Më të fundit

 • Ndotja e ajrit në Shqipëri, më e larta në Europë, njësoj si të pish 7 cigare në ditë

  Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipas një artikulli të publikuar nga Forumi Ekonomik Botëror.  Sipas hartës që tregon nivelin e ndotjes së ajrin nëpërmjet matjes së nivelit të grimcave PM 2.5 dhe konvertimin e tyre në sasi cigaresh të konsumuara, Shqipëria renditet ndër vendet me nivelin më të lartë të ndotjes (shiko hartën më poshtë). Sipas ngjyrosjes së hartës, Shqipëria i përket zonave me ndotje të lartë, e cila nëse do të konvertohej në cigare të konsumuara janë afërisht 7 (thuajse gjysmë pakete e konsumuar në ditë).

  Lexo me shume
 • Organizohet “Forumi Rajonal Mjedisor 2018” në Librazhd. Hec-et në zonat e mbrojtura ‘kryefjala’ takimit.

  Nga Parku më i madh në Shqipëri ai i Shebenik Jabllanicës, u organizua forumi i nismës ligjore për përmirësimin e legjislacionit të konçesionit të Hidrocentraleve. Ky lobim do t’i dergojë qeverisë propozimet përkatëse që ndërtimi i HEC-eve të bëhet duke respektuar natyrën dhe nevojat e komunitetit që jeton në këto zona. Ka mjaft investitorë serioz, ashtu sikur ka dhe subjekte që kanë anashkaluar komunitetin. Monitorimi nga shoqëria civile dhe dëgjesat e komunitetit duhen sanksionuar me ligj – thotë Rexhep Rada një prej pjesmarrësve në forum profesor dhe përfaqësues i shoqërisë civile Elbasan.

  Lexo me shume
 • Shkrirja e akullnajave, shkencëtarët: Mure në fund të detit

  Ndërtimi i mureve në shtretërit e deteve mund të bëhet fronti i ri i shkencës së klimës pasi inxhinierët po kërkojnë mënyra të reja për të frenuar rritjen e nivelit të deteve që parashikohet të ndodhë si pasojë e ngrohjes globale. Duke ngritur barriera shkëmbinjsh dhe rëre, kërkuesit besojnë se mund të ndalin rrëshqitjen e akullnajave të nënujshme që po shpërbëhen në thellësi. Do të ishte një operacion drastik por mund të blinte kohë nëse ndryshimet e klimës do të vazhdojnë- mendon unioni gjeofizik evropian. Edhe pse nocioni mund të ngjasojë si fantashkencë, projekti është i realizueshëm.

  Lexo me shume

Veliaj: Jap dorëheqjen nëse te parku i lodrave do të ketë lokal

Gjatë prezantimit të planit urbanistik të Tiranës, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka thënë se do të japë menjëherë dorëheqjen nëse në datën 1 qershor, kur të përurohet parku i lodrave të liqeni, do të ketë kafene apo do të pritet ndonjë pemë. Veliaj ka dënuar ashpër dhunën e protestuesve të opozitës që një ditë më parë goditën me gurë dhe me vezë në godinën e bashkisë. “Më pëlqen nguti për t’i bërë gjërat sa më shpejt dhe në kohë. Ne duam ta kthejmë Tiranën në një kantier urban dhe nuk duam që ta bëjmë këtë me dhunë, por me paqe, jo me ndotje.

Vijo leximin

10 arsye pse s'duhet bërë investimi tek parku i liqenit artificial të Tiranës‏

Analiza NGA MIRJAN TOPI

1. Këtë investim nuk e duan qytetarët e Tiranës. Shoqëria Civile dhe grupe të tjera interesi kanë protestuar kundër këtij investimi, dhe është vështirë të dëgjosh ndonjë zë pro ndërtimit të parkut të lojrave përvec zërave të investitorëve.

2. Investimi redukton ndjeshëm sipërfaqen e gjelbër të parkut të liqenit artificial dhe rrjedhimisht të të gjithë qytetit të Tiranës, duke qënë se ky park tashmë është një ndër sipërfaqet e rralla të gjelbra të këtij qyteti, dhe me të drejtë quhet mushkria e Tiranës.

Vijo leximin

Dokumenti në APP, afër këndit të lojërave do të jetë edhe një “Grand Kafe”

Relacioni arkitektonik. Inxhinierët: Këndi është paralel dhe ka lidhje me “Grand Kafe”, hapësirë e rezervuar për prindërit për të pirë kafe apo të lexojnë gazeta. Kontrollojnë fëmijët

Sokol Çobo

Këndi i lojërave që pritet të ngrihet në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës, ka nisur të marrë “jetë” një muaj para zgjedhjeve lokale të qershorit 2015. Sipas disa dokumenteve që disponon gazeta “Shqip”, në maj të vitit të kaluar, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka kontraktuar si konsulent disa operatorë privatë, me qëllim që të përgatisnin masterplanin e parkut të liqenit dhe pesë projekteve pilot.

Vijo leximin