• Kreu
  • Të tjera
  • Të tjera

Turizmi i aventurës, “Via Dinarica Alliance” promovon Shqipërinë

Turistët e pasionuar pas natyrës duket se po mësojnë shpejt se të vizitosh vendet e Ballkanit Perëndimor, si Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Sllovenia do të thotë të lundorsh në ujërat e detit Adriatik, të bësh ski në Alpet Dinarike, të bësh kayak në ujërat e lumenjve të Kosovës apo të ecësh në pyje. Por, rajoni ofron edhe një botë të tërë autentike të gastronomisë dhe verërave. “Via Dinarica Alliance”, një aleancë agjencish turistike të aventurës bën të ditur se vitit i kaluar ishte tejet pozitiv për këtë sektor i cili shënoi edhe shifra rekord turistësh.

Vijo leximin

Print

Një situatë urbane e harruar në Tragjasin e Vjetër

Rrallë ndodh që një punë shkencore të dalë nga natyra klasike dhe të gjejë një imazh konkret në terren. Rasti i rrënojave të fshatit Tragjas i Vjetër paraqet një prej situatave urbane, që i referohet vëzhgimi shkencor. Prezantimi është bërë në një ekspozitë dje në mbrëmje dhe qëndron për dy ditë në mjediset e Galerisë Kombëtare të Arteve. Një situatë urbane mbi trashëgiminë kulturore: Arkitektura e banesave si rijetëzim i së harruarës. Nisur nga ky rezultat, qëllimi është vënia në fokus i vlerave të trashëgimisë kulturore dhe arkitektonike të Tragjasit të Vjetër.

Vijo leximin

Print

Vlorë - Thahen palmat, bashkia nuk ka fonde t’i zëvendësojë, ankohen qytetarët

Ne bulevardin Vlorë-Skelë, ende nuk janë zëvendësuar palmat Fenix, të dëmtuara nga buburreci i kuq, i cili preku rreth 1200 rrënjë në të gjithë qytetin bregdetar. Bashkia e Vlorës, edhe pse ka bërë zëvendësimin e palmave me pemë rrapi në rrugën “Kosova”, sqaron se nuk ka ende fondet e nevojshme për mbjelljen e pemëve në të gjithë qytetin. Ndërkohë qytetarët kërkojnë ndërhyrje të shpejt për t’i rikthyer hijeshinë qytetit. Në një vëzhgim të Ora News në qytetin e Vlorës, shihet qartë se përgjatë bulevardit kryesor ndodhen ende trungjet e palmave të dëmtuara, të pazëvendësuara.

Print

Termet 3.7 ballë në brigjet shqiptare, epiqendra 23 km nga Vlora

Një tërmet me magnitudë 3.7 ballë i shkallës Rihter është ndjerë në brigjet shqiptare, në orët e para të mëngjesit të sotëm. Lëkundjet janë ndjerë në ultësirën perëndimore, rreth orës 04.22 të mëngjesit të sotëm. Mësohet se tërmeti me epiqendër 23 km nga Vlora është ndjerë edhe në Leçe të Italisë.

Print

Elbasani në “Ditën e Verës”, ja masat që do të merren nga policia

Elbasani, kryeqendra e festimeve në Ditën e Verës, pritet të jetë nesër me 14 mars, qyteti më i vizituar. Për këtë, me qëllim shmangien e incidenteve për shkak të numrit të madh të qytetarëve e rrjedhimisht edhe të automjeteve, Policia e Elbasanit ka marrë të gjitha masat për mbarëvajtjen e festimeve. Të gjitha shërbimet e policisë së Elbasanit, Librazhdit, Gramshit e Peqinit, do të jenë në gatishmëri për sigurimin e rendit dhe qetësisë publike. Po ashtu në ndihmë të Policisë së Elbasanit do të vihen në dispozicion edhe forca policore të Tiranës.

Vijo leximin

Print