Më të fundit

 • Suedia synon tërësisht energji të rinovueshme deri në vitin 2040

  Vitin e kaluar 57 përqind e energjisë së Suedisë u sigurua nga burime të ripërtëritshme. Suedia ka për qëllim të përdorë tërësisht energji të rinovueshme brenda 25 viteve të ardhshme, ka thënë një zyrtar për mediat. Vitin e kaluar, 57 përqind e energjisë së Suedisë u sigurua nga burime të ripërtëritshme si hidrocentralet dhe mullinjtë e erës, ndërsa pjesa e mbetur vjen nga energjia bërthamore. Vendi tani ka në plan të kapërcejë "potencialin e tij të madh" për fuqinë e erës, për ta bërë vendin plotësisht të lirë nga fosilet deri në vitin 2040.

  Lexo me shume
 • Shfarosja e “heshtur” e gomerëve! Fenomeni botëror që ka prekur dhe Shqipërinë

  Punimi i tokës në Shqipëri, ka ardhur duke u mekanizuar vit pas viti dhe nevoja për të përdorur kafshë për plugim dhe transport rrjedhimisht është ulur. Shtimi i traktorëve, minitraktorëve dhe autokombajnave ka zëvendësuar me kalimin e viteve kaun, kalin, mushkën, gomarin. Të mos qenurit më të nevojshme, ka sjellë “zhdukjen” e disa kafshëve, që tradicionalisht kanë qenë të lidhura ngushtë me bujqësinë. Gomerët janë një prej këtyre kafshëve, të cilat hasen gjithmonë e më rrallë. Numri i njëthundrakëve në vendin tonë, ku përfshihen gomerët dhe kuajt, prej vitit 2001 është përgjysmuar.

  Lexo me shume
 • Ja si u festua Dita Ndërkombëtare për Shumëllojshmërinë Biologjike në Shqipëri

  Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare për Shumëllojshmërinë Biologjike, aktivistë dhe organizata mjedisore të shoqërisë civile kanë organizuar një sërë aktivitetesh ndërgjegjësuese në të gjithë vendin. Shoqata “Mbrojtja e Mjedisit dhe Zhvillimi i Turizmit (MMZHT) organizoi në Has aktivitete me karakter informues, frymëzues në orë të hapura mesimore me nxënësit e Gjimnazit “Skenderbeu” Krumë, me qëllim rritjen e ndërgjegjësimit për biodiversitetin në zonat urbane dhe rurale në zonen e Hasit. Aktiviteti u organizua në bashkëpunim edhe me stafin mësimor.

  Lexo me shume

Nikoll Ndoku: Kur do të restaurohet Selita e Mirditës!?

Në verilindje të Mirditës, në lartësinë 753 m mbi nivelin e detit në kilometrin e 120-të rrugës Tiranë- Lurë të zë syri një vendbanim tashmë të braktisur, që shtrihet në brigjet e një lumi të kaltër e mjaft piktoresk. Ky vendbanim urban e ka emrin qyteti Kurbnesh, i cili shtrihet në brigjet e lumit Urakë, afërsisht në qendër të Selitës. Me emërtimin qytet është pagëzuar që në vitin 1966 nga Kuvendi i Shqipërisë, i asaj kohe për të plotësuar nevojat për strehim për punonjësit e indrustrisë nxjerrëse dhe përpunuesve të mineralit të bakrit.

Vijo leximin

Javën e ardhshme nis ndërtimi i Unazës së Vogël në Tiranë

Javën e ardhshme, përreth qendrës së kryeqytetit, nis ndërtimi i Unazës së Vogël. Ky investim që i paraprin kthimit të qendrës në zonë pedonale, përfundon pas 6 muajsh. Ndërsa në pranverë fillojnë zbatimet e një serë projektesh të tjera, ku përfshihet edhe rikonceptimi i Sheshit Skëndërbej. Këto deklarata kreu i bashkisë Erion Veliaj i ka bërë në ditën kur Tirana feston 96 vjetorin e saj si kryeqytet. Projektet që do të nisin muajin e ardhshëm dhe pritet që të sjellin një sërë ndryshimesh rrënjësore në kryeqytet janë:

Vijo leximin

Moti i keq në Durrës, dallgët arrijnë në 8 ballë, nuk ankorohen 2 tragete

Janë rikthyer ditët me mot të vështirë në vend, kur që nga sot parashikohen shira dhe erëra të forta. Për këtë arsye, situata është vështirësuar në qytetet bregdetare. Sot mësohet se në portin e Durrësit nuk kanë arritur të ankorohen dy tragete të linjës Durrës-Bari. Tragetet po qëndrojnë në radë për shkak të erës së fortë që fryn. Sipas kapitenit të porteve, janë pezulluar lundrimet e të gjitha anijeve, sepse dallgët në det të hapur arrijnë deri në 8 ballë.