Më të fundit

 • Impianti më i madh diellor – MIE hap tenderin. Investimi në Akërni të Vlorës, 70 mln euro

  Hapet zyrtarisht gara për ndërtimin e impiantit fotovoltaik 50 megavat në Akërni të Vlorës, më i madhi i këtij lloj në Ballkan. Investimi parashikohet të ka vlerën prej 70 milion euro ndërkohë që Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë u ka bërë thirrje kompanive të interesuara për ndërtimin e impiantit që të paraqesin ofertat brenda datës 17 shtator kur do të zhvillohet tenderi. Sipas projektit, parku diellor i Akërnisë do të ndërtohet nga një kompani private, e cila do të ketë të drejtën e shfrytëzimit të tij për 30 vite. Qeveria garanton blerjen e energjisë nga OSHEE për 15 vite, ndërsa për pjesën e mbetur privati do ta shesë energjinë në tregun e lirë.

  Lexo me shume
 • Durrësi aktiv për një bregdet të pastër

  Një bregdet sa më i pastër dhe aktivizmi qytetar për respektimin dhe mbrojtjen e mjedisit janë në qendër të projektit të mbështetur nga “Lëviz Albania” në Durrës. Projekti që do të zhvillohet në një zonë problematike që prek lagjen nr.1, zona Port – Currila plazh në qytetin e Durrësit do të synojë ndërgjegjësimin e qytetarëve për mosderdhjen e ujërave të zeza të papërpunuara në det gjë që ndikon drejtpërdrejtë në ndotjen e mjedisit dhe si pasojë prek shëndetin e personave që frekuentojnë plazhin.

  Lexo me shume
 • Rritja e fuqisë së erës do të ngadalësohet në Europë gjatë vitit 2018

  Europa shtoi rreth 4.5 gigawatt (GW) të kapacitetit të energjisë së erës në gjysmën e parë të 2018, tha WindEurope ditën e enjte. WindEurope deklaroi se shifrat e reja ishin “në përputhje me pritshmëritë, por më të ulëta se e njëjta periudhë në 2017. Sektori në tokë ka shtuar më shumë se 3.3 GW në gjysmën e parë të 2018 –ës, ndërsa sektori në det të hapur ka shtuar rreth 1.12 GW. Shtimi i kapaciteteve në det të hapur u nxitën nga tregjet në Gjermani, Francë dhe Danimarkë, ndërsa shtesat në sektorin e jashtëm ishin kryesisht në Britani, Belgjikë dhe Danimarkë.

  Lexo me shume

Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit

Gjykata Administrative rrëzoi ankimimin e subjekteve për HEC-et në Osum duke i dhënë të drejtë ministrisë së turizmit dhe Mjedisit për pezullimin e ndërtimit të këtyre HEC-eve. Vendimin e gjyqësorit e ka bërë të ditur ministri Blendi Klosi gjatë aktivitetit në Ditën Botërore të Rangers, zhvilluar në Liqenin Artificial në Tiranë.

Vijo leximin

31 Korrik 2018 – Festojmë Ditën Botërore të Rangers-ave

Për të dytin vit radhazi në Shqipëri, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura me mbështetjen e projektit NaturAL, të financuar nga Bashkimi Evropian, festojnë sot Ditën Botërore të Rangers-ave. Dita Botërore e Rangers-ave festohet cdo vit në mbarë botën më 31 korrik duke përkujtuar dhe vlerësuar punën e palodhur dhe rolin e rëndësishëm te Rangers-ave për mbrojtjen e vlerave të zonave të mbrojtura.   Rangersat luajnë në rol kyç në ruajtjen e zonave të mbrojtura, duke siguruar jo vetëm informimin e vizitorëve, por duke u kujdesur për mbrojtjen e florës dhe faunës, për parandalimin e zjarreve, ruajtjen e hapësirave publike, infrastrukturës si dhe mbrojtjen ndaj veprimeve të paligjshme si gjuetia e shpendëve apo prerja e paligjshme e drurëve në zonat e mbrojtura.

Vijo leximin

Nga zjarret te përmbytjet e tërmetet, Shqipëria, e fundit për aftësitë rikuperuese

Elasticiteti i mjedisit të biznesit të një vendi, apo aftësitë rikuperuese të tij, kanë rëndësi kur planifikoni se ku të bëni biznes. Në këtë kontekst, indeksi i përvitshëm i FM Resilience jep një panoramë botërore për elasticitetin në ekonomi, zinxhirin e furnizimit dhe riskun. Shqipëria renditet e 103 nga 130 ekonomi të analizuara, ndër vendet e fundit. Në Ballkan, jemi të fundit. Kryeson Kroacia, e 39-a, Serbia e 66-a, plot 37 shkallë më mirë se ne, ndjekin Bosnja e Hercegovina e 70 dhe Maqedonia e 77-a.

Vijo leximin