Më të fundit

 • Vezët e prekura nga lënda toksike, alarmohet Evropa

  Rreth një milion vezë të destinuara për në Gjermani janë kthyer nga kufiri me Holandën këtë javë. Vezët janë kthyer pasi u zbulua se përmbajnë nivele të larta të një insekticidi toksik të ndaluar nga përdorimi në prodhimin e ushqimit për konsum njerëzor, raporton gazeta britanike The Guardian në numrin e sotëm. Miliona vezë janë tërhequr edhe nga dyqanet dhe magazinat në Gjermani, Holandë dhe Belgjikë. Gjithashtu janë mbyllur përkohësisht edhe rreth 180 ferma në Holandë dhe është nisur një hetim penal pasi autoritetet kërkojnë të zbulojnë shkallën e problemit.

  Lexo me shume
 • 'Mbetjet', Mjedisi përgënjeshtron Mziun: Nuk ka aplikim për leje

  Ndërkohë që qytetarët e Kamzës presin prej 3 ditësh një zgjidhje të problemit të mbetjeve në lumin e Tërkuzës, burime nga Ministria e Mjedisit konfirmojnë se nuk ka asnjë aplikim për leje mjedisore, pavarësisht pretendimit të kryetarit të bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu. Sipas ministrisë edhe aprovimi për venddepozitimin jepet në bazë të një studimi dhe jo vetëm përmes një kërkese. Nga ana tjetër, Kryebashkiaku i Kamzës është shprehur se bashkia dhe këshilli bashkiak kanë miratuar krijimin e një pike tjetër të mbledhjes së mbetjeve në Valias, por Agjencia Rajonale e Mjedisit Tiranë i refuzon lejen e mjedisit Bashkisë Kamëz, duke sjellë për pasojë këtë situatë.

  Lexo me shume
 • Festohet "Dita e Gjalicës" në Vojvodë

  Ditën e djeshme, më 3 gusht në kuadër të projektit "Promovimi dhe adresimi i përdorimit të qëndrueshëm të burimeve dhe vlerave natyrore në ZM", pjesë e programit SENiOR-II, i cili zbatohet nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri me mbështetjen financiare të Qeverisë Suedeze, shoqata " Mbrojtja e Mjedisit dhe Zhvillimi i Turizmit" ka organizuar aktivitete të ndryshme sportive dhe kulturore për "Ditën e Gjalicës" në Vojvodë, pjesë e Parkut Natyror Korab-Koritnik, në të cilat morën pjesë punonjës të AdZM Kukës, Forumi Rinor për Zhvillim (QPR), komuniteti i zonës, etj.

  Lexo me shume

Djegësi i plehrave në Elbasan dhe mashtrimi me tymin e bardhë

Nga Lavdosh Ferruni

Djegësi i Plehrave në Elbasan u inaugurua. Videoja promovuese u mbyll me një tym të bardhë nga oxhaku i shkurtër i tij, që dikujt të mund ti kujtonte tymin e bardhë kur zgjidhet Papa, por jo shumëkujt. Nga djegësit e plehrave nuk mund të pritet tym i bardhë, pasi ndotja nga djegia e plehrave është më e zezë se qymyri. Energjia prej djegies së mbetjeve më e ndotura ndër të gjithë të tjerat. Djegësit e plehrave are të mirënjohur si burimet më të mëdha të kimikateve më toksike të prodhuara nga njeriu të njohura në shkencë – dioksinat.

Vijo leximin

Mos protestoni! - Subashi, banorëve të Verrisë: Është anuluar impianti i mbetjeve

Kryebashkiaku i Fierit garanton banorët e Verrisë se projekti për ndërtimin e impiantit të perpunimit t mbetjeve në zonën e tyre është anuluar. Armando Subashi në një reagim për Ora News u kërkon banorëve që të mos lejojnë që të keqpërdoren politikisht për protesta, kur vetë Kryeministri sipas tij ka thënë se nuk do të ketë asnjë veprim pa miratimin e tyre. Subashi: Doja tu bëja thirrje banorëve të fshatit Verri të mos vazhdojnë të bien pre e provokimeve, manipulimeve, e shfrytëzimit nga forca politike të caktuara. Besoj janë të ndërgjegjshëm, atje nuk kemi sot as leje nga Këshilli Kombëtar i Territorit, as leje mjedisore nga Ministria e Mjedisit.

Vijo leximin

Kurbin, nis pastrimi i plazhit të Gotullës, s'përdorej prej 25 vitesh

Për herë të parë pas 25 vjetësh po pastrohet plazhi i Gotullës në Kurbin. Bashkia ka kontraktuar një firmë pastrimi dhe prej tri ditësh ka nisur puna për sistemimin e kësaj zone turistike të harruar, por që është një nga perlat e bregdetit të Adriatikut. Deri tani janë larguar tonelata të shumta mbetjesh, ndërsa paralelisht po punohet dhe në plugimin e rërës. Dikur në Gotull shumë pushues gjenin aty një nga plazhet më tërheqëse dhe me një sipërfaqe të madhe, por që prej vitesh kjo zonë ishte kthyer në një vend depozitimi mbetjesh.

Vijo leximin