Më të fundit

 • Haradinaj: Është momenti i fundit që të kujdesemi për ambientin

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”, te deponia pranë Stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj fillimisht falënderoi të gjithë vullnetarët dhe ata që po angazhohen në këtë iniciativë, duke thënë se kjo gjendje jo e mirë është lënë gjatë, por tani është koha e fundit që  mos të lejohet më.

  Lexo me shume
 • Artistët shqiptarë bashkohen në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë

   

  Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave në mbrojtje të lumit Valbonë dhe lumit të fundit të egër në Europë, Vjosës. Muzikantë, producentë, muzikologë, historianë e artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë: Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Rhani Krija, Vlashent Sata, Emiljano Dhimo, Shpat Deda, Gert Kapo, Henning Jung, Kleidi Eski, Sokol Çunga, Mikaela Minga, të gjithë së bashku, bashkëpunuan për të realizuar këngën dhe videon “Lum Lumi i Lirë”.

  Lexo me shume
 • 563 mijë tonë mbetje nuk trajtohen. Shqipëria, e kthyer në landfill ilegal

  Shqipëria është shndërruar në një landfill të madh mbetjesh, të cilat hidhen pa kriter në çdo cep të vendit. Instituti i Statistikave raportoi se vetëm vitin e kaluar në qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë u derdhën 563 mijë tonë mbetje të ngurta urbane, të cilat nuk u përpunuan apo depozituan në landfilled e posaçme, por janë shpërndarë dhe hedhur pa kriter duke kërcënuar seriozisht ambientin.

  Lexo me shume

Katerina, amerikania që mbron bukuritë e natyrës shqiptare

E lodhur duke jetuar mes turistëve amerikania mbas tetë viteve jetesë në Valbonë ka vendosur të largohet. Në kërkim të një jete më të qetë, Katerina po braktis biznesin për të cilin punoi shumë vite. Ajo ka vendosur të marrë një shtëpi afër qytetit të Bajram-Currit, sepse dëshira e saj është të bëhet edhe tropojane dhe jo vetëm valbonase. “Unë kam folur me bashkëshortin tim dhe ndjej se ndihma ime për biznesin nuk është më e nevojshme. Jam lodhur tashmë duke jetuar me turistë, duke fjetur herë në hotel, here në çadër”, thotë Katerina.

Vijo leximin

Kelmendi, nga një zonë e izoluar në destinacion të kërkuar turistik

Pranvera ka trokitur dhe bashkë me të edhe dëshira e njerëzve për të dalë dhe eksploruar vende e destinacione turistike. Hartës turistike të Shqipërisë çdo ditë e më shumë po i shtohen emra, vende e destinacione të reja. Ato kanë qenë aty prej kohësh, por janë shfrytëzuar shumë pak ose aspak. Të tilla janë edhe Alpet Shqiptare, të mrekullueshme, me natyrë të bukur, male të larta e njerëz mikpritës, por nuk ekzagjerojmë aspak nëse themi se me gjithë madhështinë e tyre, Alpet ishin harruar jo për vite, por për shekuj me radhë.

Vijo leximin

Në fshatrat e Korçës, ku po lulëzon turizmi bio dhe i natyrës

“Të huajt vijnë enkas këtu për të shijuar ushqimin. Janë kryesisht nga Maqedonia”, shprehet drejtuesi i një prej të paktave restorante në fshatin Boboshticë, rreth 10 km larg nga qyteti i Korçës. Është e njohur kjo zonë për peizazhet natyrore që ofron, por edhe për cilësinë e ushqimit tradicional. “Çdo vit, ne përballemi me një kërkesë në rritje nga turistët, veçanërisht ata të huaj. Kryesisht janë gjermanë, austriakë, maqedonas, por edhe shqiptarë të Maqedonisë. Duan ushqimet tipike të zonës, siç është lakrori, petullat e fshira apo edhe mishi në hell”, shprehen drejtuesit e restorantit Tomas, në Boboshticë, të cilët janë të identifikuar nga marka ‘Authentic Albania’, por edhe nga vetë Tripadvisor.

Vijo leximin