Më të fundit

 • Stuhi dhe erë e fortë në Kukës, furtuna lë pa energji elektrike disa fshatra, mbetjet urbane dalin në rrugë

  Pasditën e kësaj të hëne qyteti i Kukësit është përfshirë nga një stuhi e fortë e cila po shkakton mjaft probleme në qytetin verilindor. Era ka qenë aq e fortë sa ka rrezikuar pemët të cilat ndodhen përgjatë rrugëve të qytetit të Kukësit. Një stuhi e fortë ka përfshirë qytetin e Kukës mesditën e kësaj të hëne. Siç shikoni dhe nga pamjet ajo ka tronditur banorët të cilëve iu është shkëputur edhe energjia elektrike. Qyteti dhe fshatrat përreth kanë mbetur pa drita. Nga raportimet e deritanshme thuhet se janë shkaktuar shumë dëme materiale, janë thyer pemë, por janë dëmtuar edhe biznese apo banesa në zonat periferike.

  Lexo me shume
 • Raporti i UNECE, Shqipëria nuk vlerëson ndikimin shëndetësor të ndotjes së ajrit dhe nuk merr masa për uljen e vdekjeve

  Shqipëria nuk vlerëson ndikimin shëndetësor të ndotjes së ajrit, duke penguar matjen e saj të progresit drejt synimit të objektivave të mijëvjeçarit (SDG) të Kombeve të Bashkuara. Ky përfundim vjen nga Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Europën (UNECE), i cili ka kryer rishikimin e tretë të ecurisë së mjedisit të Shqipërisë, duke analizuar progresin që nga shqyrtimi i dytë i Performancës Mjedisore (EPR) në vitin 2012. Ky EPR i tretë është i pari që integron SDG-të dhe ofron rekomandime për qeverinë për arritjen e Qëllimeve Globale dhe zbatimin e angazhimeve për ndryshimin e klimës.

  Lexo me shume
 • Jahti “gjigand” do të udhëtojë me energji diellore – Ja çfarë sjell e ardhmja

  Automjetet elektrike me siguri do të jenë e ardhmja, duke marrë parasysh se çdo markë e madhe po përqafon idenë e një të ardhmeje pa gaz, por a do të jetë e njëjta gjë edhe për anijet? Jahtet janë simbol i madh statusi për njerëzit e pasur, por gjithashtu ato harxhojnë sasi të mëdha gazi. Një kompani suedeze e quajtur Solar Impact shpreson ta ndryshojë këtë me një varkë të mrekullueshme që nuk do ketë nevojë as për një pikë karburanti.

  Lexo me shume

Projekt Ballkanik për mbrojtjen e jetës së egër nga helmimi

5 Shtete, 6 Organizata në mbrojtje të shpendëve dhe mjedisit në Ballkan, të bashkuara për të luftuar helmimin e paligjshëm te kafshët e egra si një fenomen dominues në të gjitha vendet. Projekti Kundër-Helmimit në Ballkan (PBKH) është një nismë ndërshtetërore (Shqipëri, Bosnje-Hercegovinë, Kroaci, Maqedoni dhe Greqi) që bashkon organizatat e ruajtjes së kafshëve të egra, agjencitë qeveritare dhe palët e tjera të interesit si; shoqatat e gjuetisë, fermerët dhe shkencëtarët, për të trajtuar e adresuar helmimin e paligjshëm të kafshëve të egra, faktorët që çojnë në përdorimin e helmeve dhe më e rëndësishmja studimi i efekteve të dëmshme të tij në speciet e kafshëve të egra.

Vijo leximin

Monitorimi i specialistëve italianë, plazhet shqiptare të përshtatshme për breshkat detare

Bregdeti shqiptar nuk është vetëm një pasuri për turizmin e detit dhe të rërës, por edhe një mundësi e shkëlqyer për shtimin e faunës së rrallë. Monitorimi i foleve të breshkës Caretta-Caretta në bregdetin shqiptar solli në Shqipëri specialistë italianë të rezervës Oasi WWF Policoro, të cilët zhvilluan një trajnim me stafet e Agjencive të Zonave të Mbrojtura në Fier dhe Vlorë. Trajnimi u fokusua në drejtim të monitorimit të vijës bregdetare për zbulimin e rasteve të folezimit të breshkave detare, trajtimi i një foleje deri në çeljen e vezëve dhe ndihma e parë që mund t’i jepet një breshke.

Vijo leximin

Forcat zjarrfikëse shuajnë zjarrin në zonën e Pulajve në Velipojë

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë zonën e Pulajve në Velipojë, pranë një zone ku hidhen mbeturina, ku për shkak të favorizimit nga era e fortë, flakët janë zgjeruar duke djegur shkurre dhe bimë aty pranë. I kontaktuar nga Agjencia Telegrafike Shqiptare (ATSH) prefekti i Shkodrës, Çesk Millja tha se për të shuar flakët në vendngjarje kanë shkuar 3 zjarrfikëse të stacionit të Velipojës dhe dy të tjera janë nisur nga bashkia Shkodër, si dhe 15 zjarrfikës, duke shtuar se për shuarjen e zjarrit ka patur një bashkëpunim institucional.

Vijo leximin