Më të fundit

 • Bllokohen 300 gardelina që po nxirreshin ilegalisht nga Shqipëria

  Inspektorët e mjedisit në qarkun Korçë në bashkëpunim me policinë e shtetit dhe doganën në pikën kufitare të Kapshticës kanë sekuestruar ditën e sotme 300 gardelina të cilat do të tregtoheshin në shtetin fqinjë. Shpendët, po transportoheshin në mënyrë të paligjshme me një autobus të linjës Tiranë -Athinë dhe u gjetën në një nga bagazhet e autobusit gjatë aksionit të zhvilluar rreth orës 14.00.

  Lexo me shume
 • Veliaj: Autobusa elektrikë dhe 4 mijë biçikleta brenda 2018-s

  Autobusat elektrikë në transportin urban në Tiranë nuk janë një utopi dhe për këtë është i sigurt kryebashkiaku Erion Veliaj. Në konferencën “Bashkëpunimi Territorial, perspektivë e re për nxitjen e integrimit”, Veliaj tha se kjo risi në transportin publik mund të bëhet realitet për Tiranën brenda këtij viti. Kryebashkiaku tha se “jemi futur në një marsh të pestë përsa i përket transportit publik me autobusë elektrikë

  Lexo me shume
 • Rregullat e reja për makinat, ja cilat mjete do të lejohet që të importohen

  Në 6 mujorin e parë të vitit 2018 pritet të hyjnë në fuqi rregullat e reja për importin e mjeteve në vendin tonë. Sipas ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi do të lejohet vetëm importi i mjeteve motorrike të cilat plotësojnë standartet Euro 4, 5 dhe 6 të shkarkimeve në ajër. Klosi ka theksuar më herët se është e patolerueshme që të vazhdojë futja e automjeteve të vjetëruara të cilat ndosin mjedisin

  Lexo me shume

Parku i Divjakës, ndalesa e radhës e producentit dhe regjisorit të dokumentarëve për jetën e egër, Erich Proll

Erich Proll, producenti, regjizori dhe kameraman i filmave dokumentarë për botën e egër Erich Proll, vizitoi Parkun Kombëtar të Divjakës për një dokumentar të faunës dhe florës së kësaj zone. Drejtori i këtij parku, Ardian Koçi sjell përshtypjet për takimin me producentin e filmave për natyrën në mbarë botën. “Më shprehu dëshirën për të filmuar në parkun e Divjakës. Sigurisht që i krijuam të gjitha kushtet për filmim. Na premtoi që filmimet do na i dërgonte edhe ne”, thotë Ardiani. U rrit me interesin për natyrën.

Vijo leximin

5 qershori, Dita Botërore e Mjedisit

Dita Botërore e Mjedisit është përzgjedhur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara si ditë ndërkombëtare për mbrojtjen e mjedisit dhe përkujtohet që nga 5 qershori 1972, kur është mbajtur Konferenca e Parë mbi Mjedisin Human në Stokholm. Një tjetër rezolutë e miratuar nga Ansambleja e Përgjithshme në të njëjtën ditë, coi në krijimin e Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin. Qëllimi i kësaj dite është thellimi i ndërgjegjes publike mbi nevojën për ruajtjen e mjedisit dhe fuqizimin e vëmendjes e veprimeve politike në mbrojtje të tij.

Vijo leximin

AdZM e Beratit realizon markimin dixhital të shtigjeve turistike në Malin e Tomorrit

Me nisjen e sezonit turistik veror, AdZM e Beratit ka kryer markimin e shtigjeve turistike edhe në versionin dixhital në Parkun Kombëtar ”Mali Tomorr” dhe në Monumentet e Natyrës që gjenden në këtë park. Këto shtigje mund të transferohen në çdo smartphone dhe mund të përdoren nga turistët që vizitojnë këtë park. Parku Kombëtar Mali i Tomorrit është një park mjaft i shtrirë dhe me një terren tepër të thyer, kështu që janë të nevojshëm udhërrëfyesit dhe në këtë rast guidatori dixhital do të jetë një ndihmë e madhe për vizitorët.

Vijo leximin