin… Kjo është nisma më e re e bashkisë së Lezhës për të promovuar turizmin në Lezhë. Sektori i sportit në bashkinë Lezhë organizoi me të rinjtë këtë aktivitet, që tërhoqi vëmendjen e qytetarëve. Ndjesia për ata që e provuan një sport të tillë ishte e jashtëzakonshme. Edhe pse garuesit nuk ishin profesionistë, e morën shumë seriozisht pjesëmarrjen. Të ardhur edhe nga qytete të tjera, ata kërkuan që kjo të kthehet në një traditë, në Lezhë. Në garë u bënë pjesë edhe efektivë policie, që mendojnë se mund të jenë nesër pjesë e një ekipi.

Vijo leximin

Print

Rrugët e mençura të qytetit

Sa më shumë shtohen makinat, aq më tepër kufizohen hapësirat e parkimit. Kjo rrit kohën që automjetet shpenzojnë duke qarkulluar në qytet. Si rrjedhojë, prodhon më shumë trafik, më shumë humbje kohe dhe rrit ndotjen. Këta tre elementë janë shkaktarët kryesorë të stresit në rrugët e qyteteve, prandaj, institucionet dhe kompanitë private në Europë janë duke gjetur forma për të lehtësuar këtë proces, duke i hedhur sytë nga teknologjia.

Vijo leximin

Print

Bulevardi i Ri, Tiranës i shtohet një tjetër korsi biçikletash

Surpriza e radhës e Bashkisë së Tiranës për të gjithë qytetarët do të jetë hapja e segmentit të parë të Bulevardit të ri. Përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, Kryebashkiaku Erion Veliaj fton të gjithë qytetarët që të marrin pjesë në hapjen e Bulevardit të Ri, ndërsa ka zbuluar detaje, sikurse janë korsitë e biçikletave. "Tiranës i shtohet një tjetër korsi biçikletash. Shihemi në datë 20, ora 20:00 te #BulevardiRI”, shkruan Veliaj.

Vijo leximin

Print