Përmbytja, mallkim apo bekim natyror

Të gjithë po përballemi me një nga kërcënimet më të mëdha të natyrës ndaj njeriut, me atë që njeriun e ka shoqëruar që prej motmotesh, qysh sa ka lind, veçse me ndryshimin se qëmoti njeriu u trembej fatkeqësive natyrore, por më mirë të themi i respektonte, ndërsa njeriu i sotëm, jo vetëm nuk merr mundimin ta njohë, (ligjet e natyrës i kemi nën hundë, por pak dimë t’i nuhasim), jo më ta zotërojë, por as nuk i thërret memories së të parëve të vet se si e rregullonte katragjyshi i tij këtë marrëdhënie me natyrën.

Vijo leximin

Print

Lumi Mat rrezikon të shembë një pjesë të Rrugës së Kombit

Vërshimi i ujëra të lumit Mat si pasojë e shkarkimeve nga Hidrocentralet e Ulzës dhe Shkopetit, ka vënë në rrezik Rrugën e Kombit. Gërryerjet e lumit i janë afruar këtij aksi rrugor në afërsi të fshatit Skuraj, në një distancë shumë të afërt, duke vënë në alarm edhe autoritetet vendore. Gjatë orëve të mbrëmjes ka nisur një ndërhyrje emergjente nga Shtabi i Emergjencave Civile, ku janë angazhuar disa mjete të tonazhit të rëndë të cilët po hedhin gurë dhe inerte për të ndalur gërryerjet e lumit.

Vijo leximin

Print

Çarja e argjinaturës së Shkumbinit, situata mbetet e rëndë në Çermë

Vazhdoi edhe në orët e mbrëmjes vërshimi i ujit nga argjinatura e çarë e lumit Shkumbin. Niveli i tij është rritur ndjeshëm, ku në disa vende ka kapërcyer rrugën nacionale Çermë-Divjakë duke kaluar në tokat dhe banesat në krahun tjetër të rrugës. Edhe pse u përpoqën në disa mënyra për ta bllokuar çarjen e argjinaturës, kjo nuk u arrit. Qindra banorë, të cilëve iu janë izoluar shtëpitë nga uji, po përpiqen me të gjitha mundësitë që të shpëtojnë bagëtitë. Ata shprehen se situata po rëndohet dhe do ta kalojnë natën jashtë për të ruajtur banesat e tyre.

Vijo leximin

Print

Ministria e Bujqësisë: Mijëra hektarë tokë bujqësore nën ujë, dëme të shumta

Ministria e Bujqësisë ka informuar pasditen e djeshme lidhur me situatën dhe demet e shkaktuara në tokat bujqësore në të gjithë vendin si rezultat i reshjeve dhe përmbytjeve të ditëve të fundit. Përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat, MB bën me dije se me mijëra hektarë tokë bujqësore në të gjithë vendin gjendet ende nën ujë si rezultat i vërshimit të ujarëve dhe dëmet materiale në prodhime bujqësore dhe blegtorale janë të konsiderueshme. Konkretisht: Elbasan 2ha toke e mbjelle me grure eshte permbytur ne fshatin Muriqan, komuna Gjergjan.

Vijo leximin

Print

Buletini në rang kombëtar, ja si është aktualisht situata me përmbytjet

TIRANË

Aksi Tiranë-Krrabë (km29)-Elbasan është i kalueshëm normalisht. Akset Tiranë-Trau Dajt-Qafë Mollë-Bizë + Trau Dajt-Antena + Qafë Priskë-Shëngjergj janë të qarkullueshme, megjithë problemin e shkaktuar dje nga shirat. Në gadishmeri jane 2 borëpastruese, ekskavator, grejder dhe 7 punetore. Në aksin Sauk – TEG – Ibë – Elbasan, qarkullimi kryhet në aksin e ri. Megjithatë në gadishmëri janë mjete dhe punëtorë. Në segmentin Ura e Farkes-R/rr Mullet, është në rrezik të vazhdueshëm gjendja e inklinuar e pishave.

Vijo leximin

Print