Më të fundit

 • “Pa bletë s’ka jetë”, bletarë nga Kosova dhe Shqipëria mblidhen në Lezhë

  Bletarë nga zona e Preshevës e deri në Korçë u mblodhën të dielën në Lezhë për të promovuar produktet e tyre të mjaltit në një ditë festive, me rastin e ditës “botërore të bletëve” për herë të parë një aktivitet kushtuar blegtorisë dhe veçanërisht mjaltit, me dedikimin “Pa bletë s’ka jetë”.

  Lexo me shume
 • Festohet 10 vjetori i Parkut Kombëtar “Shebenik-Jabllanicë”

  Fundjava ka qenë e mbushur me aktivitete turistike e mjedisore. Ditën e djeshme më 20 maj u festua në Fushë Stude, 10 vjetori i themelimit të Parkut Kombëtar “Shebenik-Jabllanicë” me manifestimin e shumë aktiviteteve sportive, kulturore e argëtuese.

  Lexo me shume
 • Prestigjiozja “The Guardian”: Aventurë spektakolare në Shqipëri

  Me lumenjtë egër, male dhe vende të Unesco-s, Shqipëria po rritet si një destinacion emocionues mesdhetar, por egërsia e saj mund të shkatërrohet nga projekte të mëdha të ndërtimit të digave.

  Lexo me shume

Avionë nga Korfuzi dhe Puglia kundër zjarreve në pyjet shqiptare

Qeveria shqiptare i ka kërkuar ndihmë vendeve fqinje që ta ndihmojnë në shuarjen nga ajri të zjarreve në masivet pyjore të maleve të saj. Ministri i jashtëm Ditmir Bushati u telefonoi ministrave homologë në Greqi Kotzias dhe në Itai Alfano për të ndihmuar Shqipërinë me helikopterët e tyre në operacionet e kundër zjarreve. Burime nga ministria e jashtme bënë të ditur se ata kanë shprehur gadishmërinë për këtë bashkëpunim dhe priten mjete fluturuese të mbërrijnë në zonat më të nxehta.

Vijo leximin

Festohet "Dita e Gjalicës" në Vojvodë

Ditën e djeshme, më 3 gusht në kuadër të projektit "Promovimi dhe adresimi i përdorimit të qëndrueshëm të burimeve dhe vlerave natyrore në ZM", pjesë e programit SENiOR-II, i cili zbatohet nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri me mbështetjen financiare të Qeverisë Suedeze, shoqata " Mbrojtja e Mjedisit dhe Zhvillimi i Turizmit" ka organizuar aktivitete të ndryshme sportive dhe kulturore për "Ditën e Gjalicës" në Vojvodë, pjesë e Parkut Natyror Korab-Koritnik, në të cilat morën pjesë punonjës të AdZM Kukës, Forumi Rinor për Zhvillim (QPR), komuniteti i zonës, etj.

Vijo leximin

Plazh dhe pedalim drejt Gjirit të Lalëzit

Mes resorteve të ndërtuara dekadën e fundit dhe reputacionit si plazh luksoz, Gjiri i Lalëzit gati çdo fundjavë tërheq vëmendje me bllokimin e trafikut në disa segmente të rrugës prej dyndjes së plazhistëve. Megjithatë gjatë ditëve të javës, situata është më e relaksuar dhe rruga lehtësisht e kalueshme edhe nga rrotakët e tjerë, si për shembull biçikletat. Për më tepër që në këtë verë paszgjedhore, destinacioni kryesor është Jala, ku janë katapultuar të rinjtë partiakë.

Vijo leximin